Warunki i tryb udzielania zezwoleń na dopuszczanie do obrotu handlowego chemicznych środków ochrony roślin.

Monitor Polski

M.P.1965.28.156

Akt utracił moc
Wersja od: 3 czerwca 1965 r.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA ROLNICTWA
z dnia 22 kwietnia 1965 r.
w sprawie warunków i trybu udzielania zezwoleń na dopuszczenie do obrotu handlowego chemicznych środków ochrony roślin.

Na podstawie art. 11 ust. 2 ustawy z dnia 16 lutego 1961 r. o ochronie roślin uprawnych przed chorobami, szkodnikami i chwastami (Dz. U. Nr 10, poz. 55) zarządza się, co następuje:
1.
Chemiczne środki ochrony roślin produkcji krajowej lub sprowadzone z zagranicy mogą być dopuszczone do obrotu handlowego po uprzednim uzyskaniu zezwolenia Ministra Rolnictwa.
2.
Zezwolenie określone w ust. 1 wydawane jest jako tymczasowe lub stałe.
3.
Zezwolenie tymczasowe wydawane jest na okres 3 lat.
1.
Wniosek o zezwolenie na dopuszczenie do obrotu handlowego chemicznego środka ochrony roślin produkcji krajowej składa się do Instytutu Ochrony Roślin.
2.
Wniosek o zezwolenie powinien zawierać:
1)
nazwę i adres producenta chemicznego środka ochrony roślin,
2)
nazwę handlową, a przy zezwoleniach tymczasowych - nazwę handlową lub symbol środka,
3)
wyniki badań laboratoryjnych i polowych środka.
1.
Producent chemicznego środka ochrony roślin, występując z wnioskiem o wydanie zezwolenia na dopuszczenie do obrotu handlowego określonego środka, obowiązany jest dostarczyć jednocześnie odpowiednią dokumentację, a w szczególności:
1)
wyniki badań skuteczności działania środka,
2)
próbki wzorcowe środka,
3)
projekt etykiety w trzech egzemplarzach oraz charakterystykę techniczną opakowań,
4)
szczegółową charakterystykę dotyczącą właściwości fizycznych i chemicznych środka,
5)
normę lub tymczasowe warunki techniczne środka,
6)
dokumentację toksykologiczną środka, obejmującą badanie toksyczności ostrej drogami: doustną, przez skórę i narządy oddechowe, badanie właściwości kumulowania się oraz toksyczności przewlekłej w okresie 3 miesięcy - w zakresie uzgodnionym z Państwowym Zakładem Higieny,
7)
metodę analizy chemicznej środka i oznaczania jego pozostałości śladowych oraz propozycje dotyczące określenia granic tolerancji i okresu karencji - w zakresie uzgodnionym z Państwowym Zakładem Higieny,
8)
zalecenia dotyczące bezpieczeństwa i higieny pracy oraz udzielania pierwszej pomocy w razie zatrucia,
9)
warunki przechowywania środka,
10)
dokumentację dotyczącą trwałości środka i okresu jego ważności,
11)
wskazówki dotyczące sposobu niszczenia lub wykorzystania opróżnionych opakowań oraz unieszkodliwienia środka, jeśli uległ on zepsuciu lub upłynął okres jego ważności.
2.
W razie występowania z wnioskiem o wydanie zezwolenia na dopuszczenie do obrotu handlowego oryginalnych chemicznych środków ochrony roślin producent obowiązany jest dostarczyć poza dokumentacją określoną w ust. 1 dodatkowe dane toksykologiczne w zakresie uzgodnionym z Państwowym Zakładem Higieny.
3.
Instytut Ochrony Roślin sprawdza przydatność zgłoszonego chemicznego środka ochrony roślin, ustalając w szczególności, czy jego działanie na określone choroby, szkodniki lub chwasty jest skuteczne, a także czy nie ma on cech powodujących uboczne szkodliwe działanie u roślin przy przestrzeganiu instrukcji stosowania zawartej na etykiecie badź dołączonej do opakowania.
4.
Sprawdzanie przydatności chemicznego środka ochrony roślin odbywa się na podstawie dokumentacji określonej w ust. 1, doświadczeń przeprowadzonych przez zakłady naukowo-badawcze zainteresowanych resortów oraz na podstawie badań przeprowadzonych przez Instytut Ochrony Roślin.
1.
Po sprawdzeniu przydatności chemicznego środka ochrony roślin Instytut Ochrony Roślin występuje do Państwowego Zakładu Higieny o wyrażenie opinii:
1)
co do wywierania szkodliwego ubocznego działania przez zgłoszony chemiczny środek ochrony roślin na organizm ludzki przy jego stosowaniu zgodnie z instrukcją oraz po jego zastosowaniu,
2)
czy projekt etykiety, z którą chemiczny środek ochrony roślin ma być wprowadzony do obrotu, i przedstawiona charakterystyka techniczna opakowań odpowiada wymaganiom określonym w ustawie z dnia 21 maja 1963 r. o substancjach trujących (Dz. U. Nr 22, poz. 116) oraz w rozporządzeniu Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej z dnia 26 grudnia 1963 r. w sprawie oznaczania substancji trujących (Dz. U. z 1964 r. Nr 2, poz. 8).
2.
Państwowy Zakład Higieny na podstawie otrzymanych materiałów i ewentualnie własnych badań ocenia również stopień niebezpieczeństwa chemicznego środka ochrony roślin dla ludzi i przedstawia wniosek o zakwalifikowanie tego środka ochrony roślin do odpowiedniej klasy substancji trujących.
