Warunki dostawy energii elektrycznej przez przedsiębiorstwa podlegające Ministrowi Energetyki.

Monitor Polski

M.P.1952.A-75.1201

Akt utracił moc
Wersja od: 1 stycznia 1965 r.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA ENERGETYKI
z dnia 19 lipca 1952 r.
w sprawie warunków dostawy energii elektrycznej przez przedsiębiorstwa energetyki zawodowej. 1 *

Na podstawie art. 4 ustawy z dnia 15 lutego 1952 r. o organizacji władz naczelnych w dziedzinie przemysłu ciężkiego (Dz. U. Nr 11, poz. 67) w celu unormowania wzajemnych stosunków pomiędzy dostawcami energii elektrycznej podległymi Ministrowi Energetyki a odbiorcami energii zgodnie z wymaganiami racjonalnej gospodarki elektrycznej zarządza się, co następuje:
1.
Dostawa energii elektrycznej przez zakłady podległe Ministrowi Energetyki może następować tylko na podstawie umów zawartych według wzorów stanowiących załączniki nr 1 i 2 do niniejszego zarządzenia i na warunkach ustalonych w "Przepisach o dostawie i użytkowaniu energii elektrycznej" (część I i II) stanowiących załączniki nr 3 i 4 do niniejszego zarządzenia.
2.
Zastosowanie odpowiedniego wzoru umowy, jak również postanowień części I lub II "Przepisów o dostawie i użytkowaniu energii elektrycznej" uzależnione jest od wielkości pobieranej mocy i ilości pobieranej energii, będących przedmiotem umowy.
1.
W stosunku do umów o dostawę energii elektrycznej zawartych przed dniem wejścia w życie niniejszego zarządzenia przepis § 1 ma zastosowanie z dniem 1 listopada 1952 r.
2.
Zakłady dostarczające energię elektryczną zawiadomią w terminie do dnia 1 października 1952 r. osobnym pismem bądź w drodze odpowiedniej adnotacji na rachunkach wystawionych za okres obrachunkowy VIII lub IX, że dotychczasowe warunki dostawy energii wypowiada się z dniem 31 października 1952 r. i że od dnia 1 listopada 1952 r. dostawa energii może mieć miejsce tyko na warunkach ustalonych w "Przepisach o dostawie i użytkowaniu energii elektrycznej" stanowiących załącznik do niniejszego zarządzenia.
3.
Za zgodą Ministra Energetyki w umowach o dostawę energii elektrycznej mogą być zamieszczane postanowienia odmienne od ustalonych we wzorach umów i "Przepisach o dostawie i użytkowaniu energii elektrycznej" stanowiących załączniki do niniejszego zarządzenia.
Zarządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK  Nr 1

UMOWA O DOSTAWĘ ENERGII ELEKTRYCZNEJ

Nr .......... / 195 ... r.

Dnia ....................... 195 ..... r. w ...................... między ...................., zwanym dalej Dostawcą, reprezentowanym przez .................... działających na podstawie ....................... a ...................., zwanym dalej Odbiorcą, reprezentowanym przez ............................ działających na podstawie .................... zawarta została umowa następującej treści:

§  1.
1.
Dostawca zobowiązuje się dostarczać energię elektryczną do zasilania wyłącznie następujących obiektów: ................................ będących w używaniu Odbiorcy oraz .................... będących w używaniu ...................... w granicach następujących wielkości mocy:

najwyższego dopuszczalnego 15-minutowego obciążenia w punkcie pomiaru ...................... w wysokości .......... kW

albo*)

mocy zainstalowanej transformatorów (z wyjątkiem rezerwowych oplombowanych) oraz silników wysokiego napięcia w stacji transformatorowej ...................................... w wysokości ....................................... kVA

2.
Roczną ilość potrzebnej energii czynnej i biernej określa się orientacyjnie na ........... kWh ................ kVrh
3.
Ponadto, tytułem rezerwy na przypadek awarii lub remontu elektrowni Dostawca zapewnia Odbiorcy dodatkową moc w granicach .......... kW (.......... kVA) po cenie określonej taryfą.
§  2.
1.
Rozliczenia za pobraną energię czynną i bierną oraz za moc przeprowadza się według taryfy ...................., przy tym:
1)
opłacie za moc podlega .......... kW (kVA)
2)
opłacie za energię czynną według normalnej stawki podlega .............. kWh według stawki zniżonej o ..........% .......... kWh
3)
opłatę za energię bierną oblicza się według ......................
2.
Przy pomiarze energii po stronie napięcia wtórnego do poboru wykazanego przez licznik energii czynnej dodaje się straty energii w transformatorach, obliczone zgodnie z obowiązującą taryfą.
§  3.
W sprawach nie uregulowanych niniejszą umową obowiązują "Przepisy o dostawie i użytkowaniu energii elektrycznej część I", stanowiące załącznik nr 3 do zarządzenia Ministra Energetyki z dnia 19 lipca 1952 r. (Monitor Polski Nr A-75, poz. 1201), jak również przepisy taryfowe i zarządzenia władz regulujące pobór i dostawę energii elektrycznej.
§  4.
1.
Dostawca zobowiązuje się dostarczać energię elektryczną w postaci prądu trójfazowego o częstotliwości 50 okr./sek. i przy napięciu zasilania ............. Wolt, mierzonym po stronie ........................................... w punkcie poboru energii .......................................................................................................................................................
2.
Nastawienie zabezpieczeń przekaźnikowych ustala się jak następuje: ..............................................................................................................................................................................................................................................................................................................

Odbiorca przyjmuje do wiadomości, że moc odłączalna po stronie pierwotnej zasilania wynosi na przyłączu ................................................ MVA ............................................... MVA

3.
Poza przypadkami przewidzianymi w "Przepisach o dostawie i użytkowaniu energii elektrycznej cześć 1" Dostawca ma prawo w okresach niedoboru mocy zgodnie z zarządzeniami władz ograniczyć wielkość poboru mocy i energii, a Odbiorca obowiązany jest wtedy uregulować przebieg obciążeń dobowych zgodnie z zaleceniami Dostawcy.
§  5.
1.
Zasilanie Odbiorcy odbywa się ..................................... liniami kablowymi*) ............................ napowietrznymi*) o przekrojach .............. mm2 - Cu*) - Al*) zbudowanymi kosztem i staraniem ...................................................... pozostającymi w jego zarządzie i przez niego obsługiwanymi.
2.
Budynek stacji transformatorowej znajdujący się na terenie ....................................... wybudowany został kosztem i staraniem ...................................... i pozostaje w jego zarządzie.
3.
Wyposażenie stacji transformatorowej i transformatory o mocy ...................... kVA i przekładni ..................... Wolt pozostają w zarządzie ............................ Granicę zarządu stron stanowi ................................
4.
Odbiorca zobowiązuje się ubezpieczać i chronić od pożaru i w ogóle od uszkodzeń urządzenia elektryczne Dostawcy znajdujące się na terenie Odbiorcy.
§  6.
1.
Pomiar energii i mocy pobieranej przez Odbiorcę odbywa się po stronie napięcia .......... Woltów.

