Wprowadzenie zarządu przymusowego zrzeszenia "Caritas".

Monitor Polski

M.P.1950.A-11.112

Akt indywidualny
Wersja od: 28 stycznia 1950 r.

ZARZĄDZENIE
MINISTRÓW: PRACY I OPIEKI SPOŁECZNEJ, OŚWIATY ORAZ ADMINISTRACJI PUBLICZNEJ
z dnia 23 stycznia 1950 r.
w sprawie wprowadzenia zarządu przymusowego zrzeszenia "Caritas".

Na podstawie art. 11 pkt 3 i art. 12 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 22 kwietnia 1927 r. o nadzorze i kontroli nad działalnością instytucji opiekuńczych (Dz. U. R. P. z 1927 r. Nr 40, poz. 354 i z 1928 r. Nr 38, poz. 359) oraz art. 1 pkt 5 ustawy z dnia 7 kwietnia 1949 r. o przekazaniu Ministrowi Oświaty zakresu działania Ministra Pracy i Opieki Społecznej w przedmiocie opieki społecznej nad dziećmi i młodzieżą (Dz. U. R. P. Nr 25, poz. 175), w związku z art. 1 pkt 7 dekretu z dnia 22 października 1947 r. w sprawie mocy obowiązującej niektórych przepisów ustawodawstwa z zakresu opieki społecznej (Dz. U. R. P. Nr 65, poz. 389), oraz art. 44 prawa o stowarzyszeniach z dnia 27 października 1932 r. (Dz. U. R. P. Nr 94, poz. 808 z późniejszymi zmianami), wobec stwierdzonych w zrzeszeniu "Caritas" szczególnie poważnych naruszeń prawa przez nadużycia, szkodliwą gospodarkę i malwersacje, wprowadza się z dniem dzisiejszym zarząd przymusowy zrzeszenia "Caritas" w Polsce w następującym składzie:
Ks. Lempart Antoni, Przewodniczący - Pos. Frankowski Jan, Zast. Przewodniczącego, - Micewski Andrzej, Sekretarz - Ks. Skurski Stanisław, Czł. Prezydium - Tuczemska Wanda, Czł. Prezydium - inż. Rostworowski Stanisław, Czł. Zarządu - Ks. Infułat dr Zalewski Ludwik, Czł. Zarządu - Ks. dr Krynicki Stanisław, Czł. Zarządu - Dolański Seweryn, Czł. Zarządu - Prof. dr Halban Leon, Czł. Zarządu - Jasienica Paweł (Beynar Leon, Lech), Czł. Zarządu.

Zarząd przymusowy obejmuje całość zrzeszenia "Caritas" w Polsce oraz wszystkie jego ogniwa organizacyjne (Krajowa Centrala, Związki diecezjalne i archidiecezjalne, okręgi, oddziały parafialne itd.), jak również wszystkie prowadzone lub nadzorowane przez "Caritas" instytucje i zakłady, bez względu na ich formę organizacyjną i nazwę.

Zarząd przymusowy obejmuje całokształt majątku znajdującego się we władaniu zrzeszenia "Caritas", jego ogniw organizacyjnych oraz wszelkiego rodzaju instytucji i zakładów, bez względu na osobę formalnego właściciela.

Z dniem wprowadzenia zarządu przymusowego zawiesza się działalność dotychczasowych organów zarówno zrzeszenia "Caritas", jak i jego ogniw organizacyjnych oraz instytucji i zakładów, bez względu na nazwę i funkcje tych organów, a uprawnienia ich przechodzą na organa zarządu przymusowego.

Wykonywanie zarządu przymusowego powierza się powołanemu przez Ministrów: Pracy i Opieki Społecznej, Oświaty oraz Administracji Publicznej - Zarządowi. Zarząd może uprawnienia swoje w stosunku do poszczególnych ogniw organizacyjnych zrzeszenia "Caritas", jak również w stosunku do instytucji i zakładów tego zrzeszenia przelewać na inne organa i osoby.

Zarząd oraz znajdujące się pod jego kierownictwem organa i osoby kontynuować będą działalność opiekuńczą "Caritas" w Polsce zgodnie z celami i zadaniami tego zrzeszenia i nie dopuszczą do przerwy w udzielaniu opieki.

Zarząd przymusowy wprowadza się na czas niezbędny dla usunięcia stwierdzonych nadużyć i warunków, w których te nadużycia powstawały. W tym celu zarządzone będą przez Zarząd wybory organów "Caritas" jako całości oraz poszczególnych ogniw organizacyjnych, a to dla zapewnienia należytej kontroli społecznej nad działalnością zrzeszenia.

Decyzja niniejsza jest ostateczna w administracyjnym toku instancji.