§ 4. - Właściwość i tryb postępowania organów wojskowych w zakresie ustalania charakteru wypadków podczas służby wojskowej dla celów zaopatrzenia inwalidzkiego żołnierzy niezawodowych.

Monitor Polski

M.P.1968.44.313

Akt utracił moc
Wersja od: 28 października 1968 r.
§  4.
1.
Na podstawie przeprowadzonego postępowania wyjaśniającego komisja powypadkowa sporządza - według ustalonego wzoru - protokół powypadkowy, w którym należy w szczególności podać:
1)
imię, nazwisko i stopień wojskowy żołnierza, który uległ wypadkowi,
2)
datę i miejsce wypadku,
3)
doznane przez poszkodowanego żołnierza uszkodzenia zdrowia,
4)
okoliczności wypadku,
5)
przyczyny wypadku.
2.
Jeżeli zdaniem komisji powypadkowej wypadek należy zakwalifikować do jednego z rodzajów wymienionych w § 2 ust. 1 pkt 1, w protokole powypadkowym należy stwierdzić:
1)
że wypadek jest wypadkiem w rozumieniu art. 11 ust. 2 ustawy - w razie zakwalifikowania wypadku do jednego z rodzajów wymienionych w § 2 ust. 1 pkt 1 lit. a)-c),
2)
że wypadek jest wypadkiem zrównanym z wypadkami określonymi w art. 11 ust. 2 ustawy - w razie zakwalifikowania wypadku do jednego z rodzajów wymienionych w § 2 ust. 1 pkt 1 lit. d)-h).
3.
Jeżeli zdaniem komisji powypadkowej zakwalifikowanie wypadku do jednego z rodzajów wymienionych w § 2 ust. 1 pkt 1 byłoby nie uzasadnione, komisja stwierdza w protokole, że wypadek nie jest wypadkiem w rozumieniu art. 11 ust. 2 ustawy, oraz podaje przyczyny niezakwalifikowania.
4.
Członek komisji powypadkowej, który nie zgadza się z ustaleniami komisji, może w protokole zamieścić odrębne zdanie z podaniem uzasadnienia swojego stanowiska.
5.
Jeżeli uszkodzenie zdrowia lub śmierć żołnierza nastąpiły w wypadku lotniczym, morskim lub żeglugowym na wodach śródlądowych, ostateczne ustalenia organów powołanych odrębnymi przepisami do badania tych wypadków są dla komisji powypadkowej wiążące.