1.
Po uzyskaniu pozytywnej opinii Państwowego Zakładu Higieny, Instytut Ochrony Roślin przedstawia Ministrowi Zdrowia wniosek o wydanie zezwolenia na dopuszczenie do obrotu handlowego zgłoszonego chemicznego środka ochrony roślin.
2.
Jeżeli sprawdzenie przydatności chemicznego środka ochrony roślin, przeprowadzone przez Instytut Ochrony Roślin, dało wynik ujemny lub jeżeli opinia Państwowego Zakładu Higieny jest negatywna - Instytut Ochrony Roślin zawiadamia o tym producenta. Na żądanie producenta, zgłoszone w terminie 30 dni od daty doręczenia mu przez Instytut Ochrony Roślin zawiadomienia o wyniku ujemnym lub negatywnej opinii, Instytut Ochrony Roślin zobowiązany jest przekazać sprawę komisji (§ 6), która po rozpatrzeniu sprawy przedstawi Ministrowi Rolnictwa wniosek co do wydania zezwolenia.
3.
Jeżeli producent nie wystąpi w terminie 30 dni o przekazanie sprawy do komisji, uważa się, że zrezygnował z wprowadzenia danego chemicznego środka ochrony roślin do obrotu handlowego.
1.
Komisja, o której mowa w § 5 ust. 2, działa przy Ministrze Rolnictwa.
2.
W skład komisji wchodzą przedstawiciele Ministrów: Rolnictwa, Zdrowia i Opieki Społecznej oraz Przemysłu Chemicznego, a także przedstawiciele Instytutu Ochrony Roślin i Państwowego Zakładu Higieny. W pracach komisji biorą również udział z głosem doradczym przedstawiciele zaintersowanych ministrów (urzędów centralnych), którym podlegają producenci chemicznych środków ochrony roślin, oraz ministrów i central spółdzielczych, którym podlegają jednostki prowadzące obrót tymi środkami.
3.
Przewodniczącego komisji powołuje Minister Rolnictwa.
4.
Komisja uchwala wniosek większością głosów. W razie równej ilości głosów rozstrzyga głos przewodniczącego.
5.
Jeżeli przedstawiciel Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej zajął odmienne stanowisko niż większość członków komisji, decyzję w sprawie zezwolenia na wprowadzenie do obrotu handlowego chemicznego środka ochrony roślin wydaje Minister Rolnictwa w porozumieniu z Ministrem Zdrowia i Opieki Społecznej.
1.
Chemiczny środek ochrony roślin produkcji krajowej, na który wydano zezwolenie tymczasowe, powinien być nadal badany przez producenta lub odpowiednie zakłady naukowo-badawcze. Zakres badań określa Instytut Ochrony Roślin w porozumieniu z Państwowym Zakładem Higieny.
2.
Występując z wnioskiem o udzielenie zezwolenia stałego producent obowiązany jest przedstawić wyniki badań określonych w ust. 1.
Koszty badań chemicznego środka ochrony roślin produkcji krajowej, prowadzonych przez Instytut Ochrony Roślin, związane z wydaniem zezwolenia na dopuszczenie tego środka do obrotu handlowego ponosi producent.
1.
Chemiczne środki ochrony roślin produkcji krajowej należy pakować, zaopatrywać w etykiety i oznaczać według dokumentacji określonej w zezwoleniu na wprowadzenie do obrotu handlowego.
2.
Zmiany w zaleceniach dotyczących stosowania chemicznego środka ochrony roślin, który został zarejestrowany tymczasowo lub na stałe, jak i zmiany w oznaczeniu, etykietach i opakowaniach mogą być dokonywane na wniosek Instytutu Ochrony Roślin (uzgodniony z producentem) w trybie określonym dla wydawania zezwoleń na dopuszczenie chemicznego środka ochrony roślin do obrotu handlowego, z tym że dokumentacja tego środka może być ograniczona tylko do elementów uzasadniających proponowane zmiany.
1.
Chemiczne środki ochrony roślin mogą być sprowadzane z zagranicy po uzyskaniu zezwolenia tymczasowego lub stałego, chyba że Minister Rolnictwa w porozumieniu z Ministrem Zdrowia i Opieki Społecznej postanowi inaczej.
2.
Zezwolenie na sprowadzenie z zagranicy chemicznego środka ochrony roślin wydaje się na podstawie wniosku Instytutu Ochrony Roślin uzgodnionego z Państwowym Zakładem Higieny.
3.
Wniosek o zezwolenie powinien być oparty na dokumentacji dostarczonej przez przedsiębiorstwo sprowadzające chemiczne środki ochrony roślin i na wynikach badań przeprowadzonych przez Instytut Ochrony Roślin oraz inne zakłady naukowo-badawcze zainteresowanych resortów.
4.
Dokumentacja chemicznych środków ochrony roślin sprowadzanych z zagranicy powinna zawierać dane określone w § 3 ust. 1 pkt 1, 2, 4 i 6-11 oraz:
1)
3 egzemplarze oryginalnych etykiet wraz z 3 egzemplarzami tłumaczenia na język polski,
2)
skład chemiczny danego środka,
3)
dowód zarejestrowania środka za granicą.
5.
Do chemicznych środków ochrony roślin sprowadzanych z zagranicy stosuje się odpowiednio przepisy § 9.
Chemiczne środki ochrony roślin dostarczane do badań laboratoryjnych i polowych prowadzonych przez zakłady naukowo-badawcze lub pod ich nadzorem nie wymagają zezwolenia określonego w § 1 ust.1.