Do pomiaru służą następujące przyrządy miernicze:

1)
licznik energii czynnej ze wskaźnikiem 15-minutowej mocy umieszczony w .....................
2)
licznik energii biernej umieszczony w ....................
3)
rejestrujący kilowatomierz umieszczony w ....................
2.
W razie ustawienia przyrządów mierniczych w stacji transformatorowej obsługiwanej przez Odbiorcę powinno być wydzielone oddzielne pomieszczenie lub pole pomiarowe dla transformatorów mierniczych, prądowych i napięciowych. Odbiorca nie ma prawa dostępu do powyższych urządzeń bez przedstawiciela Dostawcy.
§  7.
Wniosek o zmianę wielkości poboru mocy podlegającej opłacie Odbiorca powinien zgłosić Dostawcy przynajmniej na dwa miesiące naprzód listem poleconym.
§  8.
1.
Odbiorca obowiązany jest na żądanie Dostawcy przedkładać plan rocznego zapotrzebowania mocy i energii z podziałem na miesiące w terminie do 1 października roku poprzedzającego.
2.
W sprawach związanych z przerwą lub ograniczeniem dostawy energii elektrycznej Dostawca porozumiewa się z upoważnionym przez Odbiorcę ob. ..............................................
§  9.
Rachunki są przedkładane do inkasa w Oddziale .................... Banku .................... do zapłaty z konta operacyjnego odbiorcy Nr ........................... celem przelewu na rachunek Nr .................... w Oddziale .......... Banku ....................
§  10.
Załącznikami stanowiącymi część składową umowy są:
1)
opis techniczny urządzeń elektrycznych Odbiorcy,
2)
zgłoszenie gotowości przyłączenia do sieci z dnia ...............................................................
§  11.
Wszystkie warunki umowy obowiązują obie strony bez wezwań i stawiania w zwłoce.

Zmiana umowy może nastąpić wyłącznie na piśmie za zgodą obu stron.

§  12.
1.
Umowa wchodzi w życie z dniem .................... 195... r. i obowiązuje do dnia 31 grudnia 195... r.
2.
Jeżeli żadna ze stron nie wymówi umowy listem poleconym na dwa miesiące przed jej wygaśnięciem, czas jej trwania przedłuża się o dalszy jeden rok.
§  13.
Umowa niniejsza została spisana w dwu jednobrzmiących egzemplarzach po jednym dla każdej ze stron.

...................., dnia .................... 195... r. ............................................ dnia .................................. Pieczęć i podpis Dostawcy q Pieczęć i podpis Odbiorcy

*) Niepotrzebne skreślić.

ZAŁĄCZNIK  Nr 2 2

UMOWA O DOSTAWĘ ENERGII ELEKTRYCZNEJ

Nr ..........

Dnia .......... 195... r. w .................... między Zakładem Zbytu Energii w ...................., zwanym dalej "Dostawcą", w imieniu i na rzecz którego działa Zakład Energetyczny z siedzibą w .................... reprezentowany przez .................... działających na podstawie ...................., a .................... zwanym dalej "Odbiorcą", reprezentowanym na podstawie .................... przez .................... legitymują .......... się dowodem osobistym nr .................... wydanym przez ...................., zawarta została umowa następującej treści:

§  1.
Dostawca zobowiązuje się dostarczać do lokalu Odbiorcy w ..................... przy ul. .................... Nr .......... lokal Nr .......... używanego jako ......................... energię elektryczną w postaci prądu zmiennego 1-3 fazowego*) stałego o napięciu ........................ Woltów do celów ....................
§  2.
Odbiorca zobowiązuje się opłacać rachunki za zużytą energię według taryfy ....................
§  3.
W sprawach nie uregulowanych niniejszą umową wzajemne prawa i obowiązki stron regulują "Przepisy o dostawie i użytkowaniu energii elektrycznej część II", stanowiące załącznik nr 4 do zarządzenia Ministra Energetyki z dnia 19 lipca 1952 r. (Monitor Polski Nr A-75, poz. 1201).
§  4.
Dostawa energii elektrycznej powinna następować w zasadzie bez przerwy w dzień i w nocy*) w godzinach od ................. do ........................ Można ją jednak przerwać lub ograniczyć w celu zastosowania nieodzownych środków zapobieżenia lub usunięcia awarii w urządzeniach energetycznych lub w razie konieczności doraźnego odciążenia tych urządzeń.

Niniejsza umowa zawarta zostaje na czas nieograniczony i może być rozwiązana przez Odbiorcę za 7-dniowym wypowiedzeniem na piśmie, a przez Dostawcę za 30-dniowym wypowiedzeniem na piśmie.

§  5.
Umowę sporządzono w dwóch jednobrzmiących egzemplarzach po jednym dla każdej ze stron.

........................................ ............................................

Podpis Odbiorcy Stempel i podpisy Dostawcy

*) Niepotrzebne skreślić.

Zaświadcza się, że w lokalu - lokal*) wyżej wymien. ............... zamieszkuje jako .................... zajmuje jako .................... Ob. .......................... *) przedsiębiorstwo, instytucja .................... *)

Poprzedni użytkownik ............................. opuścił lokal w dniu .................... i podał jako nową siedzibę .......................... *). Gospodarstwo rolne prowadzone przez Ob. .................... zajmuje powierzchnię .......................... ha, w tym grunty uprawne .......... ha, łąki i pastwiska .......... ha, ogrody .......... ha.

...................., dnia .................... Stempel administracji domu lub Zarządu Gminy

podpis ..................................................................

ZAŁĄCZNIK  Nr 3 3

PRZEPISY O DOSTAWIE I UŻYTKOWANIU ENERGII ELEKTRYCZNEJ

CZĘŚĆ  I.

I.

Podstawa, zakres i cel odbioru energii.

§  1.
1.
Pobierać energię elektryczna wolno tylko na podstawie i w granicach umowy zawartej z Zakładem Zbytu Energii i tylko do celów określonych w umowie oraz stosownie do postanowień zawartych w niniejszych przepisach.
2.
W imieniu Zakładu Zbytu Energii wykonuje umowę Zakład Energetyczny, zwany dalej "ZE".
§  2.
Możność odbioru energii elektrycznej w umówionym zakresie powinna być zapewniona bez przerwy w dzień i w nocy, o ile umowa lub zarządzenie obowiązujące odbiorcę nie stanowi inaczej.

Można ją jednak przerwać lub ograniczyć w celu zastosowania nieodzownych środków zapobieżenia lub usunięcia awarii w urządzeniach energetycznych i w razie konieczności doraźnego odciążenia urządzeń energetycznych za telefonicznym zawiadomieniem odbiorcy, a na żądanie odbiorcy z podaniem mu następnie pisemnego uzasadnienia. Odciążenie urządzeń energetycznych należy przeprowadzać zgodnie z zatwierdzonym planem odłączeń doraźnych.

