Wypłata wynagrodzenia sekretarzom sądu za czynności związane z obliczaniem i poborem podatku od nabycia praw majątkowych.

Monitor Polski

M.P.1949.A-3.25

Akt utracił moc
Wersja od: 25 stycznia 1949 r.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA SKARBU
z dnia 11 stycznia 1949 r.
wydane w porozumieniu z Ministrem Sprawiedliwości w sprawie wypłaty wynagrodzenia sekretarzom sądu za czynności związane z obliczaniem i poborem podatku od nabycia praw majątkowych.

Na podstawie § 41 ust. 4 rozporządzenia Ministra Skarbu z dnia 8 listopada 1948 r. w sprawie wykonania dekretu z dnia 3 lutego 1947 r. o podatku od nabycia praw majątkowych (Dz. U. R. P. Nr 59, poz. 468) zarządzam, co następuje:
Powołane w zarządzeniu niniejszym:
1)
paragrafy z oznaczeniem r. w. pod nab. - oznaczają paragrafy rozporządzenia Ministra Skarbu z dnia 8 listopada 1948 r. w sprawie wykonania dekretu z dnia 3 lutego 1947 r. o podatku od nabycia praw majątkowych (Dz. U. R. P. Nr 59, poz. 468),
2)
paragrafy z oznaczeniem kas. sąd. oznaczają paragrafy zarządzenia Ministra Sprawiedliwości z dnia 13 stycznia 1939 r. o kasach sądowych (Dz. Urz. Min. Sprawiedliwości z 1939 r. Nr 2),
3)
paragrafy bez bliższego określenia - oznaczają paragrafy niniejszego zarządzenia.
1.
Sekretarze sądu sporządzają deklaracje (wykazy) przewidziane w § 65 ust. 4 i 5 r. w. pod nab. w dwóch egzemplarzach, z których jeden kasa sądowa dołącza do księgi kasowej.
2.
Na drugiej stronie deklaracji wyszczególnić należy kwoty składające się na sumę potrąconego wynagrodzenia (§ 3) z podaniem numeru akt sądowych oraz pozycji księgi kasowej.
Kierownik sądu obowiązany jest sprawdzić na podstawie księgi kasowej (wzór Nr 4 do § 10 kas. sąd) prawidłowość obliczenia wykazanej w deklaracji kwoty wynagrodzenia należnej sekretarzowi sądu w myśl § 41 ust. 3 zdanie pierwsze r. w. pod nab. oraz zupełność i prawidłowość wykazania kwot potrąconych z bieżąco wypłacanego sekretarzowi sądu wynagrodzenia w myśl § 41 ust. 3 zdanie drugie r. w. pod nab. (§ 8 ust. 2).
Kierownik sądu zarządza wypłatę sekretarzowi sądu należnego wynagrodzenia wydając pisemne zlecenie wypłaty na którym umieszcza słowo "wypłacić" oraz swój podpis i datę. Przepis § 13 pkt 2 kas. sąd. stosuje się odpowiednio.
1.
Wypłata wynagrodzenia sekretarzowi sądu powinna być odnotowana w księdze kasowej (wzór Nr 4 do § 10 kas. sąd.) w rubryce specjalnie na ten cel przeznaczonej w dziale sum rozchodowych.
2.
Przepisy § 13 pkt. 2 kas. sąd. w przedmiocie potwierdzenia odbioru sumy wynagrodzenia przez sekretarza sądu oraz sposobu dokonania wypłaty - stosuje się odpowiednio.
Wypłata wynagrodzenia sekretarzowi sądu powinna być uwidoczniona w miesięcznym sprawozdaniu z obrotów kasy sądowej (wzór Nr 7 do § 17 kas. sąd.) w osobnym punkcie w dziale "rozchód".
Kasy sądowe przekazują kwoty pobrane tytułem podatku od nabycia praw majątkowych po potrąceniu kwot należnych sekretarzom sądu z tytułu wynagrodzenia w myśl § 41 ust. 3 zdanie pierwsze r. w. pod nab. jednak z uwzględnieniem kwot, które powinny być potrącone od wynagrodzenia w myśl § 41 ust. 3 zdanie drugie r. w. pod nab.
1.
Władza podatkowa w każdym przypadku całkowitego lub częściowego uchylenia obliczenia i poboru podatku dokonanego przez sekretarza sądu obowiązana jest: 1) niezwłocznie zawiadomić o tym właściwą kasę sądową, podając nazwisko i imię płatnika, uchylone obliczenie, numer akt sądowych, datę oraz pozycję księgi kasowej kasy sądowej, przy której dokonano wpłaty obliczonego podatku, jak również kwotę niesłusznie wypłaconego wynagrodzenia, 2) wezwać kasę sądową do potrącenia niesłusznie wypłaconego wynagrodzenia z najbliższego bieżąco wypłacanego wynagrodzenia. W przypadku, gdyby bieżąco wypłacane wynagrodzenie nie wystarczyło na pokrycie niesłusznie pobranego wynagrodzenia, potrącenie winno być dokonane z następnych najbliższych bieżąco wypłacanych wynagrodzeń.
2.
Kasa sądowa obowiązana jest otrzymane od władzy podatkowej zawiadomienia (ust. 1) przedkładać kierownikowi sądu celem sprawdzenia przez niego w przypadkach podanych w § 3.
Zarządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.