Ministerstwo Rolnictwa wydawać będzie co roku wykaz chemicznych środków ochrony roślin, co do których wydano zezwolenie dopuszczające je do obrotu handlowego, z zaznaczeniem klasy toksyczności tych środków.
1.
W szczególnie uzasadnionych wypadkach Minister Rolnictwa w porozumieniu z Ministrem Zdrowia i Opieki Społecznej może uchylić zezwolenie dopuszczające chemiczny środek ochrony roślin do obrotu handlowego, zawiadamiając o tym producenta bądź przedsiębiorstwa sprowadzające środek z zagranicy oraz spółdzielcze centrale handlowe.
2.
Sposób wykorzystania chemicznych środków ochrony roślin, co do których uchylono decyzję dopuszczającą je do obrotu handlowego, określi Minister Rolnictwa w porozumieniu z zainteresowanymi ministrami (kierownikami urzędów centralnych i prezesami spółdzielczych central handlowych).
1.
Chemiczne środki ochrony roślin dopuszczone do obrotu handlowego dzielą się na trucizny i środki szkodliwe.
2.
Chemiczne środki ochrony roślin kwalifikuje się do pięciu klas toksyczności: klasa I i II - trucizny, klasa III i IV - środki szkodliwe oraz klasa V - środki praktycznie nieszkodliwe dla zdrowia.
3.
Klasyfikację określoną w ust. 2 przeprowadza się w zależności od stopnia toksyczności danego środka. Za podstawę do oceny toksyczności przyjmuje się doustną ostrą toksyczność substancji czynnej wyrażoną w miligramach na kilogram wagi ciała żywego zwierzęcia doświadczalnego (LD-50). Dla poszczególnych klas jest ona następująca:
1)
w klasie I - do 50 mg,
2)
w klasie II - od 51 do 150 mg,
3)
w klasie III - od 151 do 500 mg,
4)
w klasie IV - od 501 do 5000 mg,
5)
w klasie V - ponad 5000 mg.
4.
W wyjątkowych wypadkach Minister Rolnictwa w porozumieniu z Ministrem Zdrowia i Opieki Społecznej może dopuścić czasowe odstępstwa od wymagań określonych w ust. 3.
1.
Chemiczne środki ochrony roślin znajdujące się w obrocie handlowym w dniu wejścia w życie zarządzenia zakwalifikowuje się do klas toksyczności określonych w załączniku do zarządzenia.
2.
Oznaczenia chemicznych środków ochrony roślin dopuszczonych do obrotu handlowego przed dniem wejścia w życie zarządzenia należy w terminie 3 miesięcy od dnia wejścia w życie zarządzenia uzupełnić stosownie do wymagań określonych w ustawie z dnia 21 maja 1963 r. o substancjach trujących i w rozporządzeniu Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej z dnia 28 grudnia 1963 r. w sprawie oznaczania substancji trujących oraz podać w tych oznaczeniach, gdy chodzi o środki zaliczone do klas toksyczności I-IV, klasę toksyczności poszczególnego środka.
1.
Obrót handlowy chemicznymi środkami ochrony roślin może odbywać się tylko w opakowaniach fabrycznych zaopatrzonych w etykiety odpowiadające wymaganiom określonym w przepisach podanych w § 4 ust. 1 pkt 2.
2.
Warunki transportu i magazynowania chemicznych środków ochrony roślin w obrocie handlowym regulują odrębne przepisy.
1.
Chemiczne środki ochrony roślin mogą być wydawane tylko osobom pełnoletnim.
2.
Sprzedaż detaliczna i dostarczanie poszczególnym producentom rolnym chemicznych środków ochrony roślin zaliczonych do I klasy toksyczności może nastąpić tylko za zgodą wyrażoną na piśmie przez branżowe zrzeszenie rolników , instytucje kontraktujące, instytucje usługowe w zakresie ochrony roślin, zjednoczenia branżowe lub organy kwarantanny i ochrony roślin prezydiów rad narodowych oraz - w razie wykonywania zbiorowych zabiegów ochrony roślin - przez kółka rolnicze.
3.
Pismo z wyrażeniem zgody, o której mowa w ust. 2, powinno zawierać imię i nazwisko oraz adres odbiorcy, a także określenie ilości chemicznego środka ochrony roślin, jaka może być sprzedawana lub dostarczana danemu nabywcy.
4.
Przepisy ust. 2 i 3 nie dotyczą jednostek gospodarki uspołecznionej.
5.
Instytucje zajmujące się dystrybucją chemicznych środków ochrony roślin zaprowadzą w terminie 3 miesięcy od dnia wejścia w życie zarządzenia we wszystkich placówkach dystrybucyjnych ewidencję sprzedaży chemicznych środków ochrony roślin stanowiących trucizny zakwalifikowane do I klasy toksyczności.
1.
Kontrolę nad obrotem handlowym chemicznych środków ochrony roślin sprawują organy służby kwarantanny i ochrony roślin prezydiów rad narodowych.
2.
Kontrolę higieniczno-sanitarną nad obrotem handlowym chemicznymi środkami ochrony roślin sprawują organy Państwowej Inspekcji Sanitarnej.
Traci moc zarządzenie Ministra Rolnictwa z dnia 16 stycznia 1960 r. w sprawie warunków dopuszczenia do obrotu środków ochrony roślin (Monitor Polski Nr 15, poz. 68).
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Załącznik