§  3.
W celu przeprowadzenia planowych napraw urządzeń elektrowni i sieci oraz przyłączania do sieci nowych odbiorców można - w razie braku rezerwowego zasilania - przerwać dostawę energii po uprzedzeniu o tym odbiorcy co najmniej na 10 dni przed zamierzonym odłączeniem, a to w celu uzgodnienia dokładnej daty (dnia i godziny) przerwy w dostawie energii.

Jeżeli po 5 dniach od uprzedzenia odbiorca nie uzgodni dokładnej daty przerwy, wówczas jej ustalenie przysługuje ZE. Przerwa taka powinna być wyznaczona, o ile możności, w czasie wolnym od pracy.

II.

Uzyskanie zgody na pokrycie zapotrzebowania mocy.

§  4.
Przed przystąpieniem do sporządzania projektu urządzeń elektrycznych, które mają być przyłączone do sieci, odbiorca powinien uzyskać zgodę na pokrycie zapotrzebowania nowej lub dodatkowej mocy:
1)
transformatorów i silników wysokiego napięcia:
a)
o łącznej mocy nie mniejszej niż 2.000 kVA - od Ministerstwa Energetyki,
b)
o łącznej mniejszej niż 2.000 kVA - od zarządu energetycznego właściwego okręgu;
2)
pieców elektrycznych i urządzeń grzejnych:
a)
o mocy nie mniejszej niż 1.500 k W - od Ministerstwa Energetyki,
b)
o mocy mniejszej niż 1.500 kW - od zarządu energetycznego właściwego okręgu.
§  5.
Przy udzielaniu zgody na pokrycie zapotrzebowania mocy nowej lub dodatkowej podaje się odbiorcy obowiązujące go warunki techniczne przyłączenia. Okres ważności warunków określa się na przeciąg co najmniej 1 roku.
§  6.
Przyłączanie nowych lub dodatkowych mocy przeprowadza się według zatwierdzonego planu przyłączeń.

III.

Uzgadnianie projektów i rozgraniczenie zadań w zakresie budowy urządzeń.

§  7.
Projekt urządzeń elektrycznych odbiorcy sporządza się po uprzednim otrzymaniu warunków technicznych (§ 5).
§  8.
Urządzenia elektryczne powinny być wykonane zgodnie z obowiązującymi przepisami, dotyczącymi wykonania, utrzymania i eksploatacji takich urządzeń, z normami oraz z przepisami bezpieczeństwa.
§  9.
Odbiorca obowiązany jest przed przystąpieniem do budowy i montażu uzgodnić projekty urządzeń z ZE niezależnie od trybu zatwierdzania dokumentacji technicznej przez władzę nadrzędną odbiorcy.
§  10.
Uzgadnianie projektów odbywa się na podstawie podanych warunków technicznych (§ 5) oraz obowiązujących przepisów i norm (§ 8). Ma ono w szczególności na celu zabezpieczenie pewności zasilania, racjonalności zużycia energii oraz ekonomii materiałów i urządzeń.

Obejmuje zaś:

1)
obliczenie wielkości zapotrzebowania mocy i energii elektrycznej czynnej i biernej oraz wykres obciążeń,
2)
sposób połączenia, stopień pewności zasilania i rezerwowania urządzeń zasilających, wybór ilości i mocy transformatorów, obliczenie sieci wysokiego napięcia i wyposażenie w środki łączności,
3)
układ połączeń stacji, rozmieszczenie i wybór wyposażenia wysokiego napięcia, zabezpieczenia przekaźnikowe, ochronę przepięciową, uziemienie, zabezpieczenie przed porażeniem, pomiar zużycia energii przez cały zakład, procesy technologiczne i wielkie odbiorniki,
4)
wybór typu silników i ich wyposażenia, zgodność zaprojektowanego oświetlenia z normami, wybór typów odbiorników świetlnych, zgodność wielkości spadku napięcia w głównych wewnętrznych liniach zasilających niskiego napięcia z normami, rozmieszczenie punktów zasilających,
5)
współczynnik mocy, którego wielkość powinna odpowiadać wymaganiom zarządu energetycznego okręgu, wybór mocy i miejsca ustawienia urządzeń kompensacyjnych.
§  11.
Okres ważności uzgodnionego projektu wyznacza ZE na przeciąg co najmniej 1 roku. Przed upływem wyznaczonego okresu należy, w razie potrzeby uzupełnić dokumentację techniczną i uzyskać przedłużenie okresu ważności uzgodnienia,
§  12.
Koszty uzgodnienia projektu, wymagającego kolegialnego rozpatrzenia lub ekspertyzy, ponosi odbiorca.
§  13.
1.
Urządzenia (przesyłowe, przetwórcze i rozdzielcze) nowe lub rozbudowane, przeznaczane do połączenia z siecią elektryczną jednego odbiorcy, wykonywane są kosztem i staraniem odbiorcy i pozostają w jego zarządzie i użytkowaniu.
2.
Urządzenia przeznaczone do zasilania kilku odbiorców są budowane i rozbudowywane kosztem i staraniem zakładów sieci elektrycznych i znajdują się w ich zarządzie i użytkowaniu.
§  14.
Górna granica napięcia urządzeń sieciowych, które mogą znajdować się w zarządzie i użytkowaniu odbiorcy, wynosi w zasadzie 60 kV po stronie wyższego napięcia stacji transformatorowej i jest ustalana dla każdego okręgu energetycznego osobną instrukcją.
§  15.
1.
Jeżeli przyłączenie nowego urządzenia lub nowego odbiorcy do sieci nie było objęte planem inwestycyjnym Ministerstwa Energetyki, budowę urządzeń przeznaczonych do połączenia z siecią (wyposażenie celki, powiększenie mocy, wymiana aparatury, ułożenie linii kablowych lub napowietrznych, budowa nowej stacji) wykonuje odbiorca swoim kosztem i staraniem albo na wniosek odbiorcy właściwy zakład sieci elektrycznych na koszt odbiorcy.
2.
Roboty w obrębie czynnej stacji zakładu sieci elektrycznych mogą być wykonywane tylko przez personel tego zakładu lub pod jego bezpośrednim nadzorem.
3.
Stacje i sieci, wykonywane kosztem odbiorcy, mogą być przekazywane w trybie przepisanym właściwemu zakładowi sieci elektrycznych,

IV.

Zgłaszanie nowych i dodatkowych urządzeń do przyłączenia.

§  16.
1.
Przyłączenia urządzeń elektrycznych odbiorczych do sieci elektrycznej może dokonać tylko ZE.
2.
Wniosek o przyłączenie należy złożyć ZE:
1)
gdy chodzi o moc do 50 kW włącznie - nie później niż na 1 miesiąc przed terminem, w którym ma nastąpić przyłączenie, a jeśli przyłączenie wymaga budowy lub rozbudowy urządzeń sieciowych, to w terminie oznaczonym przez ZE,
2)
gdy chodzi o moc ponad 50 kW - nie później niż na 4 miesiące przed rozpoczęciem roku, w którym ma nastąpić przyłączenie.

V.

Przyrządy miernicze.

