Warunki zatrudnienia, przy których praca felczera i innych pracowników jest połączona z narażeniem na działanie promieni Roentgena lub ciał promieniotwórczych.

Monitor Polski

M.P.1955.62.737

Akt utracił moc
Wersja od: 1 lipca 1955 r.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA ZDROWIA
z dnia 5 lipca 1955 r.
w sprawie warunków zatrudnienia, przy których praca felczera i innych pracowników jest połączona z narażeniem na działanie promieni Roentgena lub ciał promieniotwórczych.

Na podstawie § 3 ust. 2 i § 6 ust. 2 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 18 czerwca 1955 r. w sprawie uposażenia niektórych pracowników zatrudnionych w zakładach społecznych służby zdrowia (Dz. U. Nr 25, poz. 153) zarządza się, co następuje:
Użyte w zarządzeniu określenie "rozporządzenie" oznacza rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 18 czerwca 1955 r. w sprawie uposażenia niektórych pracowników zatrudnionych w zakładach społecznych służby zdrowia (Dz. U. Nr 25, poz. 153).
1.
Starszym felczerom, felczerom, pielęgniarkom, młodszym pielęgniarkom, pielęgniarkom przyuczonym i położnym, zatrudnionym bezpośrednio przy pielęgnacji chorych leczonych radem lub innymi ciałami promieniotwórczymi, przysługuje uposażenie zasadnicze według zasad określonych w § 3 ust. 1 pkt 1 i ust. 3 pkt 1 rozporządzenia oraz dodatek specjalny w wysokości określonej w § 7 rozporządzenia.
2.
Przez "zatrudnienie bezpośrednio przy pielęgnacji chorych leczonych radem lub innymi ciałami promieniotwórczymi" rozumie się takie zatrudnienie pracownika określonego w ust. 1, przy którym do jego stałych obowiązków należy kontrola i ewidencja opatrunków z radu lub innych ciał promieniotwórczych oraz wykonywanie czynności pomocniczych przy sporządzaniu, zakładaniu lub zdejmowaniu tych opatrunków.
3.
Przez "zatrudnienie bezpośrednio przy pielęgnacji chorych leczonych radem lub innymi ciałami promieniotwórczymi" rozumie się ponadto w stosunku do pielęgniarek, młodszych pielęgniarek, pielęgniarek przyuczonych i położnych takie zatrudnienie, przy którym do ich stałych obowiązków należy wykonywanie czynności zawodowych przy chorych posiadających opatrunki z radu lub innych ciał promieniotwórczych.
4.
Dorywcze zatrudnienie przy wykonywaniu czynności określonych w ust. 2 i 3 pracownika, do którego zakresu obowiązków z reguły należy wykonywanie czynności o innym charakterze, ani też samo tylko stykanie się z chorymi, posiadającymi opatrunki z radu lub innych ciał promieniotwórczych, nie stanowi podstawy do zastosowania przepisu ust. 1.
1.
Pracownikom objętym § 1 rozporządzenia, a zatrudnionym w zakładach, w których praca jest połączona z narażeniem na działanie radu lub innych ciał promieniotwórczych, przysługuje uposażenie zasadnicze według zasad określonych w § 3 ust. 1 pkt 2 i ust. 3 pkt 2 rozporządzenia oraz dodatek specjalny w wysokości określonej w § 6 ust. 1 rozporządzenia.
2.
Przez "zakład, w którym praca jest połączona z narażeniem na działanie promieni radu lub innych ciał promieniotwórczych", rozumie się:
1)
komórkę organizacyjną, w której sporządza się, zakłada lub zdejmuje opatrunki z radu lub innych ciał promieniotwórczych, hospitalizuje się chorych z tymi opatrunkami albo dokonuje pomiarów promieni radu lub innych ciał promieniotwórczych, bądź
2)
zakład, w którym przeważająca część komórek organizacyjnych odpowiada warunkom określonym w pkt 1.
3.
Przez "zatrudnienie w zakładzie, w którym praca jest połączona z narażeniem na działanie promieni radu lub innych ciał promieniotwórczych" rozumie się takie zatrudnienie, przy którym do stałych obowiązków pracownika należy praca w pomieszczeniach komórki organizacyjnej lub zakładu określonego w ust. 2.
1.
Starszym felczerom, felczerom, pielęgniarkom, laborantom medycznym i przyuczonym laborantom medycznym, zatrudnionym w zakładach (pracowniach) rentgenologicznych, przysługuje uposażenie zasadnicze według zasad określonych w § 3 ust. 1 pkt 1 i ust. 3 pkt 1 rozporządzenia oraz dodatek specjalny w wysokości określonej w § 7 rozporządzenia.
2.
Przez "zakład (pracownię) rentgenologiczny" rozumie się komórkę organizacyjną, wyposażoną w urządzenia rentgenowskie i przeznaczoną wyłącznie do leczenia lub rozpoznawania chorób przy pomocy promieni Roentgena. Za zakład (pracownię) rentgenologiczny nie może być uważana w szczególności komórka organizacyjna (oddział szpitalny, gabinet lekarsko-dentystyczny) wyposażona w aparat rentgenowski, stosowany dorywczo w związku z dokonywanymi zabiegami.
3.
Przez "zatrudnienie w zakładzie (pracowni) rentgenologicznym" rozumie się takie zatrudnienie pracownika określonego w ust. 1, przy którym jego podstawowym obowiązkiem jest stałe wykonywanie rentgenologicznych zabiegów diagnostycznych, asystowanie lub wykonywanie czynności pomocniczych przy tych zabiegach albo też obsługiwanie rentgenowskich aparatów terapeutycznych.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia z mocą od dnia 1 lipca 1955 r.