Współpraca szkół wyższych z jednostkami gospodarki uspołecznionej, urzędami i instytucjami w zakresie prac naukowo-badawczych i naukowo-usługowych.

Monitor Polski

M.P.1955.5.64

Akt utracił moc
Wersja od: 1 stycznia 1955 r.

UCHWAŁA NR 2
PREZYDIUM RZĄDU
z dnia 7 stycznia 1955 r.
w sprawie współpracy szkół wyższych z jednostkami gospodarki uspołecznionej, urzędami i instytucjami w zakresie prac naukowo-badawczych i naukowo-usługowych.

W celu
-

zapewnienia możliwie najpełniejszego uwzględnienia potrzeb gospodarki i kultury narodowej w planach naukowo-badawczych szkół wyższych,

-

zrealizowania właściwego podziału zadań w zakresie pracy naukowo-badawczej i naukowo-usługowej między placówkami różnych typów,

-

coraz pełniejszej koncentracji wysiłków pracowników nauki dla realizacji planowych badań naukowych szkół wyższych.

Prezydium Rządu uchwala:

1.
Zobowiązać właściwych ministrów (kierowników urzędów centralnych) do zgłaszania co roku w terminie do dnia 1 sierpnia zadań naukowo-badawczych do planu badań naukowych szkół wyższych na rok następny wraz z określeniem form materiałowej i usługowej pomocy resortu przy wykonywaniu zgłoszonych zadań. Tematyka tych zadań powinna dotyczyć zasadniczych dla resortu zagadnień naukowych, wynikających z planów narodowych.
2.
Zobowiązać Ministra Szkolnictwa Wyższego do jak najpełniejszego włączania zgłoszonych zadań do planów pracy naukowo-badawczej szkół i zawiadamiania w terminie do dnia 1 października każdego roku zainteresowanych ministrów (kierowników urzędów centralnych), które ze zgłoszonych przez nich zagadnień zostaną włączone do planów pracy naukowo-badawczej szkół na rok następny. Prace włączone do planów szkół powinny być wykonywane w ścisłej współpracy z zainteresowanym resortem.
3.
Wprowadzić system nagród dla pracowników nauki za terminowe wykonanie i wprowadzenie do praktyki wyników prac naukowo-badawczych, włączonych nieodpłatnie do planów badań naukowych szkół (ust. 2). Nagrody wypłacane będą z części nadwyżek uzyskiwanych przez szkoły w związku z wykonaniem prac naukowo-badawczych i naukowo-usługowych w trybie zleceń zgodnie z ust. 4. Nagrody przyznaje rektor szkoły wyższej. Wnioski o przyznanie nagród składać mogą resorty, instytucje i urzędy, które przyjęły wyniki pracy naukowo-badawczej i zastosowały je w praktyce.
4.
Prace naukowo-badawcze nie włączone do planów szkół, jak również szczególnie ważne dla gospodarki narodowej prace naukowo-usługowe mogą być wykonywane przez szkoły na podstawie umowy zlecenia bądź umowy o dzieło według zasad i w trybie podanych w załączniku do niniejszej uchwały.
5.
Zobowiązać jednostki gospodarki uspołecznionej, instytucje i urzędy do nieudzielania w zasadzie indywidualnych zleceń pracownikom nauki na wykonywanie prac naukowo-badawczych lub naukowo-usługowych. Powyższy przepis nie dotyczy:
1)
działalności wydawniczej oraz
2)
doraźnych konsultacji i ekspertyz, które nie wymagają prowadzenia prac na terenie szkoły wyższej; w przypadkach gdy konsultacja (ekspertyza) wymaga dodatkowych prac w szkole wyższej, należy objąć je umową zlecenia.
6.
W wyjątkowych, szczególnie ważnych dla interesu gospodarki narodowej przypadkach jednostki gospodarki uspołecznionej, instytucje i urzędy mogą za zgodą właściwego dla danej jednostki ministra udzielić pracownikowi nauki indywidualnego zlecenia na pracę naukowo-badawczą lub naukowo-usługową w drodze zawartej z nim umowy. Umowa ta wymaga dla jej ważności zatwierdzenia przez rektora szkoły zatrudniającej pracownika nauki. Wykonywanie przez pracownika nauki funkcji stałego doradcy kierownika jednostki gospodarki uspołecznionej (instytucji, urzędu) jest traktowane jako stała praca i podlega przepisom o kumulacji stanowisk.
7.
Pracownicy zatrudnieni w jednostkach gospodarki uspołecznionej, instytucjach i urzędach mogą zawierać umowy ze szkołą wyższą na wykonanie części przyjętego przez tę szkołę zlecenia na prace naukowo-badawcze bądź naukowo-usługowe jedynie po uprzednim uzyskaniu zgody swej władzy naczelnej lub władzy przez nią upoważnionej.
8.
Zobowiązać Ministra Finansów do zabezpieczenia w budżecie resortu szkolnictwa wyższego środków finansowych niezbędnych do wykonania prac naukowo-badawczych, przyjętych do planów szkół wyższych.
9.
Upoważnić innych ministrów, którym podlegają szkoły wyższe, oraz Prezydium Polskiej Akademii Nauk, do stosowania odpowiednio przepisów niniejszej uchwały.
10.
Zasady planowej współpracy Polskiej Akademii Nauk ze szkołami wyższymi w zakresie badań naukowych ustalą we wzajemnym porozumieniu Prezydium Polskiej Akademii Nauk i Minister Szkolnictwa Wyższego.
11.
Wykonanie uchwały porucza się Prezesowi Rady Ministrów, Przewodniczącemu Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego, zainteresowanym ministrom oraz kierownikom urzędów centralnych.
12.
Uchwała wchodzi w życie z dniem ogłoszenia z mocą od dnia 1 stycznia 1955 r.