§  17.
Urządzenia elektryczne odbiorcy powinny być wyposażone w przyrządy miernicze (liczniki, transformatory miernicze prądowe, transformatory miernicze napięciowe) potrzebne do rozliczeń za energię elektryczną i do pomiaru zużycia energii przez procesy technologiczne i wielkie odbiorniki.
§  18.
Przyrządy miernicze potrzebne do rozliczeń z ZE nabywa, na żądanie ZE, swoim kosztem odbiorca. Przyrządy ustawia, sprawdza, wciąga do bilansu i utrzymuje ZE. Przyrządy nie służące do rozliczeń z ZE nabywa i utrzymuje odbiorca.
§  19.
Przyrządy miernicze, służące do rozliczeń z ZE, należy w zasadzie ustawiać na granicy podziału między siecią zakładu sieci elektrycznych i siecią odbiorcy po stronie wyższego napięcia.
§  20.
Wszelkie roboty przy przyrządach mierniczych, służących do rozliczeń z ZE, jak konserwacja, naprawa, wymiana, przeniesienie lub usunięcie, wykonuje wyłącznie personel ZE na koszt ZE.

VI.

Sprawdzanie techniczne i przyłączanie do sieci.

§  21.
Przyłączenia urządzeń elektrycznych odbiorcy do sieci elektrycznej dokonuje zakład sieci elektrycznych po ich sprawdzeniu technicznym przez ZE i zawarciu umowy o dostawę energii.
§  22.
Przed zgłoszeniem urządzeń elektrycznych do sprawdzenia technicznego odbiorca powinien przeprowadzić ich badanie i poddać je próbom w myśl przepisów obowiązujących.
§  23.
Sprawdzenia technicznego dokonuje się w ciągu 10 dni od otrzymania przez ZE zawiadomienia odbiorcy o gotowości urządzeń do przyłączenia i złożenia ZE przez odbiorcę niezbędnej dokumentacji technicznej.
§  24.
Sprawdzenie techniczne urządzeń elektrycznych, rozbudowywanych lub odbudowywanych obejmuje zakres, oznaczony w § 10.
§  25.
Urządzeń elektrycznych, nie odpowiadających projektowi, uzgodnionemu z ZE lub przepisom obowiązującym, nie przyłącza się do czasu usunięcia odstępstw, stwierdzonych protokołem, którego jeden egzemplarz otrzymuje odbiorca, a drugi pozostaje w aktach ZE.
§  26.
ZE może odmówić przyłączenia urządzeń wysokiego napięcia, jeżeli odbiorca nie posiada odpowiednio wykwalifikowanego personelu do obsługi tych urządzeń.
§  27.
Sprawdzenie techniczne urządzeń odbiorcy i przyłączenie ich do sieci nie zwalnia odbiorcy od odpowiedzialności za stan i działanie tych urządzeń oraz za wszelkie szkody, a w szczególności straty energii, wynikłe ze złego stanu urządzeń i ich niedostatecznej izolacji.

VII.

Utrzymywanie i obsługa urządzeń elektrycznych.

§  28.
Utrzymanie w należytym stanie i zapewnienie należytego działania urządzeń stanowi w zasadzie obowiązek strony, będącej posiadaczem urządzenia. Zakres tych urządzeń określony będzie na schemacie elektrycznym lub w opisie załączonym do umowy o dostawę energii elektrycznej.
§  29.
Zakład sieci elektrycznych może za odrębnym porozumieniem przejąć obowiązki określone w § 28, o ile chodzi o urządzenia przyłączone do jego sieci (stacje transformatorowe, linie przesyłowe) wykonane kosztem i staraniem odbiorcy i objęte jego bilansem.
§  30.
Kwalifikacje personelu obsługującego urządzenia elektryczne powinny odpowiadać wymaganiom obowiązujących przepisów.
§  31.
Odbiorca powinien możliwie jak najbardziej wyrównać przebieg obciążeń i ściśle przestrzegać programu odbioru mocy i energii ustalonego przez ZE zgodnie z obowiązującymi przepisami.
§  32.
W celu zabezpieczenia pewnej i racjonalnej eksploatacji urządzeń elektrycznych odbiorca powinien:
1)
przeprowadzać należycie i we właściwym czasie planowe naprawy, próby zapobiegawcze, badania wyposażenia elektrycznego, aparatury, przekaźników i przyrządów mierniczych, jak również przeprowadzać we właściwym czasie niezbędne naprawy pomieszczeń stacji transformatorowych rozdzielni itp.,
2)
stosować wymagane przez zarząd energetyczny okręgu nastawienia i charakterystyki przekaźników,
3)
stosować środki zabezpieczające przed uszkodzeniami urządzeń, zakłóceniami ruchu, pożarami i wypadkami z ludźmi,
4)
prowadzić ruch silników, transformatorów, pieców elektrycznych i innych odbiorników w sposób zapewniający racjonalną oszczędność energii i optymalną wartość współczynnika mocy.
5)
dotrzymywać przepisanych norm zużycia energii na jednostkę produkcji,
6)
ewidencjonować ilość energii używanej przez cały zakład oraz przez poszczególne energochłonne oddziały i wielkie odbiorniki,
7)
szkolić i instruować personel obsługujący urządzenia elektryczne i sprawdzać okresowo jego kwalifikacje,
8)
zaopatrywać personel w instrukcje, sporządzane zgodnie z obowiązującymi przepisami eksploatacji i bezpieczeństwa.
§  33.
Odbiorca obowiązany jest czuwać nad zachowaniem w stanie nie pogorszonym urządzeń ZE i zakładów sieci elektrycznych zainstalowanych u niego, a w szczególności chronić je od uszkodzenia, utraty, szkodliwych wpływów itp.
§  34.
Odbiorca zapewni osobom upoważnionym przez ZE, legitymującym się dowodem z fotografią, dostęp w każdym czasie do urządzeń elektrycznych u odbiorcy.
§  35.
Odbiorca obowiązany jest zapewnić dostęp i dojazd do znajdujących się u niego urządzeń zakładów sieci elektrycznych, nie dopuszczać na trasach linii elektrycznych do wznoszenia budowy i urządzeń nawet prowizorycznych, składowania na nich, choćby przejściowo, jakichkolwiek materiałów lub gruzu, nie wykonywać na tych trasach robót ziemnych, zrywania nawierzchni itp. bez uprzedzenia o tym właściwego zakładu sieci elektrycznych.
§  36.
Odbiorca zapewni personelowi zakładów sieci elektrycznych możność wykonywania na terenie odbiorcy robót sieciowych, rozkopywania w związku z tym podwórz i chodników, przebijania murów itp. Po ukończeniu robót powinno nastąpić przywrócenie wszystkich miejsc uszkodzonych do należytego stanu staraniem i kosztem właściwego zakładu sieci elektrycznych.

VIII.

Nadzór i kontrola nad urządzeniami elektrycznymi odbiorcy.

