§ 2. - Wnioski o wszczęcie postępowania celnego.

Monitor Polski

M.P.1992.38.279

Akt utracił moc
Wersja od: 1 stycznia 1995 r.
§  2.
1. 3
Do wniosku o wszczęcie postępowania celnego, o którym mowa w § 1, należy dołączyć oryginał faktury lub kopię faktury mającą cechy oryginału oraz jej fotokopię, a w przypadku braku faktury - inny dokument służący do ustalania wartości celnej, o którym mowa w ust. 3. Urząd celny potwierdza na fotokopii faktury "za zgodność z oryginałem". Na żądanie zgłaszającego zwraca oryginał faktury. Dopuszcza się możliwość dokonania odprawy celnej żywych zwierząt oraz towarów łatwo psujących się na podstawie fotokopii faktury lub faktury nadanej telefaksem. Zgłaszający towar do odprawy w ciągu 7 dni jest zobowiązany do przedłożenia oryginału faktury. W przypadku przewozu towarów przez polski obszar celny, jeśli towar nie jest przewożony do składu celnego lub wolnego obszaru celnego ustanowionego na terytorium Polski, można odstąpić od wymogu dołączenia faktury.
2.
Do wniosku, o którym mowa w § 1 ust. 1, należy ponadto dołączyć:
1)
w sprawach przywozu towarów z zagranicy:
a)
deklarację wartości celnej według wzoru i zasad wypełniania stanowiących załącznik nr 5; nie dotyczy to spraw powrotnego przywozu towaru poza obrotem czasowym oraz spraw powrotnego przywozu towaru dopuszczonego do wywozu na czas oznaczony, chyba że towar wywieziono na czas oznaczony w celu uszlachetnienia, naprawy, przerobu lub przetworzenia,
b) 4
dokument potwierdzający pochodzenie towarów dla zastosowania stawek celnych podstawowych, autonomicznych lub niższych określonych w taryfie celnej lub umowach międzynarodowych; dokumentami takimi są dokumenty potwierdzające pochodzenie towarów w różnych formach (np. formularz A, EUR. 1, formularz EUR. 2, zwykłe świadectwo pochodzenia), deklaracja pochodzenia, faktury zawierające zapis o kraju pochodzenia towaru lub inne dokumenty zawierające ten zapis; rodzaj wymaganego dokumentu potwierdzającego pochodzenie, jego formę i dane, jakie musi on zawierać, określają zawarte przez Polskę umowy międzynarodowe; w sytuacjach nie uregulowanych w umowach międzynarodowych - odnośnie do dokumentów pochodzenia - stosuje się przepisy ust. 4-11,
c)
specyfikację towarów, jeśli faktura nie spełnia równocześnie roli specyfikacji,
d)
pozwolenie przywozu, jeżeli towar podlega ograniczeniom przywozowym,
e)
dokument przewozowy do wglądu, jeżeli towar jest przewożony przez przewoźnika,
f)
dowód poprzedniej odprawy celnej (do wglądu)

- w sytuacji gdy towar podlegał uprzednio odprawie celnej dokonanej przez polską administrację celną,

