Wykaz prac wykonywanych przez nauczycieli i nauczycieli akademickich w warunkach szkodliwych dla zdrowia lub uciążliwych oraz zasady wypłacania dodatku za te prace.

Monitor Polski

M.P.1974.29.176

Akt utracił moc
Wersja od: 31 marca 1978 r.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA ZDROWIA I OPIEKI SPOŁECZNEJ
z dnia 25 lipca 1974 r.
w sprawie wykazu prac wykonywanych przez nauczycieli i nauczycieli akademickich w warunkach szkodliwych dla zdrowia lub uciążliwych oraz zasad wypłacania dodatku za te prace.

Na podstawie § 19 ust. 2 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 27 kwietnia 1972 r. w sprawie uposażenia nauczycieli i nauczycieli akademickich (Dz. U. Nr 16, poz. 115) zarządza się, co następuje:
Wykaz prac, których wykonywanie przez nauczycieli i nauczycieli akademickich stanowi podstawę do przyznania dodatku za pracę w warunkach szkodliwych dla zdrowia lub uciążliwych, zawiera załącznik do zarządzenia.
Dodatek, o którym mowa w § 1, zwany dalej "dodatkiem", przysługuje w pełnej wysokości nauczycielom i nauczycielom akademickim, którzy w danym miesiącu przepracowali co najmniej 100 godzin w warunkach określonych w załączniku.
1.
Za okres urlopu wypoczynkowego przysługuje dodatek w wysokości odpowiadającej średniej miesięcznej dodatku otrzymywanego w roku szkolnym (akademickim) poprzedzającym okres urlopu wypoczynkowego.
2.
W okresie urlopu macierzyńskiego przysługuje dodatek w wysokości odpowiadającej dodatkowi otrzymanemu w miesiącu poprzedzającym miesiąc rozpoczęcia urlopu macierzyńskiego.
3.
Nauczycielce lub nauczycielce akademickiej przesuniętej w związku z ciążą do pracy nieszkodliwej dla zdrowia lub nieuciążliwej dodatek przysługuje do czasu ukończenia przerwy w pracy w związku z porodem, jeżeli dodatek ten był pobierany przez okres co najmniej 3 miesięcy poprzedzających przesunięcie. Dodatek przysługuje w wysokości średniej miesięcznej dodatku z okresu 3 miesięcy przed przesunięciem.
4.
W razie przejścia do pracy, z tytułu której nie przysługuje dodatek, ustalenie prawa do dodatku za miesiąc, w którym nastąpiło przejście, oraz jego rozliczenie następuje według zasad określonych w § 2.
Dodatek wypłaca się miesięcznie z dołu.
Decyzje o przyznaniu dodatku i jego wysokości oraz decyzje o cofnięciu dodatku w razie zmiany warunków pracy wydaje organ właściwy do ustalania uposażenia nauczyciela i nauczyciela akademickiego.
Tracą moc:
1)
zarządzenie Ministra Szkolnictwa Wyższego z dnia 7 marca 1957 r. w sprawie ustalenia wykazu prac szczególnie szkodliwych dla zdrowia lub uciążliwych, uprawniających do przyznania dodatku specjalnego pracownikom zatrudnionym w zakładach pracy podległych Ministrowi Szkolnictwa Wyższego,
2)
zarządzenie nr 92 Przewodniczącego Głównego Komitetu Kultury Fizycznej z dnia 25 listopada 1958 r. w sprawie ustalenia wykazu prac szczególnie szkodliwych dla zdrowia lub uciążliwych uprawniających do przyznania dodatku specjalnego pracownikom zatrudnionym w szkołach wyższych wychowania fizycznego i Instytucie Naukowym Kultury Fizycznej w części dotyczącej nauczycieli akademickich.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIK  1

WYKAZ PRAC

których wykonywanie przez nauczycieli i nauczycieli akademickich stanowi podstawę do przyznania dodatku za pracę w warunkach szkodliwych dla zdrowia lub uciążliwych.

Stopień szkodliwościLp.Rodzaj pracyPrzykłady występowania czynnika szkodliwego lub uciążliwego
1234
I1Prace w temperaturze efektywnej powyżej 25°C lub poniżej 10°C wynikającej z procesu technologicznegohutnictwo, obsługa pieców ceramicznych, piekarniczych, cieplarni itp., chłodnictwo, browarnictwo itp.
I2Prace w środowisku mokrym o wilgotności względnej powietrza przekraczającej 80%pralnie, farbiarnie, garbarnie itp.
I3Prace narażające na szkodliwe działanie miejscowej wibracjiprostowanie blach, nitowanie, szlifiernie, narzędzia pneumatyczne, ręczne narzędzia o napędzie mechanicznym itp.
I4Prace narażające na działanie substancji szkodliwych, z wyjątkiem substancji o działaniu kumulującymróżne prace badawcze i dydaktyczne oraz malarnie, lakiernie, galwanizernie itp.
I5Spawanie elektryczne i gazowe
6(skreślona)
II7Prace w podwyższonym lub obniżonym ciśnieniu – wynikającym z procesu technologicznegoprace w kesonach, komorach ciśnieniowych itp.
II8Prace narażające na działanie substancji toksycznych o charakterze kumulującymróżne prace badawcze i dydaktyczne
II9Prace narażające na działanie pyłów zawierających krystaliczne postaci dwutlenku krzemu (kwarc, trydymit, krystobalit), krzemiany (np. azbest, mika, talk, cement) i pył włókien szklanychkruszenie minerałów, piaskowanie, szlifowanie i polerowanie metali, szkła, formiernie, przygotowanie betonu itp.
III10Prace narażające na działanie promieniowania jonizującegoobsługa aparatów rentgenowskich, defektoskopów, praca przy otwartych źródłach promieniowania itp.
III11Prace w polu elektromagnetycznym wysokiej częstotliwości w zakresie 300–300.000 MHz w strefie zagrożeniapiece indukcyjne, radar, aparatura fizykoterapeutyczna, urządzenia nadawcze telewizyjne itp.
III12Prace związane z narażeniem na kontakt z materiałem zakaźnym lub zakaźnie chorymi ludźmi albo zwierzętamiweterynaria, mikrobiologia itp.
III13Prace związane z kontaktem z chorymi psychicznie lub upośledzonymi umysłowo w stopniu znacznym i głębokimszkoły specjalne, kliniki psychiatryczne itp.
III14Prace pod ziemiągórnictwo
1 Załącznik zmieniony przez § 1 zarządzenia z dnia 12 marca 1978 r. (M.P.78.11.41) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 31 marca 1978 r.