§  37.
Odbiorca obowiązany jest umożliwić i ułatwić upoważnionemu personelowi Państwowej Inspekcji Energetycznej i ZE wykonywanie nadzoru i kontroli u odbiorcy nad:
1)
przestrzeganiem norm zużycia energii,
2)
wprowadzeniem usprawnień technicznych i obniżeniem zużycia energii na jednostkę produkcji,
3)
przestrzeganiem limitów mocy i energii oraz wyrównaniem przebiegu obciążeń.
4)
przestrzeganiem ograniczeń odbioru mocy i energii w razie awarii w układzie energetycznym,
5)
wykonywaniem obowiązków wynikających z umowy i przepisów niniejszych,
6)
właściwym stosowaniem obowiązujących przepisów eksploatacji, budowy oraz bezpieczeństwa urządzeń elektrycznych.
§  38.
W razie stwierdzenia braków lub uszkodzeń zagrażających całości danego urządzenia lub bezpieczeństwu jego obsługi inspektorzy Państwowej Inspekcji Energetycznej i ZE obowiązani są zarządzić niezbędne środki zaradcze, włącznie z natychmiastowym odłączeniem od sieci wadliwego urządzenia lub całej instalacji.
§  39.
Odbiorca obowiązany jest stosować się do zaleceń Państwowej Inspekcji Energetycznej i ZE w zakresie określonym w § 37, a w szczególności do żądania obniżki obciążenia w razie przekroczenia limitu w godzinach szczytowych przez czas dłuższy niż 30 minut lub nieprzestrzegania obowiązującego programu obciążeń. Żądania takie odbiorca powinien spełnić natychmiast bez zastrzeżeń. W przeciwnym razie po upływie 10 minut i trzykrotnym upomnieniu odbiór mocy może być przymusowo ograniczony.
§  40.
Nadzór i kontrola, sprawowana przez Państwową Inspekcję Energetyczną nie zwalnia władz nadrzędnych odbiorcy od obowiązku nadzoru i kontroli.

IX.

Postanowienia szczególne dla odsprzedawców energii.

§  41.
Odsprzedawca energii elektrycznej odpowiada stosownie do przepisów niniejszych wobec dostawcy energii za stan techniczny i wykorzystanie swoich urządzeń i urządzeń swoich odbiorców.
§  42.
Przyłączenie przez odsprzedawcę mocy nowej lub dodatkowej może nastąpić tylko w ramach mocy przyznanej mu w umowie.
§  43.
ZE sprawuje nadzór i kontrolę nad wszystkimi urządzeniami elektrycznymi odsprzedawcy i jego odbiorców stosownie do rozdziału VIII.
§  44.
Projekty nowo przyłączonych urządzeń elektrycznych wysokiego napięcia, przyłączonych do sieci odsprzedawcy, należy uzgadniać z ZE stosownie do §§ 7-12.
§  45.
Nowo przyłączone urządzenia elektryczne wysokiego napięcia odsprzedawców i ich odbiorców podlegają obowiązkowemu sprawdzeniu technicznemu stosownie do rozdziału VI.

X.

Rozliczenia między stronami.

§  46.
Rozliczenia z odbiorcą za energię elektryczną dokonywa się według obowiązującej taryfy.
§  47.
Ilość energii określa się za pomocą przyrządów mierniczych.
§  48.
Odbiorca ma prawo żądać od dostawcy sprawdzenia prawidłowości działania przyrządów mierniczych. Przy zgłoszeniu na piśmie takich reklamacji należy wnieść przepisową opłatę za sprawdzenie. Jeśli sprawdzenie wykaże wadliwość działania przyrządu mierniczego, kwotę wniesionej opłaty zwraca się odbiorcy lub zarachowuje w najbliższym rachunku za energię.
§  49.
ZE obowiązany jest w ciągu 10 dni od zgłoszenia przeprowadzić sprawdzenie przyrządu mierniczego i wynik sprawdzenia zakomunikować odbiorcy.
§  50.
O wszelkich zauważonych objawach wadliwego działania przyrządów mierniczych odbiorca powinien zawiadomić na piśmie ZE niezwłocznie po ich ujawnieniu, w przeciwnym razie ZE ma prawo zrewidować należność za energię za cały okres od ostatniego sprawdzenia licznika.
§  51.
Sprostowanie rozrachunku z powodu wadliwości przyrządu mierniczego następuje tylko za czas od początku okresu obrachunkowego, poprzedzającego okres, w którym odbiorca zażądał sprawdzenia licznika, i tylko o tyle, o ile wniósł on reklamację przed upływam 10 dni od daty otrzymania rachunku,
§  52.
Gdyby z jakichkolwiek przyczyn nie można było określić za pomocą przyrządu mierniczego, czy i jaką ilość kilowatogodzin pobrał w danym okresie odbiorca, rozliczający się na podstawie wskazań licznika, podstawę sprostowania obliczenia stanowić będzie stwierdzone odchylenie wskazań przyrządu mierniczego od dopuszczalnych błędów. Jeśli stwierdzenie takie jest niemożliwe, przyjmuje się za podstawę odpowiednio przeliczone wielkości zużycia, w najbliższym okresie rozrachunkowym po założeniu prawidłowo działającego przyrządu mierniczego. Na wniosek strony zainteresowanej należy w danych liczbowych branych do obliczenia przeprowadzić poprawki, których słuszność udowodniono.
§  53.
Zgłoszenie wadliwości działania licznika nie zwalnia odbiorcy od obowiązku terminowego opłacania rachunku.
§  54.
O wszelkich okolicznościach, mających na wysokość opłat należnych ZE, odbiorca powinien niezwłocznie zawiadomić ZE pod odpowiedzialnością za wprowadzenie w błąd co do rozmiaru należności i pod rygorem zapłacenia odpowiedniej różnicy w opłatach za cały czas od daty ostatniej kontroli u odbiorcy, a jeżeli kontroli nie było - to od daty przyłączania odbiorcy, chyba że odbiorca udowodni, iż różnica należy się za okres krótszy.
§  55.
1.
Wskazania przyrządów mierniczych odczytuje się w ostatnich dniach miesiąca w zasadzie w obecności przedstawiciela odbiorcy.
2.
Wskaźnik 15-minutowego obciążenia należy po dokonaniu odczytu sprowadzić do zera.
§  56.
ZE mogą wystawiać rachunki dwa lub trzy razy w miesiącu w ten sposób, że pierwszy lub dwa pierwsze rachunki wystawia się za ilość kilowatogodzin równą połowie lub jednej trzeciej ilości pobranej w poprzednim miesiącu. Po odczytaniu liczników wystawia się rachunek, obejmujący wyrównanie za ilość kilowatogodzin rzeczywiście dostarczoną w ciągu okresu obrachunkowego, opłatę za moc na następny okres obrachunkowy i ewentualne dopłaty lub opusty z tytułu współczynnika mocy.

XI.

Wstrzymanie lub ograniczenie dostawy.