g)
zaświadczenie o nadaniu podmiotowi dokonującemu obrotu towarowego z zagranicą statystycznego numeru identyfikacyjnego Regon (do wglądu) oraz inne dokumenty, w tym: zaświadczenia, pozwolenia i świadectwa określone w odrębnych przepisach,
h)
pełnomocnictwo - w razie ustanowienia pełnomocnika,
i)
Prezes Głównego Urzędu Ceł lub dyrektor urzędu celnego może zażądać fotokopii karty 3/8 lub 3 z formularza SAD, zaopatrzonej w decyzję zagranicznego urzędu celnego o dopuszczeniu towaru do wywozu, lub kopii innego dokumentu odprawy celnej, jeżeli towar był odprawiany w wywozie w kraju, w którym dokument SAD nie jest stosowany;
j) 5
zaświadczenie o wydaniu banderol (rodzaju, serii, ilości i wartości) na przywożone wyroby tytoniowe (papierosy) i alkoholowe (spirytusowe) oraz o sprzedaży banderol legalizacyjnych (rodzaju, ilości i wartości), a także zaświadczenie o zapłaceniu równowartości wydanych banderol podatkowych lub należności za sprzedaż banderol legalizacyjnych,
k) 6
dyrektor urzędu celnego może zażądać dodatkowych dokumentów do odprawy przywożonych towarów (np. ekspertyz, opinii rzeczoznawców itp.).
2)
w sprawach wywozu towarów za granicę:
a)
pozwolenie wywozu, jeżeli towar podlega ograniczeniom wywozowym,
b)
wniosek o zwrot cła z załącznikami wymaganymi przy składaniu tego wniosku na podstawie odrębnych przepisów, jeżeli uprawniony podmiot domaga się zwrotu cła,
c)
dokumenty określone w punkcie 1 lit. c, e, f, g, h;
3)
w sprawach przewozu towarów przez polski obszar celny:
a)
pozwolenie, jeżeli jest wymagane przez przepisy prawa wewnętrznego lub postanowienia umów międzynarodowych,
b)
dokument przewozowy (do wglądu),
c)
dokumenty, o których mowa w ust. 2 pkt 1 lit. i.
3.
Za inny dokument, o którym mowa w ust. 1 uważa się fotokopię faktury mającą cechy oryginału lub kopię faktury sporządzoną za pomocą komputera, jeżeli zawiera wszystkie elementy faktury oryginalnej; za inny dokument można uznać:
1)
fotokopię faktury przekazaną telefaksem lub fakturę sporządzoną za pomocą komputera - w razie przekazania sprawy w przywozie przez graniczny urząd celny do innego urzędu celnego,
2)
fotokopię faktury przekazaną telefaksem lub fakturę sporządzoną za pomocą komputera, a także fakturę celną, prowizoryczną lub pro forma - w razie odprawy ostatecznej towarów o zerowej lub całkowicie zawieszonej stawce celnej i podatkowej,
3)
fakturę prowizoryczną lub fakturę pro forma - w razie wywozu towarów za granicę,
4)
fakturę celną, prowizoryczną lub pro forma - w razie przywozu towarów:
a)
nabytych nieodpłatnie,
b)
zakupionych na giełdach towarowych lub w ramach kredytu handlowego,
c) 7
na czas oznaczony, z wyjątkiem przywożonych po uszlachetnieniu, przerobie, naprawie lub przetworzeniu.
4.
Świadectwo pochodzenia towaru powinno być wystawione w kraju pochodzenia towaru i zawierać:
1)
nazwę i adres eksportera oraz importera,
2)
fakultatywnie numer kontraktu,
3) 8
nazwę towaru określającą dostatecznie jego rodzaj oraz w miarę możliwości kod taryfy celnej PCN,
4)
wskazanie rodzaju transportu, a przy transporcie morskim - również nazwy statku,
5)
stwierdzenie, że zgodnie z obowiązującymi regułami pochodzenia towar pochodzi z danego kraju,
6)
znaki i numery opakowania, liczbę sztuk i rodzaj opakowania oraz masę towaru,
7)
pieczęć instytucji uprawnionej do wystawiania świadectwa pochodzenia, miejscowość i datę wystawienia oraz podpis osoby wystawiającej, łącznie z czytelnym zapisem jej imienia i nazwiska.
5.
Świadectwo pochodzenia towaru wystawiają:
1)
organy administracji celnej,
2)
izby przemysłowe i handlowe,
3)
inne instytucje uprawnione w danym kraju do wystawiania świadectw pochodzenia.
6.
Świadectwo pochodzenia towaru powinno być sporządzone pismem maszynowym bez poprawek, w języku angielskim lub francuskim; dopuszcza się również możliwość wystawienia świadectwa w języku kraju pochodzenia towaru; poprawki dokonane na świadectwie pochodzenia towaru powinny być parafowane przez osobę, która wypełnia świadectwo, i potwierdzone pieczęcią organu wystawiającego świadectwo.
7. 9
Dla zastosowania stawek celnych autonomicznych i podstawowych można nie żądać przedstawienia dokumentu potwierdzającego pochodzenie towaru, gdy z dokumentów przewozowych lub innych dokumentów towarzyszących towarom wynika, że towary są przywożone bezpośrednio z kraju pochodzenia, lub gdy na towarach zamieszczono w sposób trwały oznaczenie kraju pochodzenia,
8.
Na wniosek zgłaszającego towar do odprawy celnej urząd celny może uznać duplikat świadectwa pochodzenia towaru, jeżeli zgłaszający uprawdopodobni, że oryginał został skradziony, zgubiony lub zniszczony; duplikat, który musi mieć datę wystawienia oryginalnego świadectwa pochodzenia, obowiązuje również od tej daty.
9. 10
Różnica między rzeczywistą ilością (masą) dostarczonego towaru a wskazaną w dokumencie potwierdzającym pochodzenie towaru nie powinna przekraczać 10%. Gdy przywieziono ilość towaru mniejszą od 90% ilości wskazanej w dokumencie potwierdzającym pochodzenie towaru, to nie będzie ono uznane za dowód. Gdy przywieziono ilość towaru większą od 110% ilości wskazanej w dokumencie potwierdzającym pochodzenie towaru, wówczas będzie ono miało zastosowanie tylko do ilości towaru w nim określonej.
10. 11
Dokument potwierdzający pochodzenie towaru powinien być sporządzony na towary objęte jednym wnioskiem o wszczęcie postępowania celnego; w przypadku gdy dokument potwierdzający pochodzenie towaru nie jest dołączony do wniosku o wszczęcie postępowania celnego, może być on dostarczony urzędowi celnemu nie później niż w ciągu roku od dnia dokonania odprawy celnej.
11. 12
W przypadku towarów wyprowadzanych ze składu celnego na polski obszar celny jako dokument potwierdzający pochodzenie towaru dla zastosowania stawek autonomicznych i podstawowych urząd celny może przyjąć dokument potwierdzający pochodzenie towaru, wystawiony na większą aniżeli wyprowadzana partię towaru, pod warunkiem że ilość towaru potwierdzona tym dokumentem obejmuje całą wielkość dostawy kontraktowej, wprowadzonej uprzednio na dany skład celny.
12. 13
1)
W przypadku przywozu towarów z działów 8, 17, 18, 19, 20 i 21 taryfy celnej, zawierających cukier, podstawą do wyliczenia cła specyficznego DCC, liczonego w zależności od zawartości cukru w danym produkcie, będzie informacja o zawartości cukru podana:
-
na etykiecie lub
-
w fakturze, lub
-
w certyfikacie jakościowym producenta, lub
-
w świadectwie pochodzenia, lub
-
w specyfikacji towarów.
2)
Do dnia 31 grudnia 1993 r. w przypadku braku informacji dotyczącej zawartości cukru w produkcie w powyższych dokumentach podstawą do wyliczenia cła specyficznego DCC będzie złożone przez importera w polu 44 formularza SAD pisemne oświadczenie o zawartości cukru w sprowadzanym produkcie.
3)
Dane zawarte w oświadczeniu importera, dotyczące zawartości cukru w produkcie, będą podlegać weryfikacji.
3 § 2 ust. 1 zmieniony przez § 1 pkt 2 lit. a) zarządzenia z dnia 2 lipca 1993 r. (M.P.93.34.344) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 15 lipca 1993 r.
4 § 2 ust. 2 pkt 1 lit. b) zmieniona przez § 1 pkt 2 lit. b) zarządzenia z dnia 2 lipca 1993 r. (M.P.93.34.344) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 15 lipca 1993 r.
5 § 2 ust. 2 pkt 1 lit. j):

