Wykonywanie przez prezydentów miast funkcji władz powiatowych rządowej administracji ogólnej.

Monitor Polski

M.P.1948.24.96

Akt utracił moc
Wersja od: 28 lutego 1948 r.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA ZIEM ODZYSKANYCH
z dnia 28 lutego 1948 r.

Na podstawie art. 29 dekretu z dnia 23-go listopada 1944 r. o organizacji i zakresie działania samorządu terytorialnego (Dz. U. R. P. Nr 14, poz. 74) oraz zgodnie z uchwałą Rady Państwa w sprawie wykonywania przez prezydentów miast funkcji władz powiatowych rządowej administracji ogólnej i w związku z przepisami rozporządzenia Prezydenta R. P. z dnia 19 stycznia 1928 r. o organizacji i zakresie działania władz administracji ogólnej (Dz. U. R. P. Nr 80, poz. 555 z 1936 r.) oraz art. 4 Dekretu z dnia 13 listopada 1945 r. o zarządzie Ziem Odzyskanych (Dz. U. R. P. Nr 51, poz. 295) zarządzam:
1.
Przekazanie wszystkich funkcyj władz powiatowych rządowej administracji ogólnej prezydentom miast na obszarze Województwa Wrocławskiego: Świdnicy, Legnicy, Jeleniej Góry, na obszarze Województwa Poznańskiego: Gorzowa Wlkp. i Piły, na obszarze Województwa Szczecińskiego: Słupska, na obszarze Województwa Śląskiego: Opola, Raciborza i Nysy.
2.
Prezydenci miast wymienionych wykonywać będą przekazane im funkcje powiatowych władz rządowej administracji ogólnej wyłącznie przy pomocy pracowników miejskich.

Wszystkie nowoobjęte przez prezydenta sprawy załatwia biuro Zarządu Miejskiego, a mianowicie te jednostki organizacyjne biura Zarządu Miejskiego, które miały powierzone załatwienie spraw pokrewnych z zakresu działania samorządu terytorialnego (sprawy sanitarne, inwalidzkie, przemysłowe).

Specjalne komórki organizacyjne utworzone być muszą tylko dla tych rodzajów spraw, których Zarząd Miejski zupełnie dotychczas nie prowadził (sprawy karno-administracyjne).

Przy podpisywaniu korespondencji, dokumentów i w ogóle wszystkich pism, związanych z wykonywaniem funkcji powiatowej władzy rządowej administracji ogólnej, prezydent używać winien wyłącznie tytułu "Prezydent miasta" (nie dodając innego tytułu jak np.: starosta grodzki lub miejski).

3.
Zarządzenie powyższe wchodzi w życie z dniem 1.IV. 1948 r. Od daty tej wszystkie nowe sprawy z terenu miasta, należące do zakresu działania powiatowych władz rządowej administracji ogólnej, powinny być według właściwości terytorialnej kierowane do Zarządu Miejskiego.

Obwieszczenia odpowiednie powinny być wywieszone w Biurze Zarządu Miejskiego i starostwie powiatowym, oraz ogłoszone w Dzienniku Urzędowym Województwa.

Sprawy wszczęte przed 1 kwietnia r. b. i nieukończone do tej daty przez Starostwa Powiatowe, zostaną przez nie załatwione do końca.

Akta omawianych spraw pozostaną w Starostwie, a akta Spraw poszczególnych, jeśliby zaszła tego potrzeba, będą przekazywane przez Starostwo prezydentowi (Zarządowi Miejskiemu) na każdorazowe tego żądanie.

Sprawy, które nie zostaną przez właściwe Starostwa ukończone w terminie do dnia 1 lipca 1948 r., należy wraz z ewentualnymi poprzednikami przekazać w tym dniu właściwym Prezydentom.

Podsekretarz Stanu