Warunki zatrudnienia, przy których praca salowych i uczniów w zawodzie połączona jest z narażeniem na działanie promieni Roentgena, ciał promieniotwórczych oraz fal elektromagnetycznych.

Monitor Polski

M.P.1956.64.754

Akt utracił moc
Wersja od: 1 czerwca 1966 r.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA ZDROWIA
z dnia 9 lipca 1956 r.
w sprawie warunków zatrudnienia, przy których praca salowych i uczniów w zawodzie połączona jest z narażeniem na działanie promieni Roentgena, ciał promieniotwórczych oraz fal elektromagnetycznych. *

Na podstawie § 6 ust. 2 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 2 czerwca 1956 r. w sprawie uposażenia niższego personelu oraz niektórych pracowników administracyjnych i obsługi zatrudnionych w zakładach społecznych służby zdrowia (Dz. U. Nr 23, poz. 109) zarządza się, co następuje:
Użyte w niniejszym zarządzeniu określenie "rozporządzenie" oznacza rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 2 czerwca 1956 r. w sprawie uposażenia niższego personelu oraz niektórych pracowników administracyjnych i obsługi zatrudnionych w zakładach społecznych służby zdrowia (Dz. U. Nr 23, poz. 109).
1.
Salowym zatrudnionym bezpośrednio przy obsłudze chorych leczonym radem lub innymi ciałami promieniotwórczymi przysługuje uposażenie zasadnicze według zasad określonych w § 6 ust. 1 pkt 1 lit. a) oraz ust. 3 pkt 1 rozporządzenia, jak również dodatek specjalny w wysokości 30% uposażenia zasadniczego (§ 8 pkt 4 rozporządzenia).
2.
Przez zatrudnienie salowej bezpośrednio przy obsłudze chorych leczonych radem lub innymi ciałami promieniotwórczymi należy rozumieć takie zatrudnienie, w ramach którego salowa wykonuje swe podstawowe obowiązki w pomieszczeniach przeznaczonych wyłącznie dla chorych z opatrunkami z radu lub opatrunkami z innych ciał promieniotwórczych.
3.
Dorywcze wykonywanie czynności określonych w ust. 2 nie stanowi podstawy do zastosowania przepisu ust. 1.
1.
Salowym i uczniom w zawodzie zatrudnionym w zakładach (pracowniach) rentgenologicznych i fizjoterapeutycznych przysługuje uposażenie zasadnicze według zasad określonych w § 6 ust. 1 pkt 1 lit. b) oraz ust. 3 pkt 1 rozporządzenia, jak również dodatek specjalny w wysokości określonej w § 11 rozporządzenia.
2.
Przez zakład (pracownię) rentgenologiczny rozumie się komórkę organizacyjną, wyposażoną w urządzenia rentgenowskie i przeznaczoną wyłącznie do leczenia i rozpoznawania chorób przy pomocy promieni Roentgena. Za zakład (pracownię) rentgenologiczny nie może być uważana w szczególności komórka organizacyjna (oddział szpitalny, gabinet lekarsko-dentystyczny) wyposażona w aparat rentgenowski, stosowany dorywczo w związku z dokonywanymi zabiegami.
3.
Przez "zatrudnienie w zakładzie (pracowni) rentgenologicznym" rozumie się wykonywanie przez salową lub ucznia w zawodzie swych podstawowych czynności w zakładzie wymienionym w ust. 1 w czasie działania urządzeń rentgenowskich.
4.
Przez "zakład (pracownię) fizjoterapeutyczny" rozumie się komórkę organizacyjną wyposażoną wyłącznie w aparaty służące do zabiegów fizjoterapeutycznych (np. diatermia krótko- i długofalowa, aparaty ultradźwiękowe, lampa kwarcowa, sollux, infrarouge, lampa Kromajera, aparaty do elektrycznych kąpieli dwu- i czterokomorowych, świetlanki itp.), przeznaczone do leczenia chorób przy pomocy promieni i fal elektromagnetycznych. Za "zakład (pracownię fizjoterapeutyczny" nie może być uważana komórka organizacyjna (oddział szpitalny, gabinet lekarski) wyposażona w aparaty wyszczególnione wyżej stosowane dorywczo.
5.
Przez "zatrudnienie w zakładzie (pracowni) fizjoterapeutycznym" rozumie się wykonywanie przez salową lub ucznia w zawodzie swych podstawowych czynności w zakładzie wymienionym w ust. 4 w czasie działania urządzeń.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia z mocą od dnia 1 czerwca 1956 r.
* Z dniem 1 czerwca 1966 r. nin. zarządzenie taci moc obowiązującą w zakresie uregulowanym rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 27 maja 1966 r. w sprawie wynagradzania niższego personelu pomocniczo-lekarskiego (Dz.U.66.20.126), zgodnie z § 10 ust. 1 przywołanego rozporządzenia.