- dodana przez § 1 pkt 2 lit. b) zarządzenia z dnia 2 lipca 1993 r. (M.P.93.34.344) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 15 lipca 1993 r.

- zmieniona przez § 1 pkt 1 zarządzenia z dnia 17 czerwca 1994 r. (M.P.94.35.302) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 13 lipca 1994 r.

6 § 2 ust. 2 pkt 1 lit. k) dodana przez § 1 pkt 2 lit. b) zarządzenia z dnia 2 lipca 1993 r. (M.P.93.34.344) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 15 lipca 1993 r.
7 § 2 ust. 3 pkt 4 lit. c) zmieniona przez § 1 pkt 1 zarządzenia z dnia 20 kwietnia 1993 r. (M.P.93.25.249) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 1 stycznia 1993 r.
8 § 2 ust. 4 pkt 3 zmieniony przez § 1 pkt 2 lit. c) zarządzenia z dnia 2 lipca 1993 r. (M.P.93.34.344) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 15 lipca 1993 r.
9 § 2 ust. 7 zmieniony przez § 1 pkt 2 lit. d) zarządzenia z dnia 2 lipca 1993 r. (M.P.93.34.344) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 15 lipca 1993 r.
10 § 2 ust. 9 zmieniony przez § 1 pkt 2 lit. e) zarządzenia z dnia 2 lipca 1993 r. (M.P.93.34.344) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 15 lipca 1993 r.
11 § 2 ust. 10 zmieniony przez § 1 pkt 2 lit. f) zarządzenia z dnia 2 lipca 1993 r. (M.P.93.34.344) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 15 lipca 1993 r.
12 § 2 ust. 11 zmieniony przez § 1 pkt 2 lit. g) zarządzenia z dnia 2 lipca 1993 r. (M.P.93.34.344) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 15 lipca 1993 r.
13 § 2 ust. 12 dodany przez § 1 pkt 2 lit. h) zarządzenia z dnia 2 lipca 1993 r. (M.P.93.34.344) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 15 lipca 1993 r.