§  57.
1.
ZE ma prawo za uprzedzeniem wstrzymać lub ograniczyć dostawę w razie:
1)
samowolnego przyłączenia transformatorów i odbiorników wysokiego napięcia lub poboru mocy ponad wielkość określoną w umowie,
2)
użycia energii do celów nie przewidzianych umową,
3)
przyłączenia odbiorników z pominięciem przyrządu mierniczego bądź spowodowania wadliwego działania takiego przyrządu,
4)
przekroczenia, pomimo upomnień, limitu poboru mocy i energii,
5)
nienależytego stanu u odbiorcy urządzeń elektrycznych, zagrażającego pożarem lub niebezpieczeństwem dla życia ludzkiego,
6)
niedopuszczenia upoważnionego i posiadającego legitymację personelu energetyki do urządzeń elektrycznych i przyrządów mierniczych u odbiorcy,
7)
utrzymywanie średniego współczynnika mocy poniżej 0,4 i niepodejmowania środków do jego poprawy,
8)
zalegania więcej niż 10-dniowego z zapłatą należności na rzecz ZE, za uprzedzeniem na trzy dni, jeśli ma nastąpić wstrzymanie, a na jeden dzień - jeśli ma nastąpić ograniczenie dostawy.

2 Nie można jednak wstrzymywać ani ograniczać dostawy energii elektrycznej z tytułu zalegania więcej niż 10 dni z zapłatą należności na rzecz ZE dla szpitali, straży ogniowych, zakładów użyteczności publicznej, żłobków itp. Nie można również z tego tytułu pozbawić dopływu energii niezbędnej do utrzymania w ruchu odbiorników, których działanie jest konieczne z uwagi na charakter produkcji lub bezpieczeństwo ludzi i urządzeń.

XII.

Zmiana napięcia lub rodzaju prądu.

§  58.
Przejście w dostawie na inne napięcie lub inny rodzaj prądu jest dopuszczalne za uprzedzeniem odbiorcy na piśmie w terminie co najmniej rocznym, o ile strony nie oznaczą zgodnie innego terminu. Odbiorcy nie służą wówczas żadne roszczenia z powodu zmiany napięcia lub rodzaju prądu.

ZAŁĄCZNIK  Nr 4 4

PRZEPISY O DOSTAWIE I UŻYTKOWANIU ENERGII ELEKTRYCZNEJ

CZĘŚĆ  II.

I.

Podstawa, zakres i cel odbioru energii.

§ 1. 
1.
Pobierać energię elektryczną wolno tylko na podstawie i w granicach umowy zawartej z Zakładem Zbytu Energii i tylko do celów określonych w umowie oraz stosownie do zasad zawartych w niniejszych przepisach.
2.
W imieniu Zakładu Zbytu Energii wykonuje umowę Zakład Energetyczny, zwany dalej "ZE".
§  2.
Umowy zawiera się z odbiorcą lub administracją domu na czas nieograniczony.
§  3.
Odbiorca lub administracja domu obowiązani są wystąpić do ZE o zmianę warunków umowy w przypadku korzystania z energii elektrycznej do innych celów, aniżeli określone w umowie, zmiany sposobu rozliczenia oraz przekazania obowiązków umownych innemu użytkownikowi.
§  4.
O objęciu lokalu z instalacją elektryczną przyłączoną do sieci należy w ciągu 7 dni zawiadomić ZE w celu zawarcia umowy.
§  5.
O dacie zaprzestania odbioru energii elektrycznej przez odbiorcę do urządzeń, oznaczonych w umowie, bądź z powodu opuszczenia lokalu, bądź z innych powodów odbiorca zawiadomi dostawcę na piśmie przynajmniej na 7 dni przed tą datą, pod rygorem uiszczania nadal należności za zużytą energię.
§  6.
Dostawca ma prawo przejść w dostawie na inny rodzaj prądu lub inne napięcie, uprzedzając o tym odbiorcę na 9 miesięcy naprzód. Odbiorcy nie służą wówczas żadne roszczenia względem dostawcy z powodu zmiany napięcia.

II.

Przyłączanie do sieci.

§  7.
Przyłączenia instalacji do sieci dostawcy lub do wewnętrznej linii zasilającej (pionu) może dokonać tylko ZE.
§  8.
1.
Celem uzyskania zgody na przyłączenie instalacji do sieci należy złożyć ZEE wniosek o przyłączenie i przedstawić do uzgodnienia z ZE projekt techniczny urządzeń, jeśli ich moc wynosi nie mniej niż 5 kilowatów, a schemat zasilania - w razie mocy mniejszej.
2.
Wniosek, o którym mowa w ust. 1, należy złożyć - gdy chodzi o urządzenia:
1)
o mocy nie przekraczającej 5 kilowatów, podlegające przyłączeniu do istniejącej wewnętrznej linii zasilającej (pionu) - nie później niż na 14 dni przed terminem, w którym mają być przyłączone,
2)
o mocy przekraczającej 5 kilowatów, wymagające budowy lub przebudowy istniejącego przyłącza niskiego napięcia - nie później niż na okres miesięczny przed terminem, w którym mają być przyłączone,
3)
wymagające rozbudowy stacji transformatorowej - nie później niż na 4 miesiące przed początkiem roku, w którym mają być przyłączone.
§  9. 5
1.
O rodzaju, wielkości i miejscu przyłącza decyduje ZE.
2.
Odbiorca lub administracja domu obowiązani są w razie potrzeby udzielić bezpłatnie odpowiednich miejsc i pomieszczeń na urządzenia przyłącza, wybranych za wspólną zgodą.
3.
Urządzenia przyłącza bez względu na to, czyim kosztem zostały założone, znajdują się w zarządzie i użytkowaniu zakładów sieci elektrycznej.
4.
Urządzenia przyłącza wykonane kosztem odbiorcy przechodzą na własność Państwa z chwilą upływu czasokresu przewidzianego dla zużycia tych urządzeń,
5.
W przypadku rozwiązania umowy o dostawę energii elektrycznej przed upływem czasokresu, określonego w ust. 4, zakład sieci elektrycznych może przejąć urządzenia i przyłącza na własność Państwa za zwrotem kosztów budowy urządzenia według aktualnie obowiązujących cen z potrąceniem wartości zużycia.
6.
W stosunku do urządzeń wybudowanych kosztem odbiorcy i nie przejętych na własność Państwa zakładowi sieci elektrycznych przysługuje prawo przerabiania tych urządzeń oraz przyłączenia innych odbiorców pod warunkiem, że nie nastąpi pogorszenie warunków technicznych odbioru energii elektrycznej.
7.
Wymianę głównych zabezpieczeń w złączu oraz oplombowanych zabezpieczeń na odgałęzieniach do poszczególnych lokali może przeprowadzać tylko ZE lub upoważnione przez niego osoby lub przedsiębiorstwa.
§  10.
1.
Instalacje i urządzenia elektryczne nowo przyłączone, rozszerzone lub przerobione podlegają - w ciągu 10 dni od zgłoszenia ich gotowości do przyłączenia - sprawdzeniu technicznemu przez ZE pod względem zgodności ich z projektem (schematem) i z przepisami obowiązującymi.
2.
Ze sprawdzenia spisuje się protokół stwierdzający zdatność urządzeń do przyłączenia albo wskazujący, co należy w nich zmienić.
§  11.
Przyłączenia instalacji i urządzenia dokonuje w terminie 5 dni po ich sprawdzeniu personel dostawcy na podstawie protokołu sprawdzenia technicznego i po podpisaniu umowy o dostawę energii.
§  12.
Uzgadnianie projektu (schematu), sprawdzenie techniczne i przyłączenie do sieci instalacji i urządzeń elektrycznych przeprowadza ZE bezpłatnie.
§  13.
Sprawdzenie techniczne instalacji i urządzeń oraz przyłączenie ich do sieci przez ZE nie zwalnia odbiorcy od odpowiedzialności za stan i działanie instalacji oraz za wszelkie szkody, a w szczególności straty energii, wynikłe ze złego stanu instalacji i jej niedostatecznej izolacji.

