Wykonanie uchwały o funduszach mieszkaniowych tworzonych przez prezydia miejskich i powiatowych rad narodowych.

Monitor Polski

M.P.1958.62.349

Akt utracił moc
Wersja od: 13 sierpnia 1958 r.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA GOSPODARKI KOMUNALNEJ
z dnia 2 sierpnia 1958 r.
w sprawie wykonania uchwały o funduszach mieszkaniowych tworzonych przez prezydia miejskich i powiatowych rad narodowych.

W wykonaniu uchwały nr 139 Rady Ministrów z dnia 6 maja 1958 r. w sprawie funduszów mieszkaniowych tworzonych przez prezydia miejskich i powiatowych rad narodowych (Monitor Polski Nr 38, poz. 218) zarządza się, co następuje:
1.
Wojewódzkie wydziały (zarządy) gospodarki komunalnej i mieszkaniowej przedstawią prezydiom wojewódzkich rad narodowych wnioski o wyrażenie zgody na tworzenie funduszów mieszkaniowych w określonych miastach nie stanowiących powiatów w takim terminie, by decyzja prezydium wojewódzkiej rady narodowej mogła zapaść najpóźniej 30 września 1958 r. Wnioski te powinny być zaopiniowane przez wojewódzkie komisje planowania gospodarczego.
2.
Podstawą do zgłoszenia przez wojewódzkie wydziały (zarządy) gospodarki komunalnej i mieszkaniowej wniosków, o których mowa w ust. 1, jest uchwała prezydium miejskiej rady narodowej (miasta nie stanowiącego powiatu) powzięta na wniosek organu gospodarki komunalnej i mieszkaniowej prezydium tej rady oraz uchwała prezydium powiatowej rady narodowej powzięta na wniosek wydziału gospodarki komunalnej i mieszkaniowej, zaopiniowany przez powiatową komisję planowania gospodarczego. Organy gospodarki komunalnej i mieszkaniowej prezydiów rad narodowych miast nie stanowiących powiatów przedstawią odpowiednie wnioski o utworzenie funduszu mieszkaniowego, który rozpocznie działalność od 1 stycznia 1959 r., prezydiom rad narodowych tych miast do dnia 20 sierpnia 1958 r., a wydziały gospodarki komunalnej i mieszkaniowej prezydiów powiatowych rad narodowych przedstawią swoje wnioski wraz z opinią powiatowych komisji planowania gospodarczego prezydiom tych rad narodowych do dnia 10 września 1958 r.
1.
Środki funduszu mieszkaniowego powinny być wykorzystywane:
1)
na cele określone w § 3 ust. 1 pkt 1-3 uchwały nr 139 Rady Ministrów z dnia 6 maja 1958 r. w sprawie funduszów mieszkaniowych tworzonych przez prezydia miejskich i powiatowych rad narodowych (Monitor Polski Nr 38, poz. 218) oraz
2)
na inwestycje związane z zaspokojeniem potrzeb mieszkańców w zakresie urządzeń wewnątrz-osiedlowych wymienionych w zarządzeniu Przewodniczącego Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego nr 151 z dnia 24 września 1955 r. w sprawie ramowych zasad planowania budownictwa mieszkaniowego (Biuletyn PKPG Nr 23, poz. 85),
3)
na koszty podziału działek budowlanych,
4)
na inne cele, które określone zostaną odrębnymi przepisami.
2.
Wolne środki funduszów mieszkaniowych mogą być wykorzystywane na rozwój produkcji materiałów budowlanych i przejściowe zwiększenie kredytów bankowych na spółdzielcze i indywidualne budownictwo mieszkaniowe.
1.
Podział funduszu mieszkaniowego na cele wymienione w § 2 niniejszego zarządzenia następuje na podstawie uchwały prezydium miejskiej (powiatowej) rady narodowej, powziętej na wniosek organu do spraw gospodarki komunalnej i mieszkaniowej prezydium właściwej rady narodowej, zaopiniowany przez miejską (powiatową) komisję planowania gospodarczego na etapie konstrukcji planu inwestycyjnego.