ZAŁĄCZNIK 

ZASADY I TRYB UDZIELANIA I OPŁACANIA ZAMÓWIEŃ (ZLECEŃ) NA PRACe NAUKOWO-BADAWCZE NIE WŁĄCZONE DO PLANÓW BADAŃ NAUKOWYCH ORAZ NA PRACE NAUKOWO-USŁUGOWE W SZKOŁACH WYŻSZYCH.

§ 1.
Zamówienie może być przyjęte przez szkołę wyższą, o ile wykonanie zamówienia przez właściwą katedrę nie wstrzyma i nie opóźni wykonywania jej planowych zadań naukowych i pedagogicznych.
§  2.
1.
Zlecenie traktuje się jako pracę naukowo-badawczą, jeżeli jej przedmiotem jest:
1)
rozwiązanie zagadnienia naukowego, wynikającego z potrzeb rozwoju gospodarki i kultury narodowej,
2)
opracowanie prototypów urządzeń i projektów będących wyrazem postępu technicznego lub opracowanie nowych, wyższych metod i zasad organizacji pracy.
2.
Zlecenia nie odpowiadające warunkom określonym w ust. 1 traktuje się jako prace naukowo-usługowe. Charakter naukowo-usługowy mają z reguły seryjne prace laboratoryjne, pomiary kontrolne, analizy i typowe ekspertyzy, stereotypowe rozwiązania konstrukcyjne.
§  3.
1.
Za całokształt działalności szkoły w zakresie zleceń rektor szkoły jest odpowiedzialny przed Ministrem Szkolnictwa Wyższego,
2.
Do zadań rektora należy w szczególności:
1)
nadzór nad charakterem prac wykonywanych na zlecenie,
2)
kwalifikowanie przyjmowanych przez szkołę zleceń jako prac naukowo-badawczych bądź naukowo-usługowych na podstawie opinii komisji do spraw zleceń, które zostaną powołane w szkołach,
3)
upoważnianie kierowników katedr bądź zakładów do zawierania w imieniu szkoły umów z instytucją zlecającą,
4)
upoważnianie kierowników katedr bądź zakładów do zawierania z osobami prywatnymi umów zlecających wykonanie części przyjętego przez katedrę (zakład) zlecenia z zachowaniem przepisów uchwały nr 2 Prezydium Rządu z dnia 7 stycznia 1955 r.,
5)
zatwierdzanie planu rzeczowego i preliminarza zleconych prac naukowo-badawczych i naukowo-usługowych,
6)
nadzór i kontrola wykonania zleceń.
3.
Skład komisji do spraw zleceń (ust. 2 pkt 1) i zasady wynagradzania ich członków ustali Minister Szkolnictwa Wyższego.
§  4.
1.
Przyjmowanie zamówień następuje w formie pisemnej na podstawie umowy zawartej między Zleceniodawcą a szkołą wyższą; do umowy powinien być dołączony kosztorys.
2.
W umowie powinno być zawarte postanowienie, iż niezbędne do wykonania zlecenia prace, które mogą być przeprowadzone przez instytucję zlecającą jej własnymi środkami i przez jej pracowników, będą wykonane przez tę instytucję.
3.