III.

Wykonanie, naprawa i utrzymanie urządzeń elektrycznych.

§  14.
Instalacje i urządzenia odbiorcze oraz wewnętrzne linie zasilające powinny być wykonane i naprawiane zgodnie z obowiązującymi przepisami i ustanowionymi przez dostawcy warunkami technicznymi przez osoby lub przedsiębiorstwa posiadające odpowiednie uprawnienia i zezwolenia.
§  15.
1.
Wewnętrzne linie zasilające, tzn. przewody między mufą kablową bądź izolatorami na budynku, bądź końcówkami niskiego napięcia, wyprowadzonymi ze stacji transformatorowej, a licznikami, zakłada, utrzymuje, naprawia oraz za stan ich odpowiada odbiorca, a gdy chodzi o wewnętrzną linię zasilającą więcej niż jednego odbiorcę - administracja domu.
2.
Instalacje odbiorcze w pomieszczeniach zakłada swym staraniem odbiorca lub administracja domu, a utrzymuje je i naprawia oraz odpowiada za ich stan odbiorca.
§  16.
Odbiorca zapewni osobom upoważnionym, legitymującym się dowodem z fotografią, dostęp o każdym czasie do instalacji i urządzeń elektrycznych u odbiorcy.
§  17.
1.
Odbiorca lub administracja domu obowiązani są czuwać nad zachowaniem urządzeń dostawcy (liczniki, przyłącza, złącze itp.) w stanie nie pogorszonym, a w szczególności chronić je od uszkodzenia, utraty, szkodliwych wpływów itp. aż do wygaśnięcia umowy.
2.
Uszkodzenia urządzeń powstałe z winy odbiorcy lub osób trzecich usuwa się na koszt odbiorcy.

IV.

Nadzór i kontrola nad urządzeniami odbiorczymi.

§  18.
ZE ma prawo kontrolować stan techniczny wszelkich instalacji i urządzeń elektrycznych utrzymywanych przez odbiorcę lub administrację domu oraz nakazywać usunięcie w oznaczonym terminie braków lub uszkodzeń.
§  19.
Kontroli należy dokonywać w miarę możności w obecności odbiorcy lub przedstawiciela administracji domu.
§  20.
Przeprowadzenie kontroli przez dostawcę nie zwalnia odbiorcy od odpowiedzialności za stan utrzymywanych przez niego urządzeń ani też od obowiązku przestrzegania przepisów.

V.

Przyrządy miernicze.

§  21.
ZE zakłada swoim staraniem i kosztem jeden licznik energii elektrycznej z reguły w każdym osobnym lokalu w miejscu wybranym przez ZE.
§  22.
W braku dostatecznej ilości liczników w dyspozycji ZE dla nowych odbiorców można założyć:
1)
wspólny licznik dla klatki schodowej, skrzydła domu, całego domu lub grupy domów,
2)
odpowiedni licznik, dostarczony przez odbiorcę za pokwitowaniem, za który w razie opuszczenia lokalu przez odbiorcę lub zaprzestania przezeń odbioru energii ZE może wydać inny licznik równej wartości,
3)
odpowiedni ogranicznik mocy elektrycznej.
§  23.
1.
Wszelkie roboty przy przyrządach mierniczych, jak konserwacja, naprawa, wymiana, przeniesienie ich na inne miejsce i zdjęcie, wykonuje wyłącznie personel dostawcy, legitymujący się dowodem z fotografią.
2.
Zabierając licznik pracownik ZE obowiązany jest sporządzić w urzędowym kwitariuszu i zostawić odbiorcy w jednym egzemplarzu potwierdzenie zabrania, wymieniające rodzaj licznika i inne dane z tabliczki znamionowej oraz stan wskazań licznika w chwili odłączenia. Odbiorca powinien, pod odpowiedzialnością za ewentualną utratę licznika, żądać sporządzenia takiego potwierdzenia i może sprzeciwić się zabraniu bez takiego potwierdzenia.
§  24.
Odbiorca albo administracja domu, o ile liczniki umieszczone są na klatce schodowej, obowiązani są oddać do dyspozycji ZE odpowiednio przystosowane miejsce na liczniki.
§  25.
Odbiorcy obowiązani są niezwłocznie powiadomić ZE na piśmie lub telefonicznie o każdym uszkodzeniu licznika lub innego urządzenia dostawcy albo o zerwaniu lub uszkodzeniu plomby.

VI.

Rozliczenia między stronami.

