Wprowadzenie obowiązujących warunków technicznych dla wyrobów ważnych w gospodarce narodowej.

Monitor Polski

M.P.1953.A-55.693

Akt utracił moc
Wersja od: 11 czerwca 1953 r.

UCHWAŁA NR 398
RADY PAŃSTWA
z dnia 30 maja 1953 r.
w sprawie wprowadzenia obowiązujących warunków technicznych dla wyrobów ważnych w gospodarce narodowej.

W celu wzmocnienia dyscypliny technologicznej i zapewnienia produkcji znacznej części wyrobów o ustalonych jednoznacznie cechach, na odpowiednim poziomie technicznym oraz o właściwościach odpowiadających wymaganiom odbiorców i użytkowników, a w związku z tym w celu podniesienia jakości produkcji, Prezydium Rządu uchwala, co następuje:
1.
Ministrowie (kierownicy urzędów centralnych), w których resortach prowadzona jest działalność produkcyjna, przedstawią Przewodniczącemu Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego w terminie do dnia 15 czerwca 1953 r. w trzech egzemplarzach wykaz ważnych dla gospodarki narodowej wyrobów, produkowanych w podległych im zakładach pracy, nie objętych dotychczas obowiązującymi normami państwowymi lub normami resortowymi.
2.
Wykaz, o którym mowa w ust. 1, powinien obejmować:
1)
wszystkie wyroby wyszczególnione imiennie w Narodowym Planie Gospodarczym na 1953 r.;
2)
ważniejsze spośród wyrobów wymienionych grupowo w Narodowym Planie Gospodarczym na 1953 r.;
3)
w oddzielnym zestawieniu wyroby określone w pkt 1 i 2, dla których przewidziane jest w Narodowym Planie Gospodarczym lub w planach resortowych wprowadzenie do dnia 31 grudnia 1953 r. obowiązujących norm państwowych lub norm resortowych, ze wskazaniem terminów wprowadzenia tych norm.
1.
Dla wyrobów, o których mowa w § 1 ust. 2 pkt 1 i 2, opracowane zostaną zgodnie z przepisami niniejszej uchwały warunki techniczne, które ustalą jakościową charakterystykę wyrobów, decydującą o eksploatacyjnych i użytkowych właściwościach wyrobów, dopuszczalne odchylenia cech jakościowych, sposób przeprowadzania kontroli jakości i sposób odbioru wyrobów.
2.
Opracowanie warunków technicznych stanowi część działalności normalizacyjnej w zakresie opracowywania norm państwowych i resortowych.
1.
Przewodniczący Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego przeprowadzi kontrolę, skoordynuje i zatwierdzi w terminie do dnia 30 czerwca 1953 r. wykazy, o których mowa w § 1 ust. 2 pkt 1 i 2, oraz określi dla poszczególnych resortów miesięczne plany opracowania projektów warunków technicznych w ten sposób, żeby opracowanie wszystkich projektów zostało zakończone do dnia 31 października 1953 r.
2.
Upoważnia się Przewodniczącego Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego do indywidualnego przedłużenia określonych w ust. 1 terminów na udokumentowany wniosek zainteresowanego resortu.
Ustala się następujący tryb opracowywania warunków technicznych:

A. Przewodniczący Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego zleci Polskiemu Komitetowi Normalizacyjnemu opracowanie i przesłanie do zainteresowanych resortów w terminie do dnia 15 czerwca 1953 r. szczegółowych instrukcji ustalających zakres opracowywanych warunków technicznych, formę, wzory i tryb ich uzgadniania z Polskim Komitetem Normalizacyjnym.