Zawieranie umów, których koszt wykonania przekracza kwotę zł 30.000, wymaga zgody ministra właściwego dla jednostki zlecającej. W przypadku kwot niższych zgodę na zawarcie umowy wydaje kierownik organu bezpośrednio podległego ministrowi.
§  5.
1.
Zleceniodawca pokrywa koszty zakupu i adaptacji aparatury, materiałów i narzędzi (o ile nie są przez niego dostarczone), robocizny produkcyjnej oraz narzuty. W umowie należy podać, czy materiały, narzędzia i aparatura, dostarczone przez zleceniodawcę, przechodzą po wykonaniu zlecenia na własność szkoły wyższej czy też podlegają zwrotowi.
2.
Kosztorys (w szczególności liczbę godzin potrzebnych do wykonania pracy) opiniuje dla rektora komisja do spraw zleceń.
3.
Koszt robocizny produkcyjnej stanowi iloczyn stawki wynagrodzenia za godzinę pracy przez liczbę godzin przewidzianych w umowie na jej wykonanie. Do kosztów robocizny dolicza się koszty kierownictwa obliczane według zasad §§ 7 i 8.
4.
Narzut wynosi:
1)
50% kosztów robocizny produkcyjnej w przypadku wykonywania prac naukowo-badawczych,
2)
100% kosztów robocizny produkcyjnej w przypadku wykonywania prac naukowo-usługowych.
5.
Z narzutu pokrywane są koszty:
1)
eksploatacji i amortyzacji maszyn, aparatów i urządzeń,
2)
światła, energii, opału i wody,
3)
administracyjne.
§  6.
Wykonanie umowy stwierdzane jest dwustronnym protokołem odbioru.
§  7.
Pracownicy nauki wykonujący prace zlecone otrzymują wynagrodzenie według następujących stawek godzinowych:
Charakter zleceniaSamodzielni pracownicy nauki, zastępcy profesora

złotych

Pomocniczy pracownicy nauki

złotych

Prace naukowo badawcze4530
Kierownictwo pracami naukowo badawczymi50-
Prace naukowo usługowe-20
Kierownictwo pracami naukowo3525
§  8.
Za kierowanie wykonaniem zlecenia przysługuje wynagrodzenie obliczane: w przypadku prac naukowo-badawczych - jako 10%, w przypadku prac naukowo-usługowych - 5% liczby godzin ustalonych na wykonanie całej pracy przez wszystkich pracowników wykonujących zlecenie. Podział pomiędzy poszczególnych pracowników kierujących wykonaniem zlecenia dokonywany jest w zależności od ich faktycznego wkładu pracy.
§  9.
1.
Obciążenie pracami z tytułu zleceń nie może przekraczać:
1)
dla pracowników nauki - 15 godzin tygodniowo w roku szkolnym i 690 godzin w roku kalendarzowym, z tym że obciążenie pomocniczego pracownika nauki pracami naukowo-usługowymi nie może być wyższe niż 12 godzin tygodniowo,
2)
dla pomocniczego personelu technicznego - 18 godzin tygodniowo i 864 godzin w roku kalendarzowym.