§  26.
Rozliczenia z odbiorcą za energię elektryczną dokonywa się według obowiązującej taryfy.
§  27.
1.
Ilość energii określa się za pomocą licznika.
2.
Przejściowo w braku liczników można rozliczać się z odbiorcą na podstawie ilości i mocy zainstalowanych odbiorników.
§  28.
1.
Wskazania przyrządów mierniczych odczytuje się w zasadzie raz na okres miesięczny, o ile możności w tej samej dacie miesiąca, nie rzadziej jednak niż raz na dwa miesiące.
2.
W razie dostawy bez licznika rachunki wystawia się z góry za określony czas. Przerwy w dostawie energii, spowodowane odłączeniem odbiorcy na skutek nieopłacenia rachunku, nie stanowią podstawy do jego sprostowania.
§  29.
Rachunek za energię powinien zawierać wskazania licznika w dniach jego odczytu w bieżącym i w poprzednim miesiącu, różnicę wskazań w kilowatogodzinach, opłaty jednostkowe oraz sumę należności.
§  30.
Rachunek doręcza się odbiorcy. W razie jego nieobecności doręcza się go jednemu z domowników lub też wrzuca do właściwej skrzynki na listy.
§  31.
W razie niemożności odczytania licznika można wystawić rachunek na sumę z poprzedniego okresu.
§  32.
Rachunek jest płatny w ciągu 5 dni od daty doręczenia. Odbiorca powinien uregulować rachunek do rąk inkasenta lub w kasie wystawcy rachunku bądź na jego konto w instytucji bankowej.
§  33.
Wadliwość działania licznika odbiorca powinien zgłosić ZE na piśmie niezwłocznie po jej ujawnieniu.
§  34.
1.
ZE obowiązany jest w ciągu 10 dni od zgłoszenia przeprowadzić sprawdzenie licznika i wynik sprawdzenia zakomunikować odbiorcy.
2.
Jeżeli sprawdzenie wykaże prawidłowość działania licznika koszt sprawdzenia ponosi odbiorca.
§  35.
Sprostowanie rozrachunku z powodu wadliwości licznika lub jego uszkodzenia, powodującego niemożność należytego ustalenia jego wskazań, następuje tylko za czas od początku okresu obrachunkowego, poprzedzającego okres, w którym zawiadomiono o wadliwości lub uszkodzeniu licznika, i tylko o tyle. o ile zawiadomiono o nich przed upływem 10 dni od daty otrzymania rachunku.
§  36.
1.
Gdyby z jakichkolwiek przyczyn nie można było określić za pomocą licznika, czy i jaką ilość kilowatogodzin pobrał w rzeczywistości w danym okresie odbiorca rozliczający się normalnie na podstawie wskazań licznika, podstawę sprostowania obliczenia stanowić będzie stwierdzone odchylenie wskazań licznika od dopuszczalnych błędów.
2.
Jeżeli stwierdzenie, o którym mowa w ust. 1 jest niemożliwe, przyjmuje się, że odbiorca pobrał ilość kilowatogodzin równą:
1)
bądź sumie kilowatogodzin, prawidłowo wykazanych przez licznik w poprzedzającym nieprawidłowość i następującym okresie odczytowym, pomnożonej przez liczbę wyrażającą ilość dni w okresie, o który chodzi, i podzielonej przez liczbę, wyrażającą ilość dni w poprzedzającym i następującym okresie odczytowym,
2)
bądź ilości kilowatogodzin pobranych w odpowiednim okresie obrachunkowym roku poprzedniego z uwzględnieniem ilości dni w danym okresie. Wybór sposobu obliczenia należy do ZE. Na wniosek odbiorcy ZE uwzględni w obliczeniach poprawki, których słuszność została udowodniona.
§  37.
Jeśli sprawdzenie licznika wykaże, że jego wadliwe działanie spowodowane zostało z winy odbiorcy lub jego personelu lub też przez osoby trzecie na skutek niedostatecznego nadzoru ze strony odbiorcy, ZE ma prawo dochodzić należności za cały czas od ostatniego technicznego sprawdzenia przyrządów pomiarowych u odbiorcy, o ile nie nastąpiło przedawnienie lub prekluzja roszczeń.
§  38.
W razie zaliczenia odbiorcy przez ZE do niewłaściwej grupy taryfowej albo nieprawidłowego odczytywania wskazań liczników, albo błędnych wskazań licznika nieprawidłowo włączonego przez ZE i w wyniku tego błędnego obliczenia wielkości zużycia, dostawca sprostuje należność, jednakże tylko za okres nie dotknięty przedawnieniem lub prekluzją roszczeń.
§  39.
O wszelkich okolicznościach, mających wpływ na wysokość opłat należnych ZE, odbiorca powinien niezwłocznie zawiadomić ZE pod odpowiedzialnością za wprowadzenie w błąd co do rozmiaru należności i pod rygorem zapłacenia odpowiedniej różnicy w opłatach za cały czas od daty ostatniej kontroli u odbiorcy, a jeśli kontroli nie było, to od daty przyłączenia odbiorcy, chyba że odbiorca udowodni, iż różnica należy się za okres krótszy.

VII.

Odłączanie urządzeń odbiorcy od sieci. Rozstrzyganie sporów.

§  40.
ZE ma prawo odłączyć urządzenia odbiorcy od sieci w razie:
1)
samowolnego przyłączenia instalacji do sieci,
2)
pobierania energii bez zawarcia umowy, do celów niezgodnych z umową lub zbywania pobieranej energii innym osobom bez zgody ZE,
3)
zalegania z zapłatą należności ZE albo odmowy przyjęcia rachunku,
4)
przyłączenia odbiornika z całkowitym lub częściowym pominięciem licznika, ogranicznika prądu lub innego urządzenia do pomiaru energii,
5)
nie usunięcia w wyznaczonym terminie braków lub uszkodzeń w instalacjach i urządzeniach elektrycznych u odbiorcy,
6)
usunięcia lub naruszenia plomb nałożonych przez dostawcę,
7)
niemożności odczytania wskazań licznika w ciągu dwu kolejnych okresów obrachunkowych, jeśli przy tym odbiorca sam nie podał tych wskazań instytucji inkasa należności za energię,
8) 6
zalegania z uiszczeniem rat opłaty elektryfikacyjnej.
§  41.
Odłączenie odbiorców, których warunki pracy nie dopuszczają nawet chwilowych przerw w zasilaniu z powodu zalegania z zapłatą należności, może nastąpić tylko za 3-dniowym uprzedzeniem. W stosunku do pozostałych odbiorców zamiast uprzedzenia stosuje się nadruk na wystawianych rachunkach, uprzedzający o możności odłączenia w razie zalegania z zapłatą należności.
§  42.
ZE może uzależnić ponowne przyłączenie od uregulowania całego zadłużenia.
§  43.
Spory z odbiorcami, nie podlegającymi przepisom o państwowym arbitrażu gospodarczym, poddaje się rozstrzygnięciu sądów właściwych dla siedziby ZE.
1 Tytuł zmieniony przez § 1 pkt 1 zarządzenia z dnia 28 lutego 1958 r. (M.P.58.24.141) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 1 kwietnia 1958 r.
* Z dniem 1 stycznia 1965 r. nin. zarządzenie traci moc w zakresie unormowanym przez zarządzenia z dnia 24 sierpnia 1964 r. w sprawie zasad przyłączania do wspólnej sieci urządzeń do wytwarzania, przetwarzania, przesyłania, rozdzielania i odbioru energii elektrycznej i cieplnej oraz paliw gazowych (M.P.64.62.286). Zgodnie z § 21 pkt 1 powołanego zarządzenia.
2 Załącznik nr 2 zmieniony przez § 1 pkt 2 zarządzenia z dnia 28 lutego 1958 r. (M.P.58.24.141) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 1 kwietnia 1958 r.
3 Załącznik nr 3 zmieniony przez § 1 pkt 3 zarządzenia z dnia 28 lutego 1958 r. (M.P.58.24.141) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 1 kwietnia 1958 r.
4 Załącznik nr 4 zmieniony przez § 1 pkt 4 zarządzenia z dnia 28 lutego 1958 r. (M.P.58.24.141) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 1 kwietnia 1958 r.
5 Załącznik nr 4 § 9 zmieniony przez § 1 zarządzenia z dnia 26 maja 1955 r. (M.P.55.51.527) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 8 czerwca 1955 r.
6 Załącznik nr 4 pkt 8 dodany przez § 3 zarządzenia z dnia 20 lutego 1958 r. w sprawie warunków dostawy energii elektrycznej osobom obowiązanym do uiszczenia opłaty elektryfikacyjnej. (M.P.58.14.87) z dniem 10 marca 1958 r.