WYKAZ CHEMICZNYCH ŚRODKÓW OCHRONY ROŚLIN WEDŁUG KLAS TOKSYCZNOŚCI

I klasa.

Trucizny.

Lp.Nazwa preparatu Wytwórnia Składnik czynny
1AretitHoechst - NRF40% octan dwunitro-alkilo-fenylowy
2Arrex MBayer - NRF25% endrin + 8% aldrin
3Agronex TACela - NRF22,3% aldrin + 49% TMTD
4Azofos płynny 30"Azot" - Jaworzno30% metyloparation
5Bromek metyluDead Sea Bromine - Izrael90% bromek metylu
6Cjanofum"Azot" - Jaworzno32% cyjanek wapnia
7DeliziaFreyeberg - NRDfosforek glinu (wydz. fosforowodór)
8Disyston 5%Bayer - NRF5% 0,0 dwumetylo-S-(etylotio) etylodwutio-fosforan (dwu-tiosystos)
9Gusathion ABayer -NRF40% ester kwasu 0,0 dwumetylo-S-4-(oksybenzenotriazyno-5-metylo) - dwutiofosforowego
10Metasystox I forteBayer - NRF50% ester etylomerkaptometylowy kwasu 0,0-dwumetylotiolofosforowego
11Metasystox RBayer - NRF25% sulfotlenek estru etylo-merkaptoetylowego kwasu 0,0-dwumetylotiolofosforowego
12PanogenCasco- Szwecja1,5% rtęci (organiczny związek rtęci)
13PhostoxinDegesch - NRFfosforek glinu
14Wofatox SpritzpulverVEB Bitterfeld - NRD18% metyloparation
15Wofatox SpritzmittelVEB Bitterfeld - NRD6,6% metyloparation
16Aldrin 2,5%Schering - NRF i Nordisk Alkali - Dania2-5% aldrin
17Aldrin 5%Scherin - NRF i Chromophos - Jugosławia5% aldrin

II klasa.

Trucizny.