2.
W razie zakumulowania w ciągu roku na fundusz mieszkaniowy środków w wysokości przewyższającej zaplanowaną kwotę, mogą być powzięte uchwały o zwiększeniu zaplanowanego na dany rok zakresu rzeczowego inwestycji w trybie obowiązujących przepisów pod warunkiem równoczesnego zapewnienia niezbędnego zaopatrzenia materiałowego i wykonawstwa robót bądź mogą być one podstawą do udzielenia kredytów bankowych zgodnie z § 3 ust. 2 pkt 1 i 2 uchwały nr 139 Rady Ministrów z dnia 6 maja 1958 r.
1.
Środki funduszu mieszkaniowego akumulowane są w Banku Inwestycyjnym na wyodrębnionych rachunkach bankowych funduszów mieszkaniowych.
2.
Poza dotacjami z właściwych budżetów terenowych wszystkie wpływy finansowe na rzecz funduszów mieszkaniowych wpływają bezpośrednio na rachunki funduszów mieszkaniowych w Banku Inwestycyjnym.
3.
Prezydia rad narodowych, w których zostaną utworzone fundusze mieszkaniowe, wystąpią do właściwego terenowo oddziału Banku Inwestycyjnego o otwarcie rachunku bankowego, o którym mowa w ust. 1.
1.
Opracowanie projektów planu finansowego funduszów mieszkaniowych, opracowanie sprawozdawczości z wykonania planu oraz dyspozycja środkami funduszów mieszkaniowych w ramach uchwalonych planów finansowych należy do wydziałów (organów) gospodarki komunalnej i mieszkaniowej prezydiów powiatowych (miejskich) rad narodowych.
2.
Metody i sposób opracowywania projektów planu finansowego i sprawozdawczości z jego wykonania zostaną uregulowane odrębnie.
1.
Zadania rad narodowych w zakresie budownictwa mieszkaniowego (osiedlowego, rozproszonego) z funduszów mieszkaniowych realizowane są przez właściwą służbę inwestycyjną prezydiów rad narodowych (zarządzenie nr 141 Prezesa Rady Ministrów z dnia 12 lipca 1958 r. w sprawie organizacji i uprawnień służby inwestycyjnej w państwowych jednostkach organizacyjnych - Monitor Polski Nr 57, poz. 327).
2.
Środki przeznaczone na cele budownictwa mieszkaniowego, o którym mowa w ust. 1, podlegają przekazaniu z funduszów mieszkaniowych przez prezydia miejskich (powiatowych) rad narodowych na rachunki bankowe właściwej służby inwestycyjnej.
1.
Do wysokości wolnych środków funduszu (nie zaangażowanych na cele określone w § 3 ust. 1 uchwały nr 139 Rady Ministrów z dnia 6 maja 1958 r.) Bank Inwestycyjny może:
1)
przyznawać przedsiębiorstwom państwowym i spółdzielczym średnioterminowy kredyt na rozwój produkcji materiałów budowlanych na okres nie dłuższy niż 5 lat i przy odpowiednim zastosowaniu trybu i warunków określonych obowiązującymi przepisami o finansowaniu, kredytowaniu i kontroli inwestycji,
2)
uruchomić przejściowo dodatkowe środki kredytowe na finansowanie budownictwa mieszkaniowego ze środków własnych ludności w razie wyczerpania limitu kredytowego przydzielonego na ten cel miastu (powiatowi) w ramach narodowego planu gospodarczego danego roku.
2.
Przyznanie kredytów bankowych, o których mowa w ust. 1 pkt 1, jest dopuszczalne w ciężar środków funduszu.
3.
Uruchomienie kredytów, o których mowa w ust. 1, może nastąpić na wniosek właściwego prezydium rady narodowej, określający przeznaczenie, proponowaną wysokość i termin spłaty, przy równoczesnym zablokowaniu przez Bank środków funduszu w odpowiedniej wysokości.
