Wycena, ewidencja i rozliczenia przedmiotów o charakterze środków trwałych, nabytych lub wytworzonych ze środków pozainwestycyjnych w toku prac nad rozwojem nauki i techniki.

Monitor Polski

M.P.1969.52.408

Akt utracił moc
Wersja od: 19 grudnia 1969 r.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA FINANSÓW I PRZEWODNICZĄCEGO PAŃSTWOWEJ KOMISJI CEN
z dnia 22 listopada 1969 r.
w sprawie wyceny, ewidencji i rozliczeń przedmiotów o charakterze środków trwałych, nabytych lub wytworzonych ze środków pozainwestycyjnych w toku prac nad rozwojem nauki i techniki.

Na podstawie § 1 ust. 1 pkt 8 i 11 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 1 kwietnia 1950 r. w sprawie zakresu działania Ministra Finansów i zmiany zakresu działania Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego (Dz. U. Nr 22, poz. 188 z późniejszymi zmianami), § 1 ust. 1 pkt 1 uchwały nr 406 Rady Ministrów z dnia 3 czerwca 1953 r. w sprawie właściwości organów do ustalania niektórych cen, opłat i stawek taryfowych oraz w sprawie zasad i trybu składania wniosków o ustalenie cen, opłat i stawek taryfowych oraz określenia wytycznych do ich ustalania (Monitor Polski Nr A-57, poz. 722 z późniejszymi zmianami) i § 1 uchwały nr 240 Rady Ministrów z dnia 9 lipca 1957 r. w sprawie wykonywania przez Państwową Komisję Cen niektórych zadań z zakresu cen, opłat i stawek taryfowych (Monitor Polski Nr 57, poz. 356) zarządza się, co następuje:
Zarządzenie określa zasady wyceny, ewidencji i rozliczeń finansowych dotyczących przedmiotów nabytych lub wytworzonych ze środków pozainwestycyjnych w toku prac nad rozwojem nauki i techniki, a zakwalifikowanych do dalszego wykorzystania jako środki trwałe. Przedmioty te zwane będą dalej "przedmiotami o charakterze środków trwałych".
1.
Równocześnie z czynnościami, o których mowa w § 2 ust. 1 zarządzenia Przewodniczącego Komisji Planowania przy Radzie Ministrów z dnia 8 listopada 1969 r. w sprawie rozporządzania przedmiotami o charakterze środków trwałych, nabytymi lub wytworzonymi ze środków pozainwestycyjnych w toku prac nad rozwojem nauki i techniki (Monitor Polski Nr 52, poz. 405) - jednostka wykonująca pracę, zwana dalej "wykonawcą", obowiązana jest w porozumieniu z jednostką zlecającą i finansującą pracę, zwaną dalej "zleceniodawcą":
1)
w zakresie aparatury i innych przedmiotów zakupionych w bezpośrednim związku z wykonywaniem określonych prac nad rozwojem nauki i techniki - ustalić cenę tych przedmiotów na zasadach określonych uchwałą nr 420 Rady Ministrów z dnia 27 października 1961 r. w sprawie cen zbędnych maszyn i innych zbędnych przedmiotów urządzenia trwałego zbywanych przez państwowe lub spółdzielcze jednostki organizacyjne (Monitor Polski Nr 86, poz. 364) oraz zarządzeniem Państwowej Komisji Cen nr 429 z dnia 28 listopada 1961 r. (Biuletyn Cen z 1961 r. Nr 34, poz. 593 i z 1962 r. Nr 1, poz. 23),
2)
w zakresie aparatury i innych przedmiotów wytworzonych w bezpośrednim związku z wykonywaniem określonych prac nad rozwojem nauki i techniki lub wytworzonych w wyniku tych prac - ustalić orientacyjną wartość sprzedażną przedmiotów z uwzględnieniem poziomu cen artykułów podobnego rodzaju oraz stanu technicznego przedmiotów i ich wartości użytkowej.
2.
Jeżeli praca wykonywana jest bez umowy(zlecenia), funkcje zleceniodawcy spełnia jednostka nadrzędna wykonawcy.
Jednostki, które stosownie do przepisów § 5 zarządzenia wymienionego w § 2 weszły w posiadanie przedmiotów o charakterze środków trwałych w sposób nieodpłatny, obowiązane są:
1)
włączyć te przedmioty do ilościowej i wartościowej ewidencji swego majątku trwałego, stosując wycenę zgodnie z ustaleniami, o których mowa w § 2 ust. 1,
2)
jeżeli prowadzą gospodarkę finansową według zasad rozrachunku gospodarczego - dokonywać odpisów amortyzacyjnych od wartości przedmiotów począwszy od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym przedmiot został przejęty przez tę jednostkę, bez względu na to, czy został faktycznie przekazany do użytkowania,
3)
wyodrębnić ewidencyjną wartość przychodu tych przedmiotów w rocznej sprawozdawczości finansowej z zakresu środków trwałych.
W razie sprzedaży przedmiotów o charakterze środków trwałych stosownie do przepisów § 4 ust. 1 zarządzenia wymienionego w § 2, wykonawca:
1)
określa cenę przedmiotów, o których mowa w § 2 ust. 1 pkt 1, na zasadach przewidzianych w uchwale Rady Ministrów wymienionej w tym przepisie,
2)
ustala cenę przedmiotów, o których mowa w § 2 ust. 1 pkt 2, każdorazowo w drodze uzgodnienia jej z nabywcą, z uwzględnieniem poziomu cen artykułów podobnego rodzaju oraz stanu technicznego i wartości użytkowej przedmiotu; w tym wypadku cenę uzgodnioną zatwierdza jednostka, która zlecała wykonanie określonej pracy.
1.
Przychód netto ze sprzedaży przedmiotów o charakterze środka trwałego wpływa na dochody tego funduszu, z którego sfinansowano pracę; jeżeli pracę finansowano z kredytów budżetowych, przychód netto przekazuje się na dochody właściwej części budżetu centralnego jako wpływ majątkowy.
2.
Wykonawca, prowadzący gospodarkę finansową według zasad rozrachunku gospodarczego lub w formie zakładu budżetowego, upoważniony jest do potrącenia z przychodu netto 10% jego sumy tytułem prowizji sprzedażnej. Prowizja ta stanowi:
1)
w jednostce na rozrachunku gospodarczym - zysk nadzwyczajny,
2)
w zakładzie budżetowym - wpływ majątkowy.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia oraz ma zastosowanie również do przedmiotów o charakterze środków trwałych nie zagospodarowanych do tego dnia.