Warunki i tryb oddelegowania policjantów do pełnienia zadań służbowych poza Policją, przyznawanie uposażenia oraz innych świadczeń przysługujących w czasie oddelegowania.

Monitor Polski

M.P.1997.77.729

Akt utracił moc
Wersja od: 16 października 1997 r.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA SPRAW WEWNĘTRZNYCH I ADMINISTRACJI
z dnia 10 października 1997 r.
w sprawie warunków i trybu oddelegowania policjantów do pełnienia zadań służbowych poza Policją, przyznawania uposażenia oraz innych świadczeń przysługujących w czasie oddelegowania.

Na podstawie art. 36 ust. 4 ustawy z dnia 6 kwietnia 1990 r. o Policji (Dz. U. Nr 30, poz. 179, z 1991 r. Nr 94, poz. 422 i Nr 107, poz. 461, z 1992 r. Nr 54, poz. 254, z 1994 r. Nr 53, poz. 214, z 1995 r. Nr 4, poz. 17, Nr 34, poz. 163 i Nr 104, poz. 515, z 1996 r. Nr 59, poz. 269 i Nr 106, poz. 496 oraz z 1997 r. Nr 28, poz. 153, Nr 80, poz. 499, Nr 88, poz. 554, Nr 106, poz. 680 i Nr 123, poz. 779) zarządza się, co następuje:
1.
Przepisy zarządzenia stosuje się do policjantów w służbie stałej oddelegowanych do pełnienia na czas określony zadań służbowych poza Policją.
2.
Pełnienie zadań służbowych poza Policją przez oddelegowanego policjanta polega na wykonywaniu obowiązków w granicach zadań Policji określonych w ustawie z dnia 6 kwietnia 1990 r. o Policji (Dz. U. Nr 30, poz. 179, z 1991 r. Nr 94, poz. 422 i Nr 107, poz. 461, z 1992 r. Nr 54, poz. 254, z 1994 r. Nr 53, poz. 214, z 1995 r. Nr 4, poz. 17, Nr 34, poz. 163 i Nr 104, poz. 515, z 1996 r. Nr 59, poz. 269 i Nr 106, poz. 496 oraz z 1997 r. Nr 28, poz. 153, Nr 80, poz. 499, Nr 88, poz. 554, Nr 106, poz. 680 i Nr 123, poz. 779), zwanej dalej "ustawą".
3.
Ilekroć w zarządzeniu jest mowa o "instytucji", należy przez to rozumieć jednostki organizacyjne resortu spraw wewnętrznych i administracji oraz inne instytucje i organizacje, do których policjant może być oddelegowany.
1.
Z wnioskiem o oddelegowanie policjanta do pełnienia zadań służbowych poza Policją mogą wystąpić:
1)
Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji,
2)
organy Policji,
3)
kierownicy innych zainteresowanych instytucji.
2.
Wniosek, o którym mowa w ust. 1, powinien określać nazwę instytucji, stanowisko służbowe przeznaczone dla policjanta, kwalifikacje wymagane do zajmowania tego stanowiska oraz zakres wykonywanych na tym stanowisku zadań i obowiązków, przewidywany okres oddelegowania, a także zobowiązanie do wypłacania policjantowi z własnych środków uposażenia i innych należności pieniężnych, o których mowa w § 10 pkt 1.
Oddelegowanie do pełnienia zadań służbowych poza Policją następuje po wyrażeniu zgody przez policjanta w formie pisemnego oświadczenia wskazującego również nazwę instytucji i stanowisko służbowe, na którym godzi się wykonywać zadania służbowe.
Komendant Główny Policji może odmówić uwzględnienia wniosku, o którym mowa w § 2, jeżeli na wskazanych stanowiskach służbowych nie będą wykonywane zadania określone w § 1 ust. 2 albo jeżeli jest to uzasadnione potrzebami Policji.
W razie uwzględnienia wniosku, o którym mowa w § 2 ust. 1, Komendant Główny Policji zalicza - do celów związanych z pełnieniem służby w Policji oraz obliczania uposażenia i innych należności pieniężnych policjanta w okresie oddelegowania - stanowisko służbowe określone we wniosku do odpowiedniej grupy zaszeregowania policjantów oraz ustala etatowe stopnie policyjne, do których zaszeregowuje to stanowisko, stosownie do równorzędnych lub odpowiednich stanowisk służbowych występujących w tabelach zaszeregowania stanowisk służbowych w Policji.
1.
W razie uzgodnienia obsady stanowiska służbowego między Komendantem Głównym Policji a kierownikiem instytucji, do której policjant ma być oddelegowany, policjanta przenosi się, z pozostawieniem bez przydziału służbowego, do dyspozycji przełożonego właściwego w sprawach osobowych.
2.
Rozkaz personalny o oddelegowaniu powinien zawierać w szczególności:
1)
datę przeniesienia, o którym mowa w ust. 1, oraz wysokość przysługującego policjantowi uposażenia na stanowisku zajmowanym w Policji,
2)
nazwę instytucji, do której następuje oddelegowanie,
3)
określenie stanowiska przeznaczonego dla policjanta z podaniem składników uposażenia ustalonych zgodnie z § 5,
4)
ustalenie czasu trwania oddelegowania,
5)
zakres wykonywanych zadań,
6)
inne warunki oddelegowania.
1.
Policjanta oddelegowanego do pełnienia zadań służbowych w instytucji wyznacza na wskazane stanowisko służbowe kierownik tej instytucji w formie przewidzianej dla tego stanowiska, określonej w odrębnych przepisach.
2.
