Wykonywanie przez uspołecznione zakłady pracy niektórych czynności z zakresu emerytur i rent.

Monitor Polski

M.P.1968.52.360

Akt utracił moc
Wersja od: 13 grudnia 1968 r.

ZARZĄDZENIE Nr 101
PREZESA RADY MINISTRÓW
z dnia 5 grudnia 1968 r.
w sprawie wykonywania przez uspołecznione zakłady pracy niektórych czynności z zakresu emerytur i rent.

Na podstawie art. 85 ust. 2 ustawy z dnia 23 stycznia 1968 r. o powszechnym zaopatrzeniu emerytalnym pracowników i ich rodzin (Dz. U. Nr 3, poz. 6) zarządza się, co następuje:
1.
Uspołecznione zakłady pracy zatrudniające co najmniej 100 pracowników obowiązane są przyjmować i przygotowywać zgłaszane po raz pierwszy wnioski o emerytury lub renty wraz z dodatkami, określone w:
1)
ustawie z dnia 23 stycznia 1968 r. o powszechnym zaopatrzeniu emerytalnym pracowników i ich rodzin (Dz. U. Nr 3, poz. 6),
2)
ustawie z dnia 23 stycznia 1968 r. o świadczeniach pieniężnych przysługujących w razie wypadków przy pracy (Dz. U. Nr 3, poz. 8),
3)
ustawie z dnia 23 stycznia 1968 r. o zaopatrzeniu emerytalnym pracowników kolejowych i ich rodzin (Dz. U. Nr 3, poz. 10),
4)
ustawie z dnia 28 maja 1957 r. o zaopatrzeniu emerytalnym górników i ich rodzin (Dz. U. z 1968 r. Nr 3. poz. 19).
2.
Obowiązek, o którym mowa w ust. 1, obejmuje przyjmowanie i przygotowywanie wniosków:
1)
o emerytury lub renty inwalidzkie - zgłaszane przez pracowników, którzy pozostają w zatrudnieniu lub których zatrudnienie ustało, jeżeli wniosek zostanie zgłoszony przed upływem jednego roku od daty ustania zatrudnienia,
2)
o renty rodzinne - zgłaszane przez członków rodziny pozostałych po pracowniku, który zmarł w czasie zatrudnienia lub po ustaniu zatrudnienia, jeżeli wniosek o rentę zostanie zgłoszony przed upływem jednego roku od daty ustania zatrudnienia pracownika.
3.
Wnioski o emerytury i renty określone w ustawach wymienionych w ust. 1 pkt 3 i 4 przyjmują i przygotowują zakłady pracy również w wypadkach, gdy zakład pracy zatrudnia mniej niż 100 pracowników, a także gdy od ustania zatrudnienia pracownika upłynął więcej niż jeden rok.
Wnioski, o których mowa w § 1 ust. 1 pkt 1 i 2 oraz ust. 2, mogą - za zgodą właściwego organu rentowego - przyjmować i przygotowywać również uspołecznione zakłady pracy zatrudniające mniej niż 100 pracowników.
Zaniechanie przyjmowania wniosków o emerytury i renty przez zakład pracy, w którym liczba pracowników zmniejszyła się poniżej 100 (§ 1 ust. 1 i 2) lub była mniejsza niż 100 (§ 2), może nastąpić tylko po uprzednim uzyskaniu zgody właściwego organu rentowego.
1.
Organy rentowe prowadzą ewidencję zakładów pracy przyjmujących i przygotowujących na ich obszarze działania wnioski o emerytury i renty, z wyjątkiem jednostek (zakładów, instytucji) wojskowych.
2.
Obowiązek prowadzenia ewidencji nie dotyczy kolejowych jednostek organizacyjnych przyznających kolejowe emerytury i renty.
Uspołecznione zakłady pracy obowiązane są do zawiadamiania właściwych organów rentowych o przyjęciu do pracy rencisty lub o dalszym zatrudnianiu pracownika, któremu przyznano emeryturę lub rentę.
Uspołeczniane zakłady pracy wykonują zlecone im czynności z zakresu emerytur i rent zgodnie z instrukcją:
1)
Prezesa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych - jeżeli chodzi o świadczenia przewidziane w przepisach określonych w § 1 ust. 1 pkt 1, 2 i 4,
2)
Ministra Komunikacji - jeżeli chodzi o świadczenia przewidziane w przepisach określonych w § 1 ust. 1 pkt 3.
Uspołecznione zakłady pracy, o których mowa w § 1 i 2, obowiązane są zapewnić, aby pracownicy, którym powierzono wykonywanie czynności w zakresie emerytur i rent, posiadali odpowiednie przygotowanie do wykonywania tych czynności.
Za właściwe wykonanie przez zakłady pracy zleconych im czynności w zakresie emerytur i rent odpowiedzialny jest kierownik zakładu pracy i pracownik, któremu zlecono wykonywanie tych czynności.
Organy rentowe obowiązane są do:
1)
udzielania zakładom pracy pomocy niezbędnej do prawidłowego wykonywania czynności w zakresie emerytur i rent,
2)
bezpłatnego zaopatrywania zakładów pracy w potrzebne formularze i druki.
Organy rentowe mają prawo kontrolować prawidłowość wykonywania przez zakłady pracy zleconych im czynności w zakresie emerytur i rent.
Traci moc zarządzenie Prezesa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych z dnia 6 marca 1961 r. w sprawie przekazania uspołecznionym zakładom pracy niektórych czynności z zakresu rent (Monitor Polski z 1961 r. Nr 32, poz. 153, z 1963 r. Nr 36, poz. 179 i z 1966 r. Nr 70, poz. 331).
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 1969 r.