Wymogi, jakie muszą spełniać osoby fizyczne i prawne ubiegające się o zezwolenie na prowadzenie działalności brokerskiej w zakresie ubezpieczeń i reasekuracji, tryb wydawania tych zezwoleń oraz dopuszczalny zakres działalności brokerskiej.

Monitor Polski

M.P.1990.47.355

Akt utracił moc
Wersja od: 17 grudnia 1990 r.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA FINANSÓW
z dnia 29 listopada 1990 r.
w sprawie wymogów, jakie muszą spełniać osoby fizyczne i prawne ubiegające się o zezwolenie na prowadzenie działalności brokerskiej w zakresie ubezpieczeń i reasekuracji, trybu wydawania tych zezwoleń oraz dopuszczalnego zakresu działalności brokerskiej.

Na podstawie art. 34 ust. 3 ustawy z dnia 28 lipca 1990 r. o działalności ubezpieczeniowej (Dz. U. Nr 59, poz. 344) zarządza się, co następuje:
1.
Zezwolenie na prowadzenie działalności brokerskiej w zakresie ubezpieczeń wydaje się na wniosek osoby fizycznej, jeżeli osoba ta:
1)
posiada pełną zdolność do czynności prawnych,
2)
korzysta z pełni praw publicznych,
3)
posiada wykształcenie co najmniej średnie,
4)
posiada miejsce zamieszkania na terenie Rzeczypospolitej Polskiej,
5)
nie była skazana prawomocnym orzeczeniem za przestępstwa gospodarcze, przeciwko mieniu, przeciwko dokumentom lub karne skarbowe,
6)
była zatrudniona w zakładzie ubezpieczeń, firmie brokerskiej lub innej jednostce organizacyjnej na stanowisku, na którym prowadziła działalność ubezpieczeniową przez okres nie krótszy niż 3 lata lub przez taki sam okres pracowała jako stały agent ubezpieczeniowy.
2.
Zezwolenie na prowadzenie działalności brokerskiej w zakresie reasekuracji wydaje się na wniosek osoby fizycznej, jeżeli osoba ta spełnia wymogi określone w ust. 1 pkt 1–5 i była zatrudniona w towarzystwie reasekuracyjnym, zakładzie ubezpieczeń lub firmie brokerskiej na stanowisku, na którym prowadziła działalność reasekuracyjną przez okres nie krótszy niż 3 lata.
1.
Zezwolenie na prowadzenie działalności brokerskiej w zakresie ubezpieczeń wydaje się na wniosek osoby prawnej, jeżeli osoba ta posiada siedzibę na terenie Rzeczypospolitej Polskiej i zatrudnia na stanowisku kierowniczym osobę spełniającą wymogi określone w § 1 ust. 1.
2.
Zezwolenie na prowadzenie działalności brokerskiej w zakresie reasekuracji wydaje się na wniosek osoby prawnej, jeżeli osoba ta posiada siedzibę na terenie Rzeczypospolitej Polskiej i zatrudnia na stanowisku kierowniczym osobę spełniającą wymogi określone w § 1 ust. 2.
Zezwolenie na prowadzenie działalności brokerskiej w zakresie ubezpieczeń i reasekuracji, zwanej dalej "działalnością brokerską", wydaje się osobie fizycznej lub prawnej, która posiada środki pieniężne w wysokości co najmniej 10.000.000 zł i zobowiąże się na piśmie do ich utrzymywania na zablokowanym rachunku bankowym przez okres prowadzenia działalności brokerskiej.
1.
Wniosek o wydanie zezwolenia na prowadzenie działalności brokerskiej powinien zawierać:
1)
nazwę i siedzibę osoby prawnej lub imię i nazwisko oraz adres zamieszkania osoby fizycznej,
2)
rzeczowy zakres działania brokera.
2.
Do wniosku o wydanie zezwolenia powinny być dołączone oświadczenie o niekaralności za przestępstwa określone w § 1 pkt 5 oraz odpowiednio dokumenty zaświadczające spełnianie wymogów, o których mowa:
1)
w § 1 ust. 1 pkt 3 i 6 lub w § 1ust. 2,
2)
w § 2 ust. 1 lub ust. 2,
3)
w § 3.
Zezwolenie na prowadzenie działalności brokerskiej cofa się, jeżeli:
1)
osoba prowadząca działalność brokerską przestała spełniać wymogi wymagane do uzyskania zezwolenia,
2)
osoba prowadząca działalność brokerską prowadzi ją z naruszeniem przepisów prawa.
1.
Do dopuszczalnego zakresu działalności brokera ubezpieczeniowego należy:
1)
pośredniczenie w zawieraniu umów ubezpieczeniowych pomiędzy ubezpieczycielem a ubezpieczającym na zlecenie i w imieniu ubezpieczającego,
2)
udzielanie ubezpieczającemu przyrzeczenia zawarcia umów ubezpieczeniowych,
3)
pośredniczenie w wykonaniu umów ubezpieczeniowych pomiędzy ubezpieczycielem a ubezpieczonym.
2.
Do dopuszczalnego zakresu działalności brokera reasekuracyjnego należy:
1)
pośredniczenie w zawieraniu umów reasekuracyjnych pomiędzy ubezpieczycielem, który reasekuruje swoje ryzyka, a reasekuratorem, który przyjmuje te ryzyka do reasekuracji,
2)
udzielanie ubezpieczycielowi, który reasekuruje swoje ryzyka, przyrzeczenia zawarcia umów reasekuracyjnych,
3)
pośredniczenie w wykonaniu umów reasekuracyjnych pomiędzy ubezpieczycielem, który reasekuruje swoje ryzyka, a reasekuratorem, który przyjmuje te ryzyka do reasekuracji.
Zarządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni do dnia ogłoszenia.