Wewnętrzna organizacja i tryb postępowania odwoławczych komisji lokalowych.

Monitor Polski

M.P.1950.A-100.1260

Akt utracił moc
Wersja od: 28 października 1954 r.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA GOSPODARKI KOMUNALNEJ
z dnia 12 września 1950 r.
o wewnętrznej organizacji i trybie postępowania odwoławczych komisji lokalowych.

Na podstawie art. 23 ust. 3 dekretu z dnia 21 grudnia 1945 r. o publicznej gospodarce lokalami (Dz. U. R. P. z 1950 r. Nr 36, poz. 343) zarządza się, co następuje:
W skład odwoławczej komisji lokalowej przy prezydium rady narodowej wchodzą: przewodniczący, zastępcy przewodniczącego i inni członkowie powołani przez prezydium rady narodowej. Przynajmniej połowa członków komisji powinna być powołana z listy kandydatów przedstawionej przez właściwe wojewódzkie rady związków zawodowych oraz co najmniej jeden członek komisji powinien być przedstawicielem wydziału (referatu) przemysłu prezydium właściwej rady narodowej.
Liczbę zastępców przewodniczącego i członków komisji ustala prezydium rady narodowej.
Komisje rozpoznają sprawy w kompletach trzyosobowych pod przewodnictwem przewodniczącego komisji lub jego zastępcy. Komplety powołuje przewodniczący komisji. W skład kompletu powinien wchodzić przynajmniej jeden członek powołany z listy kandydatów przedstawionej przez radę związków zawodowych. Protokólanta wyznacza kierownik wydziału gospodarki komunalnej i mieszkaniowej.
Za udział w posiedzeniach komisji członkowie jej otrzymują wynagrodzenie w wysokości i na zasadach określonych w pkt IV ust. 2, 4, 5 i 9 uchwały nr 36 Rady Ministrów z dnia 24 stycznia 1951 r. w sprawie trybu powoływania komisji resortowych i wynagradzania za udział w posiedzeniach (Monitor Polski z 1951 r. Nr A.-9, poz. 134 i z 1953 r. Nr A-4, poz. 42). Protokolantowi może być przyznany przez prezydium rady narodowej ryczałt miesięczny w wysokości nie przekraczającej 19 zł od protokołu z posiedzenia, tj. w wysokości przysługującej członkom komisji za udział w posiedzeniu.
W razie uczestniczenia w ciągu jednego dnia w posiedzeniach kilku kompletów należy się wynagrodzenie w wysokości przypadającej za udział w posiedzeniu jednego tylko kompletu.
Komisje rozpoznają sprawy z odwołań od decyzji władz kwaterunkowych na rozprawie ustnej.
O terminie rozprawy należy zawiadomić pisemnie osobę, która wniosła odwołanie i osobę, na korzyść której decyzja zapadła, oraz przełożone władze tych osób, jeżeli w sprawie przydziału lokalu składały one wniosek.

Zawiadomienie powinno nastąpić w takim czasie, by zawiadomione osoby (władze) miały możność wzięcia udziału w rozprawie.

Na rozprawie referuje sprawę przewodniczący względnie wyznaczony przez niego członek kompletu albo wyznaczony na żądanie przewodniczącego pracownik oddziału (referatu) gospodarki mieszkaniowej prezydium rady narodowej.
W naradach i głosowaniu komisji mogą brać udział wyłącznie członkowie kompletu. Przebieg narad i głosowania jest tajny.
Orzeczenia komisji zapadają większością głosów.
Przewodniczący komisji może przed odbyciem rozprawy zarządzić wstrzymanie wykonania decyzji władzy kwaterunkowej orzekającej natychmiastową wykonalność decyzji, od której wniesiono odwołanie, jeżeli wykonanie decyzji mogłoby spowodować dla strony niepowetowaną szkodę.
Do postępowania komisji mają poza tym zastosowanie przepisy o postępowaniu administracyjnym.
Posiedzenia komisji odbywają się w jej siedzibie, w wyjątkowych przypadkach na zarządzenie przewodniczącego poza tą siedzibą, jeżeli to znacznie ułatwi przeprowadzenie większej ilości spraw.
Biurowość komisji prowadzą oddziały (referaty) gospodarki mieszkaniowej prezydiów rad narodowych.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

MINISTER GOSPODARKI KOMUNALNEJ K. Mijal

1 § 1 zmieniony przez § 1 zarządzenia z dnia 4 października 1954 r. (M.P.54.101.1274) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 28 października 1954 r.
2 § 4 zmieniony przez § 1 zarządzenia z dnia 6 maja 1953 r. (M.P.53.A-44.525) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 20 stycznia 1953 r.