Węgry-Polska. Porozumienie zmieniające art. 4 Umowy o wzajemnej reprezentacji wizowej, podpisanej w Krakowie dnia 14 marca 2014 r. Warszawa.2020.02.25.

Monitor Polski

M.P.2021.345

Akt jednorazowy
Wersja od: 1 lutego 2021 r.

POROZUMIENIE
z dnia 18 grudnia 2020 r.
zmieniające art. 4 Umowy między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Węgier o wzajemnej reprezentacji wizowej, podpisanej w Krakowie dnia 14 marca 2014 r.

Ambasada Węgier w Warszawie Ministerstwo Spraw Zagranicznych Rzeczypospolitej Polskiej przesyła wyrazy szacunku Ambasadzie Węgier w Warszawie i w nawiązaniu do Umowy między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Węgier o wzajemnej reprezentacji wizowej, podpisanej w Krakowie dnia 14 marca 2014 roku, ma zaszczyt przekazać, co następuje.
W dniu 2 lutego 2020 roku weszło w życie rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 2019/1155 z dnia 20 czerwca 2019 roku zmieniające rozporządzenie (WE) nr 810/2009 ustanawiające Wspólnotowy Kodeks Wizowy (kodeks wizowy). Zgodnie z nowym brzmieniem tego aktu (motyw 9. preambuły, nowy artykuł 8) reprezentujące państwo członkowskie powinno być w pełni odpowiedzialne za całą procedurę wizową bez udziału reprezentowanego państwa członkowskiego.

W związku z tym, na podstawie artykułu 7 wspomnianej wyżej Umowy oraz działając w imieniu Rządu Rzeczypospolitej Polskiej, Ministerstwo Spraw Zagranicznych ma zaszczyt zaproponować zmianę jej artykułu 4, tak aby otrzymał on brzmienie:

Konsultacje w sprawach wniosków wizowych przyjętych przez Umawiającą się Stronę w ramach reprezentacji na rzecz Drugiej Umawiającej się Strony, które wymagają zasięgnięcia opinii organów centralnych Drugiej Umawiającej się Strony lub organów centralnych innych państw członkowskich, przeprowadza Umawiająca się Strona w ramach sprawowanej reprezentacji.

Ministerstwo Spraw Zagranicznych Rzeczypospolitej Polskiej proponuje, aby w przypadku wyrażenia zgody przez Rząd Węgier na powyższe, niniejsza nota wraz z odpowiedzią na nią stanowiły Porozumienie o zmianie artykułu 4 Umowy między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Węgier o wzajemnej reprezentacji wizowej, które wejdzie w życie pierwszego dnia miesiąca następującego po dniu otrzymania ostatniej noty, w której Strony powiadomią się wzajemnie o zakończeniu wewnętrznych procedur prawnych dotyczących wejścia Porozumienia w życie.

Ministerstwo Spraw Zagranicznych Rzeczypospolitej Polskiej korzysta z okazji, aby ponowić Ambasadzie Węgier w Warszawie wyrazy wysokiego poważania.

Ministerstwo Spraw Zagranicznych i Handlu Węgier przesyła wyrazy szacunku Ambasadzie Rzeczypospolitej Polskiej w Budapeszcie i w nawiązaniu do noty Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rzeczypospolitej Polskiej nr DK.3301.28.2019/16, ma zaszczyt poinformować Szanowną Ambasadę o następujących kwestiach.

Ministerstwo Spraw Zagranicznych i Handlu Węgier wyraża zgodę na propozycję Szanownego Ministerstwa w zakresie zmiany Umowy między Rządem Węgier a Rządem Rzeczypospolitej Polskiej o wzajemnej reprezentacji wizowej, podpisanej w Krakowie dnia 14 marca 2014 roku, w sposób następujący:

Artykuł 4.

Umowy zostaje zmieniony i otrzymuje następujące brzmienie:

Konsultacje w sprawach wniosków wizowych przyjętych przez Umawiającą się Stronę w ramach reprezentacji na rzecz Drugiej Umawiającej się Strony, które wymagają zasięgnięcia opinii organów centralnych Drugiej Umawiającej się Strony lub organów centralnych innych państw członkowskich, przeprowadza Umawiająca się Strona w ramach sprawowanej reprezentacji.

Niniejsza nota i nota Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rzeczypospolitej Polskiej nr DK.3301.28.2019/16 stanowią Porozumienie o zmianie artykułu 4 Umowy między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Węgier o wzajemnej reprezentacji wizowej, które wejdzie w życie pierwszego dnia miesiąca następującego po dniu otrzymania ostatniej noty, w której Strony powiadomią się o zakończeniu wewnętrznych procedur prawnych dotyczących wejścia Porozumienia w życie.

Strona węgierska pragnie poinformować Szanowną Ambasadę, że węgierskie wewnętrzne procedury prawne dotyczące wejścia Porozumienia w życie zostały zakończone. Strona węgierska pragnie zwrócić się do Strony polskiej o poinformowanie Strony węgierskiej o zakończeniu polskich wewnętrznych procedur prawnych niezbędnych do wejścia Porozumienia w życie.

Ministerstwo Spraw Zagranicznych i Handlu Węgier korzysta z okazji, aby ponowić Ambasadzie Rzeczypospolitej Polskiej w Budapeszcie wyrazy wysokiego poważania.