B. Zainteresowani ministrowie (kierownicy urzędów centralnych):

1)
zorganizują opracowanie przez podległe im zakłady pracy, zgodnie z instrukcjami, o których mowa w ust. 1, projektów warunków technicznych dla wszystkich wyrobów objętych zatwierdzonymi wykazami oraz zgodnie z miesięcznymi planami opracowania (§ 3 ust. 1);
2)
zapewnią sukcesywne przesyłanie w terminie od dnia 1 lipca 1953 r. do dnia 31 października 1953 r. opracowanych projektów warunków technicznych do Polskiego Komitetu Normalizacyjnego i zainteresowanych resortów, zgodnie z miesięcznymi planami opracowania, o których mowa w § 3 ust. 1;
3)
zgłoszą do Polskiego Komitetu Normalizacyjnego w terminie 15 dni od daty otrzymania przesyłanych im projektów warunków technicznych uwagi do tych projektów;
4)
w przypadku zgłoszenia przez Polski Komitet Normalizacyjny uwag do opracowanych projektów warunków technicznych opracują je ponownie w myśl tych uwag Polskiego Komitetu Normalizacyjnego i prześlą do Polskiego Komitetu Normalizacyjnego w ciągu 30 dni od daty otrzymania uwag nowy projekt warunków technicznych;
5)
wprowadzą sukcesywnie - w miarę zatwierdzania przez Polski Komitet Normalizacyjny - warunki techniczne jako obowiązujące w podległych im zakładach pracy;
6)
zaprowadzą ewidencję obowiązujących warunków technicznych;
7)
składać będą sprawozdania resortowemu wiceprezesowi Rady Ministrów, przesyłając ich odpisy do Przewodniczącego Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego i Ministra Kontroli Państwowej:
a)
dnia 30 każdego miesiąca, w okresie od lipca 1953 r. do listopada 1953 r., z wykonania zadań wymienionych w pkt 2-6,
b)
dnia 1 każdego miesiąca, w okresie od czerwca 1953 r. do stycznia 1954 r., z realizacji wprowadzania obowiązujących norm państwowych i norm resortowych, przewidzianych w Narodowym Planie Gospodarczym i w planach resortowych na 1953 r. (§ 1 ust. 2 pkt 3).
1.
Przewodniczący Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego zleci Polskiemu Komitetowi Normalizacyjnemu:
1)
przeprowadzenie kontroli przesłanych do Polskiego Komitetu Normalizacyjnego projektów warunków technicznych pod względem ujęcia wszystkich wymaganych cech i właściwości jakościowych wyrobów, jak również sprawdzenie zgodności projektów z normami podstawowymi oraz z wymaganiami instrukcji (§ 4 lit. A);
2)
rozpatrywanie merytorycznych zastrzeżeń zgłoszonych przez zainteresowane resorty oraz wprowadzenie odpowiednich poprawek do projektów warunków technicznych w terminie 45 dni od daty otrzymania projektu, a w przypadkach poważnych zastrzeżeń merytorycznych jak również istotnych odchyleń od wymagań instrukcji lub norm podstawowych, powodujących konieczność gruntownego przerobienia lub zmiany projektów, przesłanie ich w tymże terminie wraz z uwagami do resortu, który projekt opracował, w celu ponownego opracowania;
3)
zatwierdzanie sukcesywnie przesyłanych warunków technicznych w terminach nie przekraczających 45 dni od daty ich otrzymania;
4)
prowadzenie ewidencji zatwierdzonych warunków technicznych;
5)
złożenie w terminie do dnia 20 listopada 1953 r. pisemnego sprawozdania resortowym wiceprezesom Rady Ministrów z wykonania obowiązków wynikających z przepisów pkt 1-4.
Ministrowie i kierownicy urzędów centralnych, w których resortach prowadzona jest działalność produkcyjna, zapewnią dla wszystkich nowouruchamianych produkcji, nie objętych obowiązującymi normami państwowymi lub normami resortowymi, opracowanie, uzgodnienie z zainteresowanymi odbiorcami i przesłanie do zatwierdzenia przez Polski Komitet Normalizacyjny projektów warunków technicznych.
Zmiana zatwierdzonych warunków technicznych może nastąpić po uzgodnieniu jej z Polskim Komitetem Normalizacyjnym w trybie przewidzianym dla ustalania warunków technicznych.
Zabrania się dopuszczania do obrotu poczynając od dnia 1 sierpnia 1953 r. wyrobów pochodzących z nowouruchamianej produkcji, na które nie ma obowiązujących norm państwowych, norm resortowych lub zatwierdzonych obowiązujących warunków technicznych.
Koszty związane z opracowaniem warunków technicznych pokrywane są - zgodnie z przepisami zarządzenia Przewodniczącego Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego i Ministra Finansów z dnia 10 października 1952 r. w sprawie zasad finansowania działalności normalizacyjnej w resortach (Biuletyn PKPG Nr 43, poz. 206) - ze środków obrotowych zainteresowanych zakładów pracy.
Wykonanie uchwały porucza się Przewodniczącemu Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego i zainteresowanym ministrom.
Uchwała wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.