Wprowadzenie zmian i uzupełnień do instrukcji o kosztorysowaniu robót budowlano-montażowych.

Monitor Polski

M.P.1957.38.244

Akt utracił moc
Wersja od: 1 stycznia 1957 r.

ZARZĄDZENIE NR 109
PREZESA RADY MINISTRÓW
z dnia 30 kwietnia 1957 r.
w sprawie wprowadzenia zmian i uzupełnień do instrukcji o kosztorysowaniu robót budowlano-montażowych.

Na podstawie § 4 uchwały nr 1058 Prezydium Rządu z dnia 31 grudnia 1955 r. w sprawie zatwierdzenia katalogów scalonych norm kosztorysowych (Monitor Polski z 1956 r. Nr 9, poz. 122) wprowadza się niżej wymienione zmiany i uzupełnienia do zasad kosztorysowania, ustalonych w instrukcji o kosztorysowaniu robót budowlano-montażowych, wymienionej w § 1 zarządzenia nr 12 Prezesa Rady Ministrów z dnia 14 stycznia 1956 r. w sprawie opracowywania kosztorysów robót budowlanych, montażu konstrukcji oraz montażu maszyn i urządzeń (Monitor Polski Nr 9, poz. 125).
1. 1
Celem uwzględnienia w dokumentacji kosztorysowej zmian cen jednostkowych robocizny dokonanych w 1956 i 1957 r. należy stosować w kosztorysach opracowanych według katalogów scalonych norm kosztorysowych (KSNK) oraz cennika nr 51A/56 robót remontowych budowlanych i instalacyjnych, a dotyczących robót wykonywanych po dniu 1 stycznia 1957 r., niżej podane współczynniki (mnożniki) do kosztów robocizny bezpośredniej:
Lp.Rodzaj budownictwa (roboty)Współczynniki (mnożniki)
1.Budownictwo ogólne kosztorysowane na podstawie KSNK cz. II i III, a obejmujące:
a) budynki mieszkalne, biurowe, socjalne, kulturalne, wiejskie itp., z wyjątkiem robót ziemnych oraz elewacyjnych tynkarskich140
b) budynki i budowle przemysłowe, transportu i łączności, handlowo-usługowe, składowo-magazynowe itp., z wyjątkiem robót ziemnych oraz elewacyjnych tynkarskich120
c) roboty elewacyjne tynkarskie150
2.Murowanie pieców przemysłowych, kotłów parowych, budowa kominów fabrycznych oraz chłodni kominowych - kosztorysowane na podstawie KSNK cz. IX110
3.Roboty remontowo-budowlane, z wyjątkiem robót ziemnych, instalacyjnych sanitarnych (wodociągowych, kanalizacyjnych, gazowych, centralnego ogrzewania, wentylacyjnych i klimatyzacyjnych) i elektrycznych105
2.
Powyższe mnożniki stosuje się również przy ustalaniu kosztów wykonania elementów konstrukcyjnych lub robót w wyżej wymienionych rodzajach budownictwa nie ujętych w podanych KSNK, a wycenianych zgodnie z zasadami określonymi w rozdziale 7 instrukcji o kosztorysowaniu robót budowlano-montażowych, tj. na podstawie katalogów norm i stawek jednostkowych wymienionych w załączniku nr 3 do tej instrukcji.
3.
Nie stosuje się żadnych współczynników zwiększających do kosztorysów opracowanych na innych podstawach, niż podano w ust. 1, a w szczególności na podstawie Cennika robót budowlanych i instalacyjnych, Urzędowego cennika robót budowlanych do użytku budujących się na wsi, Scalonego cennika robót budowlanych i instalacyjnych oraz do wycen sporządzonych według KSNK dla następujących rodzajów budownictwa i robót: roboty ziemne i tereny zielone, regulacja rzek, budowa dróg, nawierzchni kolejowych i tramwajowych, budowa mostów i fundamentów specjalnych, budowa zewnętrznej sieci wodociągowej, kanalizacyjnej i gazowej, wewnętrzne instalacje wodociągowe, kanalizacyjne i gazowe, urządzenia wodociągowo-kanalizacyjne na terenach kolejowych, studnie kopane i typu abisyńskiego, centralne ogrzewanie, wentylacja, klimatyzacja i izolacje termiczne, budownictwo morskie, melioracje, roboty czerpalne śródlądowe, roboty energetyczne i teletechniczne oraz wszelkiego rodzaju montaże i demontaże maszyn, urządzeń i konstrukcji stalowych.
