Rozdział 3 - Metody badania wyrobów z metali szlachetnych. - Wymagania, jakim powinny odpowiadać wyroby z metali szlachetnych, metody badań, cechy probiercze i sposób cechowania.

Monitor Polski

M.P.1986.5.35

Akt utracił moc
Wersja od: 1 marca 1986 r.

Rozdział  3

Metody badania wyrobów z metali szlachetnych.

§  10.
1.
Badania zawartości metali szlachetnych w przedmiotach ze stopów tych metali mogą być wykonywane metodą przybliżoną, a gdy zachodzi potrzeba dokładniejszego oznaczenia zawartości - jedną z następujących metod analizy chemicznej: metodą kupelacji, metodą wagową lub metodą miareczkowania.
2.
Metoda przybliżona polega na porównaniu intensywności reakcji chemicznych zachodzących pod wpływem działania cieczy probierczych na narysy wykonane na kamieniu probierczym badanym przedmiotem i odpowiednią iglicą probierczą.
3.
Metoda kupelacji polega na określeniu masy czystego metalu szlachetnego pozostałego z pobranej próbki stopu, otrzymanego w wyniku utleniającego prażenia stopu w kupelce oraz usunięcia w drodze chemicznej pozostałości innych metali szlachetnych niż metal badany.
4.
Metoda wagowa polega na określeniu masy odsączonego i wysuszonego osadu, otrzymanego przez rozpuszczenie pobranej próbki badanego stopu metalu szlachetnego, a następnie strąceniu oznaczonego metalu za pomocą odpowiednich odczynników.
5.
Metoda miareczkowania (objętościowa) polega na strąceniu odczynnikiem o znanym stężeniu metalu szlachetnego z roztworu pobranej do badania próbki.
§  11.
1.
Wyroby zgłaszane do badania i cechowania w pojedynczych sztukach są badane metodą przybliżoną.
2.
W razie trudności w określeniu próby pojedynczego wyrobu metodą przybliżoną, wyrób bada się jedną z metod analizy chemicznej za zgodą zgłaszającego.
3.
Do oznaczania zawartości metali szlachetnych w wyrobach nowych, zgłaszanych przez zakłady wyrobu, stosuje się jedną z metod wymienionych w § 10 ust. 3-5.
4.
W wypadku, o którym mowa w ust. 3, urząd probierczy w porozumieniu ze zgłaszającym może pobrać ze zgłoszonych wyrobów niezbędną ilość metalu do sporządzenia próbki.
5.
Przedmioty drobne, stanowiące złom, zgłaszane w niewielkich ilościach, na których nie można wybić cechy probierczej, przetapia się i otrzymany stop bada jedną z metod określonych w § 10. Przedmioty lub ich części wykonane z różnych rodzajów metali szlachetnych należy przetopić oddzielnie. Topienia złomu metali szlachetnych dokonuje się w obecności zgłaszającego.
6.
W razie badania wyrobów ze złota lub platyny jedną z metod analizy chemicznej, pozostałość metalu szlachetnego z analizy i pobranej próbki urząd probierczy zwraca zgłaszającemu.
7.
W razie badania wyrobów ze srebra jedną z metod analizy chemicznej, urząd probierczy zwraca zgłaszającemu część pobranej próbki, która nie została wykorzystana do wykonania analizy.