Włączenie do Planu Inwestycyjnego 1953 r. budowy szkół, internatów i przedszkoli wznoszonych w oparciu o środki własne.

Monitor Polski

M.P.1952.A-50.679

Akt utracił moc
Wersja od: 13 czerwca 1952 r.

UCHWAŁA NR 436
PREZYDIUM RZĄDU
z dnia 24 maja 1952 r.
w sprawie włączenia do Planu Inwestycyjnego 1953 r. budowy szkół, internatów i przedszkoli wznoszonych w oparciu o środki własne.

W celu przyjścia z pomocą inicjatywie społecznej, znajdującej wyraz w zbiórkach pieniężnych i materiałowych na cele budowy nowych lub ukończenia rozpoczętych budynków szkół, internatów i przedszkoli w miastach i wsiach - Prezydium Rządu postanawia, co następuje:
Upoważnia się Ministra Oświaty do wydawania wiążących zapewnień o włączeniu do Planu Inwestycyjnego 1953 r. budowy nowych szkół, internatów i przedszkoli lub ukończenia budynków rozpoczętych w przypadku wystąpienia z odpowiednim wnioskiem zawierającym stwierdzenie, że fundusze na budowę lub ukończenie budowy zgromadzone przez miejscowe społeczeństwo (komitety budowy upoważnione do tej akcji przez prezydia rad narodowych) wyniosą:
1)
25% niezbędnego nakładu przy ukończeniu rozpoczętej już budowy,
2)
35% pełnej wartości kosztorysowej przy rozpoczynaniu nowej budowy.
Jednocześnie upoważnia się Ministra Oświaty do wydawania wiążących zapewnień, że pozostała część nakładu, niezbędna do wykonania robót budowlano-montażowych w granicach programu robót realizowanego w 1953 r., pokryta będzie ze środków skarbowych.
Minister Oświaty upoważniony jest do wydawania wymienionych w § 1 zapewnień do wysokości 35% tegorocznego Planu z tym, że łączna kwota środków skarbowych, niezbędnych do zrealizowania w 1953 r. robót, wprowadzonych na podstawie wydanych w 1952 r. zapewnień, nie może przekraczać 25% tegorocznego limitu Planu Inwestycyjnego brutto.
Warunkiem wprowadzenia do Planu Inwestycyjnego 1953 r. budowy, na którą wydane zostało wiążące zapewnienie Ministra Oświaty, jest zgromadzenie w terminie do dnia 15 października 1952 r. co najmniej 20% niezbędnego nakładu - jeśli chodzi o szkoły wykańczane i 25% wartości kosztorysowej - jeśli chodzi o szkoły noworozpoczynane.

Pozostałe kwoty niezbędne do uzupełnienia wymaganego nakładu, przewidzianego w § 1, powinny być zgromadzone w terminie do dnia 31 marca 1953 r.

Jako wartości nagromadzone uważa się:

1)
wpłaty gotówkowe,
2)
wartość materiałów budowlanych zwiezionych na plac budowy,
3)
wartość posiadanej dokumentacji (przy noworozpoczynanej budowie).

Wartość materiałów budowlanych ustala się na podstawie rachunków ich nabycia lub szacunku przeprowadzonego przez oddział Banku Inwestycyjnego, w którym złożono gotówkę na rzecz budowy szkoły.

Podstawę do włączenia przez Ministra Oświaty budowy do Planu Inwestycyjnego stanowić będzie uchwała gminnej (miejskiej) rady narodowej zawierająca stwierdzenie:
1)
posiadania odpowiedniej działki,
2)
zgromadzenia w terminie określonym niezbędnej wartości nakładu w wysokości wskazanej w § 1, oraz zobowiązania się przez prezydium gminnej (miejskiej) rady narodowej do objęcia obowiązków inwestora bezpośredniego z chwilą wprowadzenia budowy do planu inwestycyjnego.
W przypadku zgromadzenia wartości, o których mowa w § 1, w terminie późniejszym niż wymieniony w § 4, Minister Oświaty uprawniony jest mimo to do wystąpienia do Przewodniczącego Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego z wnioskiem o wprowadzenie do Planu Inwestycyjnego 1953 r. wykończenia budowy, jeżeli:
1)
nagromadzenie pełnego nakładu nastąpiło przed dniem 1 maja 1953 r.,
2)
przedsiębiorstwo budowlane zobowiąże się wykonać inwestycję w 1953 r.

W przypadku gdy nagromadzenie pełnego nakładu nastąpiło po dniu 1 maja 1953 r., a przed dniem 1 października 1953 r. bądź gdy przedsiębiorstwo budowlane nie zobowiąże się do wykonania inwestycji, budowę wprowadza się do planu inwestycyjnego na rok następny.

Upoważnia się Ministra Oświaty do wystąpienia do Przewodniczącego Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego z wnioskiem o włączenie do Planu Inwestycyjnego 1952 r. budynków szkolnych wykańczanych, o ile pełne pokrycie planowanego limitu w 1952 r. jest zapewnione całkowicie z terenowych Funduszów Odbudowy Szkół, Naczelnej Rady Odbudowy Warszawy oraz Komitetów Budowy Szkół, pod warunkiem, że za zgodą wojewódzkiej komisji planowania gospodarczego przedsiębiorstwo przyjmujące roboty zapewni wykonawstwo i pokrycie materiałowe.
Uchwała wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.