Kierownik instytucji może przenosić oddelegowanego do niej policjanta na inne stanowiska służbowe, jeżeli na stanowiskach tych są realizowane zadania określone w ustawie po odebraniu od policjanta oświadczenia, o którym mowa w § 3.
3.
W przypadku, o którym mowa w ust. 2, kierownik instytucji zawiadamia Komendanta Głównego Policji o planowanym przeniesieniu, przesyłając jednocześnie stosowne oświadczenie policjanta. Przepisy § 4 i § 5 stosuje się odpowiednio.
W razie reorganizacji instytucji, powodującej zmianę stanowiska służbowego, na którym oddelegowany policjant wykonuje zadania służbowe, kierownik instytucji występuje do Komendanta Głównego Policji z wnioskiem o skierowanie policjanta na inne stanowisko służbowe lub o jego odwołanie. Przepis § 2 ust. 2 stosuje się odpowiednio.
1.
Policjantowi oddelegowanemu do pełnienia zadań służbowych poza Policją przysługują uprawnienia i świadczenia, w tym uposażenie i inne należności pieniężne, na zasadach określonych w ustawie oraz przepisach wydanych na jej podstawie, z zastrzeżeniem ust. 2-5.
2.
Do policjanta oddelegowanego do pełnienia zadań służbowych poza Policją stosuje się odpowiednio obowiązujące, na zajmowanym przez niego stanowisku służbowym, przepisy prawa pracy, w szczególności dotyczące obowiązków pracodawcy i pracownika, regulaminów pracy, wyróżnień i kar, czasu pracy oraz bezpieczeństwa i higieny pracy, jak również zakładowego funduszu nagród, a także przyznawania nagród, z uwzględnieniem ust. 3.
3.
W przypadku gdy nagroda z zakładowego funduszu nagród, wypłacona policjantowi przez instytucję, do której został oddelegowany, jest niższa od nagrody rocznej obliczonej w oparciu o przepisy wymienione w ust. 1, policjantowi przysługuje odpowiednie wyrównanie od jednostki organizacyjnej Policji, w której pełnił służbę przed oddelegowaniem.
4.
W okresie oddelegowania policjanta do instytucji dodatek służbowy do uposażenia może być przyznawany poza limitem finansowym tworzonym na ten cel na podstawie odrębnych przepisów o uposażeniu policjantów.
5.
Nie wypłaca się policjantowi należnego uposażenia, jeżeli w czasie oddelegowania otrzymuje on wynagrodzenie w walutach obcych, o ile odrębne przepisy nie stanowią inaczej.
1.
Uposażenie i inne należności pieniężne przysługujące policjantowi oddelegowanemu do pełnienia zadań służbowych poza Policją wypłacają z własnych środków:
1)
instytucja, do której oddelegowano policjanta:
a)
uposażenie w terminach płatności przewidzianych dla funkcjonariuszy Policji,
b)
nagrody z zakładowego funduszu nagród,
c)
nagrody uznaniowe,
2)
jednostka organizacyjna Policji, w której policjant pełnił służbę przed oddelegowaniem:
a)
wyrównanie, o którym mowa w § 9 ust. 3,
b)
świadczenia w naturze i ich ekwiwalenty oraz nie wymienione w w pkt 1 należności i świadczenia przysługujące z tytułu pełnienia służby w Policji,
c)
nagrody jubileuszowe,
d)
należności z tytułu doznania uszczerbku na zdrowiu i należności pośmiertne,
e)
należności z tytułu zwolnienia ze służby w Policji.
2.
Komendant Główny Policji zawiadamia instytucje, w których policjanci pełnią zadania służbowe, o wysokości przysługujących im uposażeń oraz o zmianach wysokości tych uposażeń.
Policjantowi oddelegowanemu do instytucji urlopów udziela przełożony, któremu policjant w tej instytucji podlega, na zasadach i w wymiarze określonym w przepisach ustawy.
1.
W wypadku gdy jest to uzasadnione potrzebami Policji, Komendant Główny Policji może odwołać policjanta z oddelegowania, nawet bez jego zgody, zawiadamiając o tym kierownika instytucji co najmniej z trzymiesięcznym wyprzedzeniem.
2.
Kierownik instytucji może skierować oddelegowanego policjanta, nawet bez jego zgody, do dyspozycji Komendanta Głównego Policji, zawiadamiając go o tym co najmniej z trzymiesięcznym wyprzedzeniem.
3.
Komendant Główny Policji odwołuje policjanta z oddelegowania na jego wniosek, nawet bez zgody kierownika instytucji; odwołanie następuje po upływie trzech miesięcy od końca miesiąca kalendarzowego, w którym policjant złożył wniosek.
4.
W wypadkach, o których mowa w ust. 1-3, kierownik instytucji zwalnia policjanta z zajmowanego stanowiska służbowego z upływem terminu określonego w tych przepisach lub zawiadomieniu oraz kieruje go z tym dniem do dyspozycji Komendanta Głównego Policji.
Po odwołaniu z oddelegowania policjant obejmuje stanowisko nie niższe niż zajmowane przed oddelegowaniem lub inne równorzędne do zajmowanego w instytucji.
Komendant Główny Policji, w stosunku do policjantów, którzy w dniu wejścia w życie zarządzenia wykonują zadania służbowe poza Policją, wyda rozkazy o oddelegowaniu, na warunkach i w trybie określonym w zarządzeniu - w terminie 3 miesięcy od dnia jego wejścia w życie.
Zarządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.