Wynikający stąd limit kwartalny nie może być przekroczony więcej niż o 20%, a w III kwartale o 40%, z tym jednak że ogólny limit roczny nie może być naruszony.

2.
Limit określony w ust. 1 obejmuje godziny za faktyczne wykonanie pracy, jako też za kierowanie określonymi pracami zleconymi.
3.
Limit określony w ust. 1 i stawki określone w § 7 ustalają jednocześnie maksymalne kwoty wynagrodzeń za prace zlecone, które mogą otrzymywać pracownicy nauki w ciągu roku.
4.
W szczególnie uzasadnionych przypadkach na wniosek właściwego ministra Minister Szkolnictwa Wyższego może zezwolić pracownikom nauki określonego zakładu na przekroczenie rocznych limitów ustalonych w ust. 1 i 3.
§  10.
Stawki dla pracowników inżynieryjno-technicznych, technicznych i administracyjnych ustala się na podstawie przepisów lub norm przewidzianych w umowach zbiorowych, stosowanych w danych zawodach lub specjalnościach. Za należyte stosowanie stawek odpowiedzialne są właściwe organy administracji szkoły.
§  11.
Minister Szkolnictwa Wyższego wyda przepisy ustalające zasady zatrudniania pracowników administracji szkolnej przy pracach związanych z wykonywaniem zamówień.
§  12.
Koszt robocizny studentów zatrudnionych przy wykonywaniu zleceń w ramach ich prac magisterskich lub dyplomowych oblicza się według stawek dla pomocniczych pracowników nauki. Kwoty powstałe z tego tytułu nie są wypłacane studentom, lecz przeznaczane zgodnie z zasadami § 14 ust. 4.
§  13.
1.
Pracownicy zatrudnieni przy wykonywaniu zamówień podlegają rektorowi szkoły.
2.
Oddział kadr (referat kadr) na wniosek kierownika katedry lub zakładu przygotowuje do podpisu rektora projekty umów z pracownikami zatrudnionymi przy wykonywaniu prac zleconych.
3.
Organy administracyjne szkoły obowiązane są do prowadzenia ewidencji zabezpieczającej wypłatę wynagrodzeń za pracę przy wykonywaniu zamówień według zasad ustalonych w §§ 7 i 12.
§  14.
1.
Zleceniodawcy dokonują wpłat z tytułu zleceń na wskazany przez szkołę rachunek bankowy.
2.
Wszelkie wydatki osobowe i rzeczowe związane z wykonywaniem zamówień pokrywane są przez szkołę z wpływów, o których mowa w ust. 1.
3.
Rozliczanie wszelkich kwot z tytułu zleceń dokonywane jest przez administrację szkoły.
4.
Z nadwyżki, która powstaje po zapłaceniu wszystkich kosztów wymienionych w § 5, rektor przeznacza:
1)
co najmniej 40% na zakup środków podstawowych, których wartość jednostkowa przekracza 300 zł, ze szczególnym uwzględnieniem potrzeb pracy naukowej zakładów, które były wykonawcami zamówień,
2)
co najwyżej 20% na nagrody dla pracowników nauki (ust. 3 uchwały),
3)
20% na cele socjalne i kulturalne uczelni,
4)
20% na wpłatę do budżetu.
§  15.
1.
Wszystkie dotychczas zawarte umowy mogą być wykonywane na terenie szkoły wyższej oraz przy użyciu jej wyposażenia tylko do dnia 31 grudnia 1954 r.
2.
Nie zakończone w terminie do dnia 31 grudnia 1954 r. prace powinny być kontynuowane po sporządzeniu nowej umowy na warunkach i w trybie przewidzianych w niniejszym załączniku.