Wadia, zabezpieczenia umów i zaliczki.

Monitor Polski

M.P.1951.A-46.604

Akt utracił moc
Wersja od: 8 czerwca 1951 r.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA GOSPODARKI KOMUNALNEJ
z dnia 30 kwietnia 1951 r.
o wadiach, zabezpieczeniach umów i zaliczkach.

Na podstawie §§ 26, 57 ust. 2 i 58 ust. 1 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 19 lutego 1949 r. w sprawie dostaw, robót i usług na rzecz Skarbu Państwa, samorządu oraz niektórych kategorii osób prawnych (Dz. U. R. P. z 1949 r. Nr 12, poz. 73 i Nr 58, poz. 448) zarządza się, co następuje:
1.
Składający ofertę obowiązany jest złożyć wadium w wysokości 2% sumy kosztorysu ofertowego na roboty budowlane, w wysokości zaś 5% sumy kosztorysu ofertowego w pozostałych przypadkach.
2.
Wadium służy na zabezpieczenie roszczeń zamawiającego do otrzymującego zamówienie do czasu spisania umowy.
1.
Na zabezpieczenie wszelkich pretensji zamawiającego do wykonującego zamówienie, mogących wyniknąć wskutek niedotrzymania lub w związku z wykonaniem umowy, wykonujący zamówienie składa przed podpisaniem umowy zabezpieczenie (kaucje) w wysokości 3% kwoty umownej, a przy robotach budowlanych - w wysokości 2% kwoty umownej, jeżeli umowa nie przewiduje zabezpieczenia w większej wysokości.
2.
Przy robotach budowlanych poza zabezpieczeniem zasadniczym winno być pobierane zabezpieczenie dodatkowe (kaucja gwarancyjna) przez potrącenie 3% należności wypłaconej na podstawie rachunków przejściowych.
3.
Przy zamówieniach na drobne roboty remontowo-budowlane do wysokości 30.000 zł zabezpieczenie zasadnicze może być obniżone do 1%, a dodatkowe do 2%.
4.
Przepisów ust. 1, 2 i 3 nie stosuje się do świadczeń wykonywanych osobiście przez przyjmującego zamówienie oraz do świadczeń o wartości do 3.000 zł.
Wadia i zabezpieczenia wykonania umów (kaucje) winny być składane albo w gotówce albo w walorach, określanych przez Ministra Finansów.
1.
Gdyby w czasie wykonania zamówienia wartość zabezpieczenia uległa z jakichkolwiek powodów obniżeniu - wykonujący zamówienie obowiązany jest uzupełnić ją do wysokości określonej w umowie w terminie 10 dni od daty wezwania przez zamawiającego.
2.
W razie bezskuteczności wezwania zabezpieczenie zostanie uzupełnione z najbliższych wypłat należnych wykonującemu zamówienie.
1.
Zwrot zabezpieczenia zasadniczego następuje po wykonaniu zamówienia i odbioru robót, zwrot zaś zabezpieczenia dodatkowego - po upływie okresu gwarancyjnego.
2.
O ile umowa nie stanowi inaczej, okres gwarancyjny wynosi 12 miesięcy.
W razie potrzeby na wykonanie zamówienia mogą być udzielone zaliczki w ogólnej wysokości do 15% wartości zamówienia.
1.
Udzielona zaliczka powinna być zabezpieczona w pełnej wysokości w walorach, określonych przez Ministra Finansów. Zaliczka na roboty budowlane wykonywane z materiałów dostarczanych przez wykonującego zamówienie, może być zabezpieczona tymi materiałami, o ile będą one w dyspozycji zamawiającego.
2.
Osoby wykonujące osobiście świadczenia na rzecz zamawiającego mogą być zwolnione przez niego od obowiązku zabezpieczenia udzielonych im zaliczek.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.