Wprowadzenie podatku od towarów i usług oraz podatku akcyzowego.

Monitor Polski

M.P.1992.39.285

Akt nienormatywny
Wersja od: 18 grudnia 1992 r.

UCHWAŁA
SEJMU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ
z dnia 28 listopada 1992 r.
w sprawie wprowadzenia podatku od towarów i usług oraz podatku akcyzowego.

1.
Zastąpienie obecnego podatku obrotowego powszechnym podatkiem od towarów i usług oznacza nie tylko ilościową, ale i jakościową zmianę w całym systemie podatkowym państwa. W związku z tym konieczne jest szczególnie staranne przygotowanie warunków do prawidłowego wdrożenia tego podatku i nadzoru nad jego stosowaniem. Biorąc powyższe pod uwagę, Sejm zobowiązuje Rząd do:
a)
wydania wszystkich obligatoryjnych aktów wykonawczych do ustawy najpóźniej w ciągu 75 dni po dniu jej wejścia w życie,
b)
przeprowadzenia szerokiej akcji szkoleniowej i popularyzatorskiej dotyczącej nowego podatku nie tylko dla pracowników organów skarbowych, lecz również dla osób prowadzących działalność gospodarczą,
c)
przedstawienia Sejmowi na 45 dni przed dniem uzyskania mocy obowiązującej przez ustawę informacji o stanie przygotowań do wdrożenia podatku od towarów i usług,
2.
Sejm stwierdza, że wdrożenie podatku od towarów i usług ze względu na swą powszechność wywoła okresowy wzrost zapotrzebowania na kredyt ze strony znacznej liczby podmiotów gospodarczych. Z powodu trudności w dostępie do tego kredytu, a także jego wysokiej ceny, fakt ten może wywołać różnorodne, negatywne konsekwencje w obszarze cen, stanu zadłużeń przedsiębiorstw i terminowości wpłat podatku do budżetu.
3.
Sejm zwraca się do Prezesa Narodowego Banku Polskiego o współudział w stworzeniu nowoczesnego systemu rozliczeń podatkowych przy pomocy aparatu bankowego.
4.
Sejm oczekuje od Rządu tworzenia warunków do stopniowego ograniczania listy towarów objętych stawką podatkową inną niż podstawowa. W szczególności Sejm uważa za możliwe objęcie stawką podstawową towarów dla dzieci w przypadku zreformowania systemu zasiłków rodzinnych.
5.
Sejm zobowiązuje Komisję Polityki Gospodarczej, Budżetu i Finansów do dokonywania systematycznej oceny stanu przygotowań i wdrażania podatku od towarów i usług oraz podatku akcyzowego.
6.
Sejm zobowiązuje Rząd do współpracy z Komisją Polityki Gospodarczej, Budżetu i Finansów, w tym w szczególności do konsultowania z nią treści projektowanych aktów wykonawczych do ustawy.