Współczynniki wymienione w § 1 ust. 1 uwzględniają zmiany wprowadzone na podstawie:
1)
uchwały nr 190 Rady Ministrów z dnia 16 kwietnia 1956 r. w sprawie podwyżki wynagrodzeń najniżej zarabiających pracowników (Monitor Polski Nr 32, poz. 404),
2)
zarządzenia nr 138 Wiceprezesa Rady Ministrów z dnia 30 maja 1956 r. w sprawie zmiany niektórych jednostkowych norm pracy w zakresie robót budowlano-montażowych, wprowadzającego od dnia 1 czerwca 1956 r. "Tymczasowe ceny jednostkowe robocizny" w zakresie następujących robót:
a)
tynki zwykłe wykonywane mechanicznie i ręcznie oraz tynki ciągnione i sztablatury;
b)
rozbiórka pomocniczych konstrukcji drewnianych;
c)
murowanie filarów, kominów, wykonywanie przewodów (kanałów dymowych i wentylacyjnych) oraz przygotowanie zaprawy;
3)
uchwały nr 462 Prezydium Rządu z dnia 25 lipca 1956 r. w sprawie stawek jednostkowych na roboty transportowa wewnętrzne w budownictwie (Monitor Polski Nr 62, poz. 744), wprowadzającej od dnia 1 sierpnia 1956 r. "Tymczasowe ceny jednostkowe robocizny - Roboty transportowe wewnętrzne na placu budowy" oraz
4)
uchwały nr 106 Rady Ministrów z dnia 25 marca 1957 r. w sprawie regulacji płac robotników zatrudnionych przy robotach murarskich.
1.
Do kosztorysów nowoopracowanych wskaźniki wymienione w § 1 ust. 1 wprowadzają biura projektów, stosując je do sum dotyczących poszczególnych rozdziałów lub ogólnej sumy kosztorysu.
2.
W kosztorysach umownych poprawki wynikające z przepisów ust. 1 wprowadza wykonawca w porozumieniu z inwestorem, uwzględniając wynik tych poprawek w rozliczeniach za roboty wykonane po dniu 1 stycznia 1957 r.
Celem uzyskania większej dokładności wyceny robót budowlano-montażowych wprowadza się następujące zmiany i uzupełnienia do powołanej we wstępie instrukcji:
1)
w rozdziale 3 instrukcji w punkcie 3.2.7 wyrazy "można celem uzyskania większej dokładności wyceny, za zgodą ministrów, którym podlegają inwestor i wykonawca" zastępuje się wyrazami "może biuro projektów za zgodą jednostek nadrzędnych inwestora i wykonawcy, celem większej dokładności wyceny";
2)
w rozdziale 4 instrukcji dodaje się na końcu nowy punkt w brzmieniu:

"4.6.2. W razie wyceny elementów lub robót objętych normami KSNK, ale projektowanych do wykonania według wymagań znacznie odbiegających od przeciętnych warunków technicznych przewidzianych w KSNK, np. szczególne wymagania co do jakości wykończenia robót w budowlach o specjalnym przeznaczeniu lub o charakterze reprezentacyjnym - można w danych wyjściowych dla dokumentacji kosztorysowej ustalać dodatki do robocizny w wysokościach odpowiadających przewidywanym utrudnieniom. Powyższe dodatki powinny się odnosić tylko do tych elementów konstrukcyjnych lub robót, w odniesieniu do których tego rodzaju wymagania występują".

Należności za roboty wykonane w 1957 r., a obliczone przy uwzględnieniu przepisów podanych w §§ 1-4, pokrywa w całości zamawiający.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia z mocą od dnia 1 stycznia 1957 r.
1 § 1 ust. 1 zmieniony przez § 1 zarządzenia nr 143 z dnia 21 czerwca 1957 r. (M.P.57.51.321) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 1 stycznia 1957 r.