Lp. Nazwa preparatu Wytwórnia Składnik czynny
1AbavitVEB Berlin Chemie - NRDorganiczne związki rtęci
2Azofos pylisty"Azot" - Jaworzno2% metyloparation
3Agronex HeptaCela - NRF25% heptachlor
4Agronex PlusCela - NRF20% iz. gamma HCH + 2,5% rtęci + antrachinon
5Alvit 55Schering - NRF i Nordisk Alkali - Dania90% dieldrin techniczny
6Bi-58VEB Elektro-Chem. Kombinat Bitterfeld - NRD50% ester 0,0-dwumetylo-S-(N-metylo-karbaminylo)-metylowy kwasu dwutiofosforowego
7BNP 20Hoechst - NRFdwunitroorto butylofenol
8BNP 30Schering - NRFdwunitroorto-butylofenol
9BrestanHoechst - NRF20% octan trójfenylocynowy
10BinarinMerck - NRFdieldrin
11Ceder 3Wytwórnia Środków Sanitarno-Chemicznych "Sanchema" (dawna nazwa: Gdańska Wytwórnia Trutek)15% wyciąg cebuli morskiej
12CeredonBayer - NRFCOBH, chlorek etylortęciowy
13Ceredon SpecialBayer - NRF10% COBH 3% chlorek fenylortęciowy
14CeresanBayer - NRFchlorek metoksyetylortęciowy
15Ceresan NassbeizeBayer - NRF2,5% chlorek metoksyetylortęciowy
16ColotoxSandoz - Szwajcaria1% dieldrin + 8% miedzi
17DieldrinSchell - Anglia50% sześciochloro-epoksy-ośmiohydrodwumetylonaftalen
18Dü - Ter SpritzpulverPhilips Duphar - Holandia20% wodorotlenek trójfenylocynowy
19Ekatin 20%, 25%Sandoz - Szwajcaria20% morphotion, ewentualnie 25% thiometon
20Ekstar SandozSandoz - Szwajcariadwunitroortokrezol
21Intration 50%Ch. Zaw. J. Dimitrowa - Czechosłowacja50% 0,0-dwumetylo-S-(beta-etylomerkapto)-etylodwutiofosforan
22KrezamonOstrzeszowskie Zakłady Przemysłu Terenowego50% dwunitro-ortokrezolan amonowy
23Krezotol 50%Ostrzeszowskie Zakłady Przemysłu Terenowego50% dwunitro-ortokrezolan sodowy
24Karbolina DNKCieszyńskie Zakłady Przemysłu Terenowegomieszanina zemulgowanych olei i 5% dwunitroortokrezolanu sodowego
25Melix CombiHoechst - NRFthiodan + iz. gamma HCH
26MetasystoxBayer - NRFmieszanina izomerów tiolo- i tiono-estrów etylomerkaptoetylowego kwasu 0,0-dwumetylotiofosforowego 25-50%
27MurbetolMurphy - Anglia14% sól sodowa kwasu 7 oksybicyklo-siedmiodwukarboksylowego 8,5% izopropylo-N-fenylo-karbaminian
28Rogor L-40Montecatini - Włochy40% dimethoat
29SolbarBayer - NRFwielosiarczki baru
30Schell DDSchell - Angliadwuchloropropan i dwuchloropropen
31Thiodan emulsjaHoechst - NRF17,5% sześciochlorobicyklo-siedmio-bis-oksy-me-tyleno-siarczyn
32TillexSandoz - Szwajcaria2,5% związku organortęciowego (1,5% Hg)
33TinoxNRD50% ester kwasu tieglikolo-dwumetylo-fosforowy
34VapamNordisk Alkali - Dania32% N-metylo-dwutiokarbaminian
35Wofatox StaubVEB Bitterfeld - NRD2,5% metylo-paration
36Zaprawa R"Azot" - Jaworznooctan fenylortęciowy (około 2,5% rtęci)
37Zaprawa RG"Azot" - Jaworznooctan fenylortęciowy (2,5% rtęci) + iz. gamma HCH (około 20%)
38Ziarno zatruteWytwórnia Środków Sanitarno-Chemicznych "Sanchema" (dawna nazwa: Gdańska Wytwórnia Trutek)fosforek cynku + ziarno pszenicy
39Kornikol"Azot" - Jaworzno2% DDT, 5% techniczny HCH, 2% dwunitro-ortokrezolu

III klasa.

Środki szkodliwe.

