Wydawanie dowodów osobistych żołnierzom zawodowym.

Monitor Polski

M.P.1960.34.168

Akt utracił moc
Wersja od: 15 kwietnia 1960 r.

ZARZĄDZENIE
MINISTRÓW SPRAW WEWNĘTRZNYCH I OBRONY NARODOWEJ
z dnia 21 marca 1960 r.
w sprawie wydawania dowodów osobistych żołnierzom zawodowym.

W związku z art. 38 ust. 1 ustawy z dnia 13 grudnia 1957 r. o służbie wojskowej oficerów Sił Zbrojnych (Dz. U. z 1958 r. Nr 2, poz. 5) i art. 72 ust. 1 ustawy z dnia 6 czerwca 1958 r. o służbie wojskowej szeregowców i podoficerów Sił Zbrojnych (Dz. U. z 1958 r. Nr 36, poz. 164 i z 1959 r. Nr 14, poz. 75) zarządza się, co następuje:
Oficerowie i podoficerowie zawodowi, zwani dalej "żołnierzami zawodowymi", powinni w terminie do dnia 31 grudnia 1960 r. wszcząć starania o uzyskanie dowodu osobistego, chyba że posiadają ważny dowód osobisty.
1.
Dowody osobiste wydają żołnierzom zawodowym sukcesywnie właściwe według ich miejsca zamieszkania powiatowe (miejskie) komendy Milicji Obywatelskiej.
2.
Organy Milicji Obywatelskiej wymienione w ust. 1 obowiązane są wydać żołnierzowi zawodowemu dowód osobisty nie później niż w ciągu roku od dnia złożenia przez żołnierza ankiety-wniosku.
1.
W celu otrzymania dowodu osobistego żołnierze zawodowi powinni złożyć we właściwych organach Milicji Obywatelskiej (§ 2) wypełnioną i potwierdzoną przez organ meldunkowy ankietę-wniosek, określoną w rozporządzeniu Prezesa Rady Ministrów i Ministra Bezpieczeństwa Publicznego z dnia 20 marca 1952 r. o właściwości władz i trybie postępowania w sprawach dowodów osobistych i tymczasowych zaświadczeń tożsamości (Dz. U. z 1952 r. Nr 13, poz. 82, z 1956 r. Nr 8, poz. 47 i z 1958 r. Nr 70, poz. 346), załączając do niej:
1)
świadectwo urodzenia lub inny dokument, stwierdzający czas i miejsce urodzenia osoby,
2)
akt małżeństwa (składają tylko kobiety),
3)
trzy fotografie (w ubiorze cywilnym).
2.
Żołnierze zawodowi, którzy posiadali dowody osobiste i złożyli je właściwym organom przy powoływaniu do czynnej służby wojskowej, mogą nie załączać do ankiety-wniosku dokumentów wymienionych w ust. 1 pkt 1 i 2.
3.
Żołnierze zawodowi, którzy składali uprzednio dokumenty w celu otrzymania dowodu osobistego, lecz dowodu nie otrzymali, obowiązani są ponownie złożyć wszystkie dokumenty wymienione w ust. 1.
1.
Przy wypełnianiu ankiety-wniosku w rubryce 4 "Wykształcenie, zawód, miejsce pracy i zajmowane stanowisko" żołnierze wpisują posiadane wykształcenie cywilne oraz określenie "żołnierz zawodowy". Określenie "żołnierz zawodowy" wpisuje się również w rubryce 5 dotyczącej stosunku do służby wojskowej.
2.
Udokumentowanie danych wymienionych w ust. 1, z wyjątkiem wykształcenia cywilnego, następuje przez ukazanie wojskowego dokumentu osobistego organowi Milicji Obywatelskiej, któremu składa się ankietę-wniosek.
Organ wydający żołnierzowi zawodowemu dowód osobisty na stronie drugiej dowodu osobistego nie wypełnia rubryki 6 "Zawód", a w rubryce 7 "Stosunek do służby wojskowej" wpisuje określenie "podlega".
Przy odbiorze dowodów osobistych żołnierze zawodowi obowiązani są zwrócić posiadane karty meldunkowe oraz inne dowody tożsamości wydane przez organy cywilne.
Przepisy niniejszego zarządzenia stosuje się odpowiednio do podoficerów nadterminowych, którzy nie posiadają dowodów osobistych.
Traci moc zarządzenie Ministrów Obrony Narodowej i Bezpieczeństwa Publicznego z dnia 20 stycznia 1953 r. w sprawie dowodów osobistych żołnierzy (Monitor Polski Nr A-10, poz. 145).
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.