Wydawanie zaświadczeń stwierdzających pełnienie służby wojskowej w Armii Radzieckiej i w polskich formacjach wojskowych na terenie Z.S.R.R.

Monitor Polski

M.P.1953.A-97.1346

Akt utracił moc
Wersja od: 28 października 1953 r.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA OBRONY NARODOWEJ
z dnia 13 października 1953 r.
w sprawie wydawania zaświadczeń stwierdzających pełnienie służby wojskowej w Armii Radzieckiej i w polskich formacjach wojskowych na terenie Z.S.R.R.

Na podstawie pkt 3 i 5 uchwały nr 329 Prezydium Rządu z dnia 26 kwietnia 1952 r. w sprawie zaliczania do wysługi emerytalnej funkcjonariuszów państwowych i zawodowych wojskowych okresów służby wojskowej w Armii Radzieckiej i w formacjach polskich na terenie Z.S.R.R. (Monitor Polski Nr A-38, poz. 556) zarządza się, co następuje:
1.
Funkcjonariusze państwowi i zawodowi wojskowi (oficerowie zawodowi, podoficerowie nadterminowi), którzy pełnili służbę wojskową w Armii Radzieckiej albo służbę wojskową w polskich formacjach wojskowych zorganizowanych po dniu 13 maja 1943 r. na obszarze Z.S.R.R., oraz pozostali po nich członkowie ich rodzin mogą ubiegać się o zaliczenie okresów tych służb do wysługi emerytalnej.
2.
Zaliczenie do wysługi emerytalnej służby wojskowej określonej w ust. 1 następuje na podstawie za świadczenia wydanego w przedmiocie służby pełnionej w stopniu podoficerskim lub szeregowca - przez Sztab Generalny, a w przedmiocie służby pełnionej w stopniu oficerskim - przez Departament Kadr Ministerstwa Obrony Narodowej. Wzór zaświadczenia zawiera załącznik do niniejszego zarządzenia.
3.
W celu zaliczenia do wysługi emerytalnej służby wojskowej wymienionej w ust. 1 osoby zainteresowane powinny wnieść podanie do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (Dział Państwowych Zaopatrzeń Emerytalnych), który przesyła je stosownie do właściwości określonej w ust. 2 do Sztabu Generalnego bądź do Departamentu Kadr Ministerstwa Obrony Narodowej. Oficerowie zawodowi i podoficerowie nadterminowi składają te podania w drodze służbowej do Sztabu Generalnego lub do Departamentu Kadr Ministerstwa Obrony Narodowej.
4.
Do podań o zaliczenie okresów służb wymienionych w ust. 1 do wysługi emerytalnej należy dołączyć dokładny opis przebiegu tych służb oraz dowody stwierdzające ich odbycie, a w szczególności dokumenty wy stawione przez władze wojskowe Armii Radzieckiej, polskich formacji wojskowych w Z.S.R.R. lub Odrodzonego Wojska Polskiego (np. legitymacje wojskowe, zaświadczenia itp.), z których w sposób niewątpliwy wynika odbycie tych służb i czas, w którym służby te były odbywane.
5.
Zamieszczone w wojskowych dokumentach osobistych wpisy dotyczące przebiegu służby wojskowej w Armii Radzieckiej lub w polskich formacjach wojskowych na terenie Z.S.R.R. w braku innego dowodu mogą służyć za podstawę do wydania zaświadczenia wymienionego w ust. 2 w przypadku, jeżeli zostały one dokonane nie na podstawie ustnych zeznań żołnierzy, lecz na podstawie przedstawionych wiarygodnych dokumentów.
6.
W razie niemożności przedstawienia dokumentów wymienionych w ust. 4 należy oprócz dokładnego opisu przebiegu służby w Armii Radzieckiej i w polskich formacjach wojskowych w Z.S.R.R. dołączyć do podania inny dokument publiczny lub dokument zastępczy, stwierdzający dane wskazane w opisie przebiegu służby. Do dokumentów zastępczych zalicza się w szczególności zaświadczenia dwóch wiarygodnych świadków, którzy pod odpowiedzialnością karną za fałszywe zeznanie stwierdzą prawdziwość danych zawartych w opisie przebiegu służby. Podpisy świadków na tych zaświadczeniach powinny być uwierzytelnione. Świadkowie powinni w zaświadczeniach podać źródło posiadanych wiadomości, a w szczególności zaznaczyć, czy i przez jaki okres czasu pozostawali w służbie z osobą zainteresowaną.
7.
Ocena wiarygodności dokumentów wymienionych w ust. 4-6 należy wyłącznie do uznania Sztabu Generalnego lub Departamentu Kadr Ministerstwa Obrony Narodowej.
8.
W przypadku uznania za wiarygodne przedstawionych dokumentów Sztab Generalny lub Departament Kadr Ministerstwa Obrony Narodowej wystawia zaświadczenie stwierdzające odbycie służb wymienionych w ust. 1 i czas ich odbywania i przesyła je do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (Dział Państwowych Zaopatrzeń Emerytalnych). W odniesieniu do oficerów zawodowych lub podoficerów nadterminowych zaświadczenia te przesyła się do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych po zwolnieniu tych oficerów i podoficerów z wojskowej służby zawodowej lub nadterminowej z prawem do zaopatrzenia emerytalnego, równocześnie z podaniem okresów służb podlegających zaliczeniu do wysługi emerytalnej, wymienionych w ust. 1.
9.
Jeżeli załączone do podania dokumenty nasuwają wątpliwości co do ich wiarygodności albo zawierają niejasności, braki itp., których w toku postępowania wyjaśniającego nie da się usunąć, Sztab Generalny lub Departament Kadr Ministerstwa Obrony Narodowej odmawia wydania zaświadczenia.
10.
Zarządzenie stosuje się również do tych zwolnionych ze służby po dniu 13 maja 1952 r. funkcjonariuszów państwowych i zawodowych wojskowych, którym przyznano już zaopatrzenie emerytalne, oraz do tych, którzy zgodnie z pkt 4 uchwały nr 329 Prezydium Rządu z dnia 26 kwietnia 1952 r. (Monitor Polski Nr A-38, poz. 556) zgłosili wnioski o zaliczenie okresów służb wymienionych w ust. 1, lecz nie uzyskali zaliczenia tych okresów do wysługi emerytalnej z powodu braku zaświadczeń, o których mowa w niniejszym zarządzeniu. W sprawie zaliczenia okresów służb wymienionych w ust. 1 do wysługi emerytalnej osoby zainteresowane mogą wnieść podania wraz z dokumentami wymienionymi w ust. 4 i 6 do Sztabu Generalnego lub Departamentu Kadr Ministerstwa Obrony Narodowej za pośrednictwem Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (Dział Państwowych Zaopatrzeń Emerytalnych).
11.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIK 

ZAŚWIADCZENIE

..................................................

Notka Redakcji Systemu Informacji Prawnej LEX

Niniejsza treść dostępna jest wyłącznie w wersji pierwotnej treści w formacie PDF.

..................................................