Wymiar i pobór opłat melioracyjnych za wykonanie przez Państwo melioracji wodnych półpodstawowych i szczegółowych oraz zagospodarowania pomelioracyjnego.

Monitor Polski

M.P.1961.7.39

Akt utracił moc
Wersja od: 26 stycznia 1961 r.

INSTRUKCJA
MINISTRA FINANSÓW I MINISTRA ROLNICTWA
z dnia 7 stycznia 1961 r.
w sprawie wymiaru i poboru opłat melioracyjnych za wykonanie przez Państwo melioracji wodnych półpodstawowych i szczegółowych oraz zagospodarowania pomelioracyjnego.

W związku z przepisami rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 22 maja 1958 r. w sprawie wykonania ustawy z dnia 22 maja 1958 r. o popieraniu melioracji wodnych dla potrzeb rolnictwa (Dz. U. Nr 34, poz. 153) ustala się, co następuje:
Powołane w instrukcji paragrafy rozporządzenia bez bliższego określenia oznaczają paragrafy rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 22 maja 1958 r. w sprawie wykonania ustawy z dnia 22 maja 1958 r. o popieraniu melioracji wodnych dla potrzeb rolnictwa (Dz. U. Nr 34, poz. 153).
1.
Wysokość opłat melioracyjnych za wykonanie przez Państwo melioracji wodnych półpodstawowych i szczegółowych oraz z tytułu zagospodarowania pomelioracyjnego, jak również terminy uiszczania tych opłat ustala biuro prezydium gromadzkiej rady narodowej w trybie ustalonym §§ 3-14 rozporządzenia.
2.
Biuro prezydium gromadzkiej rady narodowej ustala wysokość opłat melioracyjnych, o których mowa w § 3 rozporządzenia, w terminie nie dłuższym niż 3 miesiące od daty otrzymania wykazu, a wysokość opłat z tytułu zagospodarowania pomelioracyjnego łąk i pastwisk (§ 12 rozporządzenia) w terminie nie dłuższym niż 1 miesiąc od daty uzyskania wykazu z wydziału rolnictwa i leśnictwa prezydium powiatowej rady narodowej.
Wydział rolnictwa i leśnictwa prezydium powiatowej rady narodowej rozpatruje odwołania od decyzji biur prezydiów gromadzkich rad narodowych o ustaleniu opłat melioracyjnych i terminach ich płatności, stosownie do przepisów o postępowaniu administracyjnym.
1.
Po ostatecznym ustaleniu wysokości opłat melioracyjnych przypadających z tytułu wykonanych melioracji i zagospodarowania pomelioracyjnego na terenie gromady biuro prezydium gromadzkiej rady narodowej powiadamia prezydium powiatowej rady narodowej o wysokości ogólnej sumy ustalonych opłat w poszczególnych latach.
2.
Na podstawie materiałów nadesłanych przez biura prezydiów gromadzkich rad narodowych prezydium powiatowej rady narodowej opracowuje plan wpływów budżetowych z tytułu opłat melioracyjnych i za zagospodarowanie pomelioracyjne na dany rok budżetowy.
1.
Biura prezydiów gromadzkich rad narodowych prowadzą ewidencję opłat melioracyjnych i z tytułu zagospodarowania pomelioracyjnego w ramach ustalonej dla gromad rachunkowości, wystawiają upomnienia i tytuły wykonawcze oraz dokonują poboru tych opłat w drodze inkasa sołeckiego. Uzyskane wpływy z tytułu opłat melioracyjnych biura gromadzkich rad narodowych przekazują na rachunek dochodów budżetu powiatowego.
2.
Na wniosek zarządu spółki wodnej biuro prezydium gromadzkiej rady narodowej może przyjąć obowiązki zarządu spółki w zakresie ewidencji i poboru należności od poszczególnych członków.
W razie uiszczenia przez zainteresowanego opłaty melioracyjnej przed ustalonym terminem jej płatności ulgi przewidziane w § 10 ust. 3-4 rozporządzenia przyznaje biuro prezydium gromadzkiej rady narodowej.
Jeżeli zainteresowany właściciel gruntów w czasie wykonywania robót melioracyjnych dostarczył materiał lub robociznę i zadeklarował wartość świadczonych przez niego usług na poczet opłat melioracyjnych, jednostka wykonująca prace melioracyjne obowiązana jest przelać odpowiedni ekwiwalent pieniężny tych świadczeń na rachunek biura prezydium gromadzkiej rady narodowej, które zalicza tę kwotę na poczet spłaty przez zainteresowanego należności z tytułu opłat melioracyjnych. Jednostka wykonująca prace melioracyjne obowiązana jest zawiadomić zainteresowanego o dokonanym przelewie.
Opłaty melioracyjne nie uiszczone w terminie podlegają ściągnięciu w trybie egzekucji administracyjnej świadczeń pieniężnych przez wydziały finansowe prezydiów powiatowych rad narodowych. Do opłat tych mają odpowiednie zastosowanie przepisy o zobowiązaniach podatkowych.
Nadzór nad prawidłowym i terminowym poborem opłat melioracyjnych oraz ewidencją wpływów sprawują wydziały finansowe prezydiów powiatowych rad narodowych.