Wkłady oszczędnościowe w walutach wymienialnych potwierdzanych certyfikatami depozytowymi.

Monitor Polski

M.P.1987.30.235

Akt utracił moc
Wersja od: 11 sierpnia 1989 r.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA FINANSÓW I PREZESA NARODOWEGO BANKU POLSKIEGO
z dnia 22 września 1987 r.
w sprawie wkładów oszczędnościowych w walutach wymienialnych potwierdzanych certyfikatami depozytowymi. *

Na podstawie art. 34 ust. 1 ustawy z dnia 22 listopada 1983 r. - Prawo dewizowe (Dz. U. Nr 63, poz. 288) oraz art. 19 i art. 33 ust. 2 ustawy z dnia 26 lutego 1982 r. - Prawo bankowe (Dz. U. Nr 7, poz. 56 i z 1983 r. Nr 71, poz. 318) zarządza się, co następuje:
Upoważnia się Bank Polska Kasa Opieki S.A., zwany dalej "Bankiem PKO S.A.", do przyjmowania w kraju od osób krajowych fizycznych wkładów oszczędnościowych w walutach wymienialnych, zwanych dalej "wkładami", na okresy 12-, 24- i 36-miesięczne, zwane dalej "okresami lokaty", potwierdzanych dowodami w postaci certyfikatów depozytowych opiewających na dolary USA, zwanych dalej "certyfikatami".
1.
Bank PKO S.A. wystawia certyfikaty o wartości nominalnej 100 i 500 dolarów USA, zawierające - w zależności od okresu lokaty - 2, 4 i 6 kuponów odsetkowych, kupon premiowy i kupon kontrolny.
2.
Certyfikaty są dowodami oszczędnościowymi stanowiącymi wartości dewizowe w rozumieniu art. 6 ust. 1 pkt 3 ustawy z dnia 22 listopada 1983 r. - Prawo dewizowe (Dz. U. Nr 63, poz. 288) i obrót nimi podlega ograniczeniom wynikającym z przepisów tej ustawy.
1.
Wkłady są przyjmowane przez Bank PKO S.A. w walutach wymienialnych określonych przez Prezesa Narodowego Banku Polskiego, bez potrzeby dokumentowania ich pochodzenia.
2.
W razie wniesienia wkładów w walucie innej niż dolary USA, stosuje się bieżące kursy kupna i sprzedaży, ustalone przez Prezesa Narodowego Banku Polskiego, obowiązujące w dniu wniesienia wkładu.
3.
Na dowód przyjęcia wkładu Bank PKO S.A. wydaje wkładcy certyfikat o wartości nominalnej odpowiadającej wpłaconej kwocie lub jej równowartości w dolarach USA, oprocentowany w wysokości odpowiedniej dla zadeklarowanego przez wkładcę okresu lokaty.
Certyfikat jest dokumentem imiennym.
1.
Certyfikat jest wystawiany na rzecz osoby wnoszącej wkład lub na rzecz członka jej najbliższej rodziny - w rozumieniu art. 8 pkt 4 ustawy z dnia 22 listopada 1983 r. - Prawo dewizowe (Dz. U. Nr 63, poz. 288), zwanych dalej "posiadaczami certyfikatów".
2.
Realizowanie kuponów odsetkowych oraz przedstawienie certyfikatów do wykupu może być dokonywane przez posiadacza certyfikatu, z uwzględnieniem przepisów § 11 ust. 1 i § 12.
3.
Certyfikat w razie jego utraty podlega umorzeniu na zasadach określonych w przepisach o umarzaniu imiennych dowodów na złożone wkłady oszczędnościowe i w zamian niego jest wystawiany dokument zastępczy.
1.
Na wniosek posiadacza certyfikatu, certyfikatowi może być nadany charakter certyfikatu umiejscowionego.
2.
Realizowanie kuponów odsetkowych oraz przedstawienie do wykupu certyfikatu, któremu nadano charakter certyfikatu umiejscowionego, może nastąpić tylko w tej jednostce Banku PKO S.A., w której dokonano umiejscowienia certyfikatu.
1.
Wysokość oprocentowania wkładów oszczędnościowych potwierdzanych certyfikatami depozytowymi określa Bank PKO S.A. Poziom oprocentowania dla danej formy certyfikatów depozytowych ustala się co najmniej o jeden punkt niżej od oprocentowania obowiązującego dla analogicznego wkładu terminowego na rachunkach walutowych "A", przy czym maksymalne oprocentowanie w stosunku rocznym nie może przekroczyć 10%.
2.
Oprocentowanie nalicza się od dnia wniesienia wkładu do dnia poprzedzającego dzień upływu okresu lokaty.
3.
Wysokość oprocentowania wkładu, obowiązująca w dniu wniesienia wkładu, nie ulega zmianie w ciągu całego okresu lokaty określonego w treści certyfikatu w chwili jego wystawienia.
4.
Odsetki od wkładów są płatne - po przedstawieniu certyfikatu - na podstawie kuponów odsetkowych, po upływie każdych 6 miesięcy od dnia wniesienia wkładu.