Lp. Nazwa preparatu Wytwórnia Składnik czynny
1Agronex StarkCela - NRF80% iz. gamma HCH
2Agronex Stark SpezialCela - NRF75% lindan + 10% TMTD
3AlipurBASF - NRF16% OMU, 10% BIPC
4Azotox płynny 33%"Azot" - Jaworzno33% DDT + rozpuszczalnik
5Azotox płynny 25%"Gamrat" - Jasło25% DDT + rozpuszczalnik
6Azotox płynny 40%"Azot" - Jaworzno40% DDT + rozpuszczalnik
7Azotox pylisty 10%"Azot" - Jaworzno10% DDT
8Azotox pylisty aktywow. 5%"Azot" - Jaworzno5% DDT, iz. gamma HCH, TMTD
9Azotox extra aktywow. 5%"Azot" - Jaworzno5% DDT, iz. gamma HCH, TMTD
10Azotox pylisty 5%"Azot" - Jaworzno5% DDT, + 0,1% iz. gamma HCH
11Azotox 50% do zawiesin"Azot" - Jaworzno45% techniczny DDT, 2% iz. gamma HCH, 3% TMTD
12Brassicol SuperHoechst - NRF20% - PCNB
13BrassisanHoechst - NRF25% trójchloro-dwunitrobenzen
14Cerenox Spez.Bayer - NRFChinon-oksym-benzoilohydrazon+chlorek fenylortęciowy
15Chwastox płynny 30%Zakłady Chemiczne "Sarzyna"30% sól sodowa kwasu 2-metylo-4-chlorofenoksyoctowego
16DikonirtWęgry80% sól sodowa kwasu 2,4 - D
17Dikotex 30Chem. Werke. J. Dimitrow - CSRS30% kwasu metylochlorofenoksyoctowego
18Dikotex 80Chem. Werke. J. Dimitrow - CSRS80% sól sodowa kwasu metylochlorofenoksyoctowego
19Ditox T"Azot" - Jaworzno4,7% DDT + 0,3% HCH techniczny
20Ditox L"Azot" - Jaworzno4,7% DDT + 0,3% iz. gamma HCH
21Ditox emulsja 30%"Azot" - Jaworzno18% techniczny DDT, 2% iz. gamma HCH
22Duolit płynny 20%VEB Fettchemie - NRD20% DDT
23Duolit pylisty 5%VEB Fettchemie - NRD5% DDT
24Folithion emulsja 50Bayer - NRF50% 0,0-dwumetylo-0-(3-methyl-4-nitrophenyl) tionofosfat
25Foschlor 20"Azot" - Jaworzno20% 0,0-dwumetylo-1-hydroksy-2, 2, 2 trójchloroetylofosfonian (dipterex)
26Foschlor 50"Azot" - Jaworzno50% 0,0-dwumetylo-1-hydroksy-2, 2, 2 trójchloroetylofosfonian (dipterex)
27Fumatox DG"Azot" - Jaworzno30% DDT + 3% iz. gamma HCH
28Grzybol"Azot" - Jaworzno60% techniczny 2,4,dwunitrotiocyjanobenzenu
29HedonalBayer - NRF80-82% sól sodowa kwasu 2,4-dwuchlorofenoksyoctowego
30Hexachloran 12%ZSRR12% techniczny HCH
31HCH - 25%ZSRR25% techniczny HCH
32Hortex StreumittelMerck - NRF3-5% iz. gamma HCH
33Kamfochlor"Azot" - Jaworzno10% chlorow. kamfen - (toxaphen)
34Krzewotox"Rokita" - Brzeg Dolny58,5% ester butylowy kwasu 2. 4. 5-trójchlorofenoksyoctowego
35KumaderWytwórnia Środków Sanitarno-Chemicznych "Sanchema" (dawna nazwa: Gdańska Wytwórnia Trutek)pochodna 4-hydroksy kumaryny
