Właściwość w zakresie urządzeń zabezpieczających ruch drogowy i znaków drogowych.

Monitor Polski

M.P.1954.A-14.303

Akt utracił moc
Wersja od: 21 września 1953 r.

ZARZĄDZENIE
MINISTRÓW GOSPODARKI KOMUNALNEJ ORAZ TRANSPORTU LĄDOWEGO I LOTNICZEGO
z dnia 21 września 1953 r.
w sprawie właściwości w zakresie urządzeń zabezpieczających ruch drogowy i znaków drogowych.

W celu ustalenia właściwości w zakresie urządzeń zabezpieczających ruch drogowy i znaków drogowych oraz podniesienia bezpieczeństwa i porządku ruchu drogowego, na podstawie § 1 pkt 6 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 3 czerwca 1950 r. w sprawie zakresu działania Ministra Gospodarki Komunalnej oraz w sprawie określenia władz naczelnych, do których właściwości przechodzą sprawy należące dotychczas do zakresu działania Ministra Administracji Publicznej (Dz. U. Nr 26, poz. 233), i § 2 pkt 2 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 26 lutego 1951 r. w sprawie zakresu działania władz naczelnych w dziedzinie komunikacji (Dz. U. z 1951 r. Nr 14, poz. 111 i Nr 41, poz. 315 oraz z 1952 r. Nr 19, poz. 115) zarządza się, co następuje:
Do zakresu działania Ministra Gospodarki Komunalnej należy budowa, przebudowa i utrzymanie urządzeń zabezpieczających ruch drogowy oraz znaków drogowych, jak sygnały świetlne, wysepki tramwajowe, barierki na skrzyżowaniach, drogowskazy, znaki ostrzegawcze, zakazu, nakazu lub ograniczenia ruchu, znaki informacyjne, oznaczenia przejść dla pieszych itp.:
1)
w m. st. Warszawie i m. Łodzi oraz w miastach stanowiących powiaty;
2)
w miastach nie stanowiących powiatów - z wyjątkiem dróg i ulic stanowiących przelot lub przedłużenie drogi państwowej lub powiatowej;
3)
w osiedlach, w których budowa i utrzymanie dróg należy do zakresu działania organów gospodarki komunalnej - z wyjątkiem dróg i ulic stanowiących przelot lub przedłużenie drogi państwowej lub powiatowej.
Do zakresu działania Ministra Transportu Drogowego i Lotniczego należy budowa, przebudowa i utrzymanie urządzeń i znaków, o których mowa w § 1:
1)
w miastach nie stanowiących powiatów na ulicach i drogach stanowiących przelot lub przedłużenie drogi państwowej lub powiatowej;
2)
we wszystkich osiedlach na ulicach i drogach stanowiących przelot lub przedłużenie drogi państwowej lub powiatowej;
3)
na drogach publicznych poza granicami miast i osiedli.
1.
Budowa i przebudowa urządzeń oraz ustawianie, zmiana i usuwanie znaków, o których mowa w §§ 1 i 2, następuje zgodnie z obowiązującymi przepisami i instrukcjami w uzgodnieniu z organami terenowymi Ministerstwa Transportu Drogowego i Lotniczego powołanymi do nadzoru nad bezpieczeństwem i porządkiem ruchu drogowego.
2.
Organom terenowym Ministerstwa Transportu Drogowego i Lotniczego (ust. 1) służy inicjatywa co do budowy i przebudowy urządzeń zabezpieczających ruch drogowy oraz ustawiania znaków drogowych.
Koszty związane z budową, przebudową i utrzymaniem urządzeń zabezpieczających ruch drogowy i znaków drogowych pokrywa resort, do którego zakresu działania dane urządzenia i znaki drogowe należą.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia z mocą od dnia 21 września 1953 r.