5.
Kwota należnych odsetek określona na kuponach odsetkowych jest obliczana od wartości nominalnej certyfikatu, z zastosowaniem procentu prostego.
6.
W razie gdy posiadacz certyfikatu nie skorzysta z możliwości realizacji kuponów odsetkowych po upływie kolejnych okresów 6-miesięcznych i podejmie całą należną kwotę po upływie ustalonego okresu lokaty, nabywa prawo do realizacji kuponu premiowego na kwotę odsetek obliczoną od wartości kuponów odsetkowych - z zastosowaniem procentu składanego - zaokrągloną do pełnej wartości dziesiętnej.
7.
Wypłata odsetek może być dokonywana - w zależności od wniosku osoby uprawnionej do realizacji kuponów odsetkowych - w następujących formach:
1)
w gotówce w walucie wymienialnej albo
2)
w bonach towarowych Banku PKO S.A., albo
3)
przelewem na rachunek walutowy "A" osoby uprawnionej, albo
4)
w złotych.
1.
Certyfikat podlega wykupowi przez Bank PKO S.A. na wniosek posiadacza z dniem upływu okresu lokaty, według jego wartości nominalnej, łącznie z nie zrealizowanymi kuponami odsetkowymi.
2.
Zwrot wkładów przez Bank PKO S.A. następuje za zwrotem certyfikatu i może być dokonany w jednej z form określonych w § 7 ust. 7 - wybranej przez posiadacza certyfikatu, z zastosowaniem przepisu § 9 ust. 3.
3.
Przedstawienie certyfikatu do wykupu po upływie okresu lokaty nie uprawnia do otrzymania odsetek za okres od dnia upływu okresu lokaty do dnia wykupu.
1.
Certyfikat może być przedstawiony do wykupu przed upływem okresu lokaty.
2.
Przedstawienie certyfikatu do wykupu przed upływem okresu lokaty stanowi naruszenie umowy zawartej z Bankiem PKO S.A. i powoduje:
1)
utratę oprocentowania wkładu za cały dotychczasowy okres, jaki upłynął od daty wydania certyfikatu do dnia przedstawienia go do wykupu,
2)
zwrot wkładu pomniejszonego o kwotę odsetek wypłaconych uprzednio w wysokości umownej po upływie kolejnych okresów 6-miesięcznych.
3.
Przedstawienie certyfikatu do wykupu przed upływem 12 miesięcy nie uprawnia do przelewu wkładu na rachunek "A" osoby uprawnionej.
Realizowanie kuponów odsetkowych oraz przedstawienie certyfikatu do wykupu może być dokonywane we wszystkich krajowych jednostkach Banku PKO S.A. upoważnionych do przyjmowania wkładów oszczędnościowych potwierdzanych certyfikatami, z wyjątkiem przypadków, o których mowa w § 6 ust. 2.
1.
W razie przejścia wkładu w drodze spadku, zapisu lub darowizny na osobę krajową fizyczną, może ona rozporządzać tym wkładem jak spadkodawca lub darczyńca.
2.
W przypadku wkładu potwierdzonego certyfikatem rozporządzanie tym wkładem przez osobę, o której mowa w ust. 1, następuje po przedstawieniu dokumentu stwierdzającego nabycie spadku, zapisu lub darowizny oraz zaświadczenia właściwego urzędu skarbowego stwierdzającego uiszczenie podatku od spadków i darowizn lub stwierdzającego, że podatek taki się nie należy.
W razie wyjazdu właściciela wkładu potwierdzonego certyfikatem za granicę na pobyt stały lub zmiany czasowego pobytu za granicą na pobyt stały, jak również w razie przejścia wkładu w drodze spadku lub zapisu na osobę zagraniczną, rozporządzanie tym wkładem wraz z odsetkami wymaga uzyskania odrębnego zezwolenia dewizowego.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem 1 listopada 1987 r.
* Z dniem 15 marca 1989 r. pozostają w mocy zezwolenia dewizowe udzielone na podstawie ustawy z dnia 22 listopada 1983 r. - Prawo dewizowe (Dz.U.83.63.288) w zakresie, w jakim uzyskanie zezwolenia dewizowego jest wymagane stosownie do przepisów ustawy z dnia 15 lutego 1989 r. - Prawo dewizowe (Dz.U.89.6.33) - zgodnie z art. 30 w związku z art. 33 ostatnio powołanej ustawy.

Z dniem 11 sierpnia 1989 r. nin. rozporządzenie utraciło częściowo podstawę prawną na skutek uchylenia ustawy z dnia 26 lutego 1982 r. - Prawo bankowe (Dz.U.82.7.56) przez art. 120 ustawy z dnia 31 stycznia 1989 r. - Prawo bankowe (Dz.U.89.4.21) - zob. też art. 121 ust. 1 ostatnio powołanej ustawy.