36Krezone 25Nordisk Alkali - Dania25% sól sodowa kwasu 2-metylo-4-chlorofenoksyoctowego
37Leuna MVEB Leuna Werke - NRD90% sól sodowa kwasu 2-metylo-4-chlorofenoksyoctowego
38Metox 30"Azot" - Jaworzno30% techniczny DMDT, 66-68% - solventnafty + emulg
39Mgławik 10"Azot" - Jaworzno8% techniczny DDT + 2% iz. gamma HCH
40Mgławik A-15"Azot" - Jaworzno10% techniczny DDT + 5% iz. gamma HCH
41Melipax SpritzpulverVEB Fahlberg List - NRD50-60% chlorowanego terpenu
42Melipax Staub 10%VEB Fahlberg List - NRD10% chlorowanego terpenu
43Mszycol 10%"Azot" - Jaworzno10% iz. gamma HCH
44MCPA - 500KVK - Dania500 g kwasu 2-metylo-4-chloro-fenoksyoctowego + 582 g soli sodowej, potasowej dwuetyloaminy
45Na-TaHoechst - NRFTCA sól sodowa kwasu trójchlorooctowego
46OlpisanVEB Farbenfabrik Wolfen - NRD20% chloronitrobenzen
47Owadziak 1,2"Azot" - Jaworzno1,2% techniczny HCH
48Owadziak 2,4"Azot" - Jaworzno2,4% iz. gamma HCH
49Pielik"Rokita" Brzeg Dolny80% sól sodowa kwasu dwuchlorofenoksyoctowego
50Pantacid, Diliden, Kerfex CKemikalija - Jugosławia4,7% DDT + 0,3-0,5% iz. gamma HCH
51PużomorK.I.Z. - Jugosławia6-7% metaldehyd
52Pielik E płynny"Rokita" - Brzeg Dolny70% estru butylowego kwasu 2,4-dwuchlorofenoksyoctowego
53Pędraczak 2%"Azot" - Jaworzno2% iz. gamma HCH
54Ring DetexolVEB Bitterfeld - NRD6% DDT + 5,5% iz. gamma HCH
55Regulex B-40NV Philips - Holandia40% 2,4,5 - T (kwas trójchlorooctowy)
56Sadofos 60Walcownia Metali "Dziedzice"60% Malathion
57SilvexolVEB Bitterfeld - NRD1% DDT + 6% iz. gamma HCH
58Spritz HormitVEB Bitterfeld - NRD80% sól sodowa kwasu 2,4 - D
59Snieciotox 40"Azot" - Jaworzno40% sześciochlorobenzen
60Terpentol płynny 60%"Rokita" - Brzeg Dolny60% chlorowanej terpentyny
61Terrafun"Azot" - Jaworzno20% pięciochloronitrobenzen (PCNB)
62Tritox pylisty"Azot" - Jaworzno1,5% DDT + 0,5% iz. gamma HCH + 2% DMDT
63Tritox płynny 30%"Azot" - Jaworzno10% DDT + 5% iz. gamma HCH + 14% DMDT
64Tritox 50 do zawiesin"Azot" - Jaworzno45% DDT+ 2% iz. gamma HCH + 3% DMDT
65Toxaphene 10Merck, Schacht - NRF10% chlorowany kamfen
66Toxaphene 20Merck, Schacht - NRF20% chlorowany kamfen
67Verindal 1,6Schering - NRF1,6% techniczny HCH
682, 4, 5 - TKVK - Daniamieszanina estru (667 g) i kwasu trójchlorofenoksyoctowego (480 g)
692, 4, D - 800KVK - Dania 88% sól sodowa kwasu 2,4 - D

