Wykonanie dekretu z dnia 30 marca 1945 r. o pomiarach kraju i organizacji miernictwa (Dz.U.R.P. Nr. 11, poz. 58).

Monitor Polski

M.P.1946.144.264

Akt utracił moc
Wersja od: 23 grudnia 1946 r.

ZARZĄDZENIE
PREZESA RADY MINISTRÓW
z dnia 29 listopada 1946 r.
o wykonaniu dekretu z dnia 30 marca 1945 r. o pomiarach kraju i organizacji miernictwa (Dz. U. R. P. Nr. 11, poz. 58).

Na podstawie art. 9 dekretu z dnia 30 marca 1945 r. o pomiarach kraju i organizacji miernictwa (Dz. U. R. P. Nr. 11, poz. 58) zarządzam, co następuje:
"Do art. 3 pkt. a"
Pomiary przeprowadzone na mocy przepisów art. 3 pkt. "a" przez Główny Urząd Pomiarów Kraju (G. U. Pom. Kraju) lub jego organa dla celów sporządzenia jednolitej mapy gospodarczej Państwa obejmują:

1. pomiary podstawowe,

a)
triangulację kraju,
b)
poligenizację precyzyjną (zastępującą triangulację niższych rządów),
c)
niwelację precyzyjną i pomiary sił ciężkości dla celów geodezyjnych,

2. pomiary szczegółowe, wykonywane metodą bezpośrednią lub fotogrametryczną,

a)
podkład geodezyjny dla pomiarów szczegółowych t. j. triangulację niższych rzędów, poligonizację, niwelację w nawiązaniu do sieci punktów pomiarów podstawowych,
b)
zdjęcia wysokościowe rzeźby terenu,
c)
zdjęcia sytuacyjne.
3.
Wszelkie pomiary stosowane, niezastrzeżone postanowieniami niniejszych przepisów innym urzędom lub instytucjom państwowym lub samorządowym.
G.
U.
Pom. Kraju może wyrazić zgodę na wykonanie czynności wymienionych w § 1 przez urzędy i instytucje państwowe lub samorządowe na ich wniosek.
1.
Urzędy i instytucje, które korzystają z postanowień § 2, powiadamia G. U. Pom. Kraju o terminie rozpoczęcia prac pomiarowych, o ich zakończeniu oraz w terminach określonych przez G. U. Pom. Kraju składają okresowe sprawozdania o stanie wykonywanych prac.
2.
G. U. Pom. Kraju w porozumieniu z zainteresowanymi urzędami i instytucjami ma prawo wglądu do prac wykonywanych w myśl § 2.
Główny Urząd Pomiarów Kraju najdalej w pierwszym kwartale roku budżetowego, sporządza sprawozdania za okres ubiegłego roku budżetowego, ze stanu całokształtu prac pomiarowych uregulowanych przepisami § 1 ust. 1, 2 i § 2 oraz podaje je do wiadomości urzędom i instytucjom wymienionym w § 6 ust. 1.
1.
Urzędy i instytucje państwowe lub samorządowe zainteresowane w pracach pomiarowych określonych w § 1 ust. 1 i 2 obowiązane są przesyłać do G. U. Pom. Kraju najdalej w połowie przedostatniego kwartału budżetowego wykazy swych potrzeb w zakresie tych prac, na nowy okres budżetowy, to jest potrzeb wynikających z ich własnych programów prac.
2.
Wykazy wymienione w ust. 1 obejmują rodzaj prac, określenie obszaru, który obejmą, pożądany termin i czas wykonania oraz uzasadnienie z uwzględnieniem hierarchii potrzeb.

"Do art. 3 pkt. b, 1".

1.
Pomiary stosowane mogą przeprowadzać w zakresie swojej działalności urzędy oraz instytucje i przedsiębiorstwa państwowe podległe następującym Ministerstwom: Komunikacji, Przemysłu, Rolnictwa i Reform Rolnych, Leśnictwa, Żeglugi i Handlu Zagranicznego.
2.
Pomiary stosowane wykonywane przez urzędy i instytucje wymienione w ust. 1 obejmują wyłącznie te czynności pomiarowe, które są związane z realizacją zagadnień, wynikających z zakresu ich działania.
3.
Urzędy i instytucje wymienione w ust. 1 ustalą swoją organizację pomiarów po uzgodnieniu z G. U. Pom. Kraju.
4.
Zasady współpracy organów pomiarowych Ministerstwa Obrony Narodowej z Głównym Urzędem Pomiarów Kraju, określą odrębne przepisy wydane przez Prezesa Rady Ministrów w porozumieniu z Ministrem Obrony Narodowej.
1.
Do prac pomiarowych wykonywanych przez urzędy, instytucje i przedsiębiorstw państwowe (§ 6 ust. 1), a mających znaczenie dla celów sporządzania mapy gospodarczej Państwa, mają zastosowanie odpowiednio przepisy § 3.
2.
Zakres zainteresowania G. U. Pom. Kraju w pracach wykonywanych przez urzędy, instytucje i przedsiębiorstwa państwowe (§ 6 ust. 1) określi Prezes G. U. Pom. Kraju w porozumieniu z zainteresowanymi Ministerstwami.
1.
Plany, niezależnie od tego kto je wykonał, zarówno jak i prace pomiarowe wykonywane w zakresie objętym tym zarządzeniem, winny być dla celów ewidencji zgłoszone do miejscowo właściwej władzy administracji ogólnej jako władzy mierniczej.
2.
Prezes G. U. Pom. Kraju określi szczegółowe postępowanie przy stosowaniu przepisów ustępu 1, jak również określi szczególne wypadki, kiedy i jakie prace lub plany podlegają ponadto sprawdzeniu przy zgłoszeniu ich do ewidencji.
3.
Do użytku publicznego dopuszcza się tylko te dokumenty miernicze, które będą posiadały adnotację o spełnieniu warunku przepisu ust. 1.

"Do art. 3 pkt f"

1.
Niezbędne dla sporządzenia stale aktualizowanej mapy gospodarczej Państwa i podstawowej sieci punktów geodezyjnych mapy, plany i dokumenty po miarowe będą przekazywane do archiwów mierniczych G. U. Pom. Kraju i jego organów.
2.
Obowiązek przekazywania do archiwów mierniczych G. U. Pom. Kraju dokumentów wymienionych w ust. 1 stosuje się do wszystkich urzędów, instytucji państwowych i samorządowych oraz do mierniczych wolnozawodowych.
3.
Prezes G. U. Pom. Kraju określi:
1)
jakie dokumenty powinny być przekazywane do archiwów mierniczych G. U. Pom. Kraju,
2)
sposób i zakres korzystania z materiałów archiwalnych przez urzędy, instytucje lub osoby zainteresowane.
1.
Instrukcje do pomiarów określonych w § 1 oraz do prac kartograficznych wydane przez G. U. Pom. Kraju obowiązują wszystkie urzędy i instytucje państwowe lub samorządowe i wszystkie osoby zatrudnione zawodowo w miernictwie.
2.
Instrukcje do pomiarów określonych w § 6 pkt. 2 opracowuje i wydaje zainteresowane Ministerstwo po uzgodnieniu z G. U. Pom. Kraju. Do tych instrukcji maja zastosowanie odpowiednio przepisy ust. 1.
Wykonanie niniejszego zarządzenia porucza się Prezesowi Głównego Urzędu Pomiarów Kraju.
Zarządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem ogłoszenia w Monitorze Polskim.