4.
Środki funduszu podlegają odblokowaniu przez Bank:
1)
w miarę spłaty kredytu, o którym mowa w ust. 1 pkt 1,
2)
z chwilą umorzenia (zrefundowania) kredytu, o którym mowa w ust. 1 pkt 2, w ciężar najbliższego limitu kredytowego przyznanego na budownictwo mieszkaniowe ze środków własnych dla danego miasta (powiatu).
Do obowiązków Banku sprawującego obsługę funduszów należy:
1)
przyjmowanie wpływów na fundusz,
2)
uruchamianie środków funduszu na podstawie dyspozycji zainteresowanych prezydiów rad narodowych, wydanych zgodnie z przepisami uchwały i niniejszego zarządzenia,
3)
udzielanie kredytów na rozwój produkcji materiałów budowlanych oraz na przejściowe zwiększanie kredytów bankowych na budownictwo mieszkaniowe ze środków własnych ludności,
4)
kontrola terminowości spłaty udzielonych kredytów na produkcję materiałów budowlanych,
5)
administracja należnościami prezydiów rad narodowych, wynikającymi ze sprzedaży gruntów i domów mieszkalnych, a w szczególności:
a)
prowadzenie rachunków nabywców,
b)
egzekwowanie należności rad narodowych w terminach i w wysokości ustalonej umową,
c)
zabezpieczanie zwrotu należności,
d)
inkaso należnych odsetek od rozkładanych na raty cen kupna.
1.
Dyrekcje budowy osiedli robotniczych (a na terenie m. st. Warszawy i województwa katowickiego zarządy budowy osiedli robotniczych) wystąpią do prezydiów wojewódzkich rad narodowych z wnioskami o przelanie na rzecz funduszów mieszkaniowych (miejskich i powiatowych) środków przeznaczonych na sfinansowanie budownictwa w planach inwestycyjnych centralnym i terenowym na rok 1958, które nie będą wykorzystane w tym roku - w takim terminie, by uchwały prezydiów wojewódzkich rad narodowych zapadły nie później niż 20 grudnia 1958 r.
2.
Wnioski, o których mowa w ust. 1, powinny być uzgodnione z wojewódzkimi wydziałami gospodarki komunalnej i mieszkaniowej i zaopiniowane przez wojewódzkie komisje planowania gospodarczego w terminie najdalej do 30 listopada 1958 r.
3.
Przy uzgadnianiu wniosków, o których mowa w ust. 2, wojewódzkie wydziały gospodarki komunalnej i mieszkaniowej wezmą pod uwagę podjęte w tej sprawie uchwały prezydiów poszczególnych miejskich (powiatowych) rad narodowych.
1.
Fundusze mieszkaniowe zgromadzone w Banku Inwestycyjnym na wyodrębnionych rachunkach prezydiów miejskich (powiatowych) rad narodowych zgodnie z uchwałą nr 284 Rady Ministrów z dnia 31 lipca 1957 r. w sprawie zasad gromadzenia środków na fundusz mieszkaniowy i gospodarowania tymi środkami (Monitor Polski Nr 69, poz. 418) podlegają przelaniu na fundusze mieszkaniowe tworzone przez prezydia miejskich i powiatowych rad narodowych na podstawie uchwały nr 139 Rady Ministrów z dnia 6 maja 1958 r.
2.
Kwoty z centralnego rachunku funduszu mieszkaniowego rozdzielone zgodnie z § 5 uchwały nr 284 Rady Ministrów, wymienionej w ust. 1, przez Ministra Gospodarki Komunalnej pomiędzy prezydia wojewódzkich rad narodowych powinny być z kolei przez te prezydia rozdzielone i przelane na miejskie (powiatowe) fundusze mieszkaniowe w terminie do dnia 20 grudnia 1958 r.
Zarządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.