IV klasa.

Środki szkodliwe.

Lp. Nazwa preparatu Wytwórnia Składnik czynny
1Aerosol do szklarni"Azot" - Jaworzno15% malafos (malation)
2AgerminVEB Fahlberg List - NRDizopropylo-N-fenylokarbaminian
3AntuderWytwórnia Środków Sanitarno-Chemicznych "Sanchema" (dawna nazwa: Gdańska Wytwórnia Trutek)20% alfanaftylo-tiomocznik
4Antyperz płynny 38"Azot" - Jaworzno38% sól sodowa kwasu trójchlorooctowego
5Atrazin 50Geigy - Szwajcaria50% 2-chloro-4-izopropyloamino-6-etyloamino-S-triazyna
6AsporMontecatini Milano - Włochy70-80% etyleno-bis-dwutiokarbaminian cynku
7Ciecz kalifornijska 30° BéCieszyńskie i Ostrzeszowskie Zakłady Przemysłu Terenowegowielosiarczki wapnia
8CooperoxychlorideAngliatlenochlorek miedzi
9CornexVEB Farbenfabrik Wolfen - NRD50% antrachinon
10HerbatoxZakłady "Azot" Tarnów i Zakłady Elektrochemiczne Ząbkowice Bąckowskie10% roztwór chloranu wapniowego
11Hungazin PKBudapesti - Vegyimuvek50% 2-chloro-4-etylenoamino-6-izopropyloamino S-triazyna
12Hungazin DTBudapesti - Vegyimuvek50% 2-chloro-4-6-bis-etyloamino-S-triazyna
13Keim - StopVEB Fahlberg List - NRD1,5% estru kwasu karbanilowego
14Kupferkalk 45Schering - NRF45-50% tlenochlorek miedzi
15Kupferkalk 16Schering - NRF16% tlenochlorek miedzi
16KuprikolSpolana - CSRS30% chlorek miedzi
17Liro - BetarexLigtermoet Zoon - Holandia40,5% IPC + 4% diuron
18Liro - CIPCLigtermoet Zoon - NV - Holandia40% izopropylo-N-(chlorofenylo)-karbaminian
19LirotanLigtermoet Zoon - Holandia65% etylonobis-dwutiokarbaminian cynku
20Miedzian 15"Azot" - Jaworzno15% tlenochlorek miedzi
21Miedzian 30"Gamrat" - Jasło30% tlenochlorek miedzi
22Miedzian 50"Azot" - Jaworzno50% tlenochlorek miedzi
23Miedź Sandoz ÖlSandoz - Szwajcaria50% miedzi w postaci tlenku miedziawego
24MikronebProchim - Francja80% etyleno-bis-dwutiokarbaminian manganu
25Morkit ForteBayer - NRF50% antrachinon
26NexovalCela - NRF50,5% CIPC - chloroizopropylo-karbaminian
27Orthocid 50Nordisk Alkali Biokemi - Dania50% captanu
28Preparat do sporządzania cieczy bordoskiejWalcownia Metali "Dziedzice"siarczan miedzi i wapno hydratyzowane
29Polyram M-80BASF - NRF80% etyleno-bis-dwutiokarbaminian manganu
30Prevenol 56Schering - NRF25% chloroizopropylo-fenylo-karbaminian
31PybuthrinDegesch - Anglia; Dania60% piperonylbutoksyd + 6% pyretrum
32Roztoczol ekstra 30% zaw. Walcownia Metali "Dziedzice"30% technicznego 2,4,5,4-czterochlorodwufenylosulfon
33Roztoczol ekstra 8% zaw.Walcownia Metali "Dziedzice"8% technicznego 2,4,5,4-czterochlorodwufenylosulfon
34Roztoczol 20%"Azot" - Jaworzno20% parachlorofenylo-parachlorobenzenosulfonian (PCPCBS)
35RosenspritzmittelNordisk Alkali - Dania20% dwusiarczek czterometylotiuramu + 50% siarki koloidalnej
36Sadofos 30%Walcownia Metali "Dziedzice"30% malafos (malation)
37Sadoplon 75"Azot" - Jaworzno75% dwusiarczek czterometylotiuramu
38SimazinGeigy - Szwajcaria50% 2-chloro-4,6-bis-etyloaminotriazyna
39SirebSocieta Ital. Resine - Włochy84% etyleno-bis-dwutiokarbaminian cynku
40TedionDuphar - Holandia2,4,5,4-czterochloro dwufenylo sulfon
41Trifungol (Ferbam 76)Vondenllingenplat - Holandia65% dwumetylodwutiokarbaminian żelaza
42Trimangol (Maneb 80)Metallurgical Chemist - Anglia84% etyleno-bis-dwutiokarbaminian manganu
43TritoftorolVondenllingenplat - Holandia65% dwumetylodwutiokarbaminian cynku
44Vitigran 45%Hoechst - NRF45-50% tlenochlorek miedzi
45Zaprawa nasienna T"Azot" - Jaworzno50% dwusiarczek czterometylotiuramu
46Zineb 65-70%NRF - Dania65-70% etyleno- bis-dwutiokarbaminian cynku
47ZinebtanNordisk Alkali - Dania65% etyleno-bis-dwutiokarbaminian cynku
48Cynkotox"Azot"- Jaworzno60% etyleno-bis-dwutiokarbaminian cynku
49Dithane Z-78"Minoc" - Francja65% etyleno-bis-dwutiokarbaminian cynku
50Ferbam 76Nordisk Alkali - Dania76% dwumetylodwutio-karbaminian żelaza
51Fuclasin UltraSchering NRF90% dwumetylodwutio-karbaminian cynku
52Żelazotox"Azot" - Jaworzno76% dwumetylodwutio-karbaminian żelaza

V klasa.

Środki praktycznie nieszkodliwe.

Lp.Nazwa preparatu WytwórniaSkładnik czynny
1BetoksonCieszyńskie Zakłady Przemysłu Terenowego1% roztwór kwasu beta-naftoksyoctowego
2ElosalHoechst - NRF80% siarki
3Hormonit"Rokita" - Brzeg Dolny5% ester metylowy kwasu alfanaftylooctowego
4Karbolina sadowniczaCieszyńskie Zakłady Przemysłu Terenowegozemulgowane oleje
5Maść ogrodniczaCieszyński Zakłady Przemysłu Terenowegostopione żywice
6Netzmittel WolfenVEB Wolfen - NRDN-metylo-tauryd kwasu olejowego
7Pomonit"Rokita" - Brzeg Dolny25% soli potasowej kwasu alfanaftylooctowego
8Świece SulfexSpółdzielnia Chemiczna "Oleina"siarka
9Smoła sadowniczaCieszyńskie Zakłady Przemysłu Terenowegosubstancje węglopochodne
10SiarkolZakłady Chemiczne "Sarzyna"75,5% siarki elementarnej + nośnik mineralny
11Świece "Arviko"Ostrzeszowskie Zakłady Chemiczne Przemysłu Terenowegosiarka + środki pomocnicze
12SulfomorWytwórnia Środków Sanitarno-Chemicznych "Sanchema" (dawna nazwa: Gdańska Wytwórnia Trutek)siarka + środki pomocnicze
13ThiovitSandoz - Szwajcaria80% siarki