Wykonanie postanowień ustawy o socjalistycznej dyscyplinie pracy.

Monitor Polski

M.P.1950.A-87.1087

Akt utracił moc
Wersja od: 7 sierpnia 1950 r.

PISMO OKÓLNE NR 3
PREZESA RADY MINISTRÓW
z dnia 1 sierpnia 1950 r.
w sprawie wykonania postanowień ustawy o socjalistycznej dyscyplinie pracy.

W uzupełnieniu mych pism okólnych Nr 1 i 2 z 5 i 31 maja 1950 r. w sprawie wykonania postanowień ustawy o socjalistycznej dyscyplinie pracy (Monitor Polski Nr A-66, poz. 775 i 776) proszę Obywateli Ministrów, aby polecili podległym im urzędom, instytucjom i dyrekcjom przedsiębiorstw kierowanie się przy wykonaniu postanowień ustawy o socjalistycznej dyscyplinie pracy następującymi dodatkowymi wytycznymi:
1.
Jeżeli przed wydaniem decyzji kierownika zakładu pracy o ukaraniu pracownika karą porządkową (art. 6 ust. 1 pkt 3 ustawy) okaże się, że wskutek opuszczenia przez pracownika bez usprawiedliwionej przyczyny czwartego lub dalszych dni pracy zaistniały warunki uzasadniające skierowanie sprawy do sądu (art. 7 pkt 1 ustawy), kierownik zakładu pracy zaniecha wymierzenia kary porządkowej i skieruje sprawę do sądu.
2.
Gdy w dniu ustanowionym dla wypłaty zarobku, zbiegną się dla pracownika potrącenia z tytułu pieniężnej kary porządkowej (art. 6 ustawy) z potrąceniami z tytułu kary sądowej (art. 8 ustawy) łączna kwota potrąceń z tytułu obu kar nie może przekroczyć 1/4 wynagrodzenia przypadającego do wypłaty temu pracownikowi.

Nadwyżka kary porządkowej ponad 1/4 zarobku podlega umorzeniu.