Uznawanie pasiek za zarodowe i reprodukcyjne.

Monitor Polski

M.P.1975.6.36

Akt utracił moc
Wersja od: 10 kwietnia 1998 r.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA ROLNICTWA
z dnia 10 lutego 1975 r.
w sprawie uznawania pasiek za zarodowe i reprodukcyjne. *

Na podstawie art. 2 ust. 2 ustawy z dnia 2 grudnia 1960 r. o hodowli zwierząt gospodarskich (Dz. U. z 1960 r. Nr 54, poz. 310 i z 1963 r. Nr 22, poz. 113) zarządza sie, co następuje:
1.
Pasieki, w których produkowany jest materiał hodowlany lub użytkowy pszczół ras pszczoła miejscowa (Apis mellifica), szara górska kaukaska (Apis mellifica caucasica) lub kraińska (Apis mellifica carnica), mogą być uznane za zarodowe lub reprodukcyjne.
2.
Pasieki zarodowe i reprodukcyjne mogą produkować matki pszczele czystorasowe i mieszańce międzyrasowe, stosując w celu rozrodu zarówno naturalne, jak też sztuczne unasienianie.
3.
Uznanie pasieki za zarodową lub reprodukcyjną następuje na wniosek jej posiadacza.
1.
Zadaniem pasiek zarodowych jest doskonalenie pogłowia pszczół i produkowanie materiału hodowlanego do dalszej reprodukcji.
2.
Zadaniem pasiek reprodukcyjnych jest produkcja matek pszczelich użytkowych.
Materiał hodowlany pszczół, który ma stanowić podstawę do produkcji matek przeznaczonych dla pasiek zarodowych, jak również materiał hodowlany wyprodukowany w pasiekach zarodowych w celu reprodukcji, podlega zakwalifikowaniu pod względem genetyczno-biologicznym.
Pasiekę uznaje się za zarodową lub reprodukcyjną, jeżeli spełnia wymagania określone w § 3 oraz jeżeli przy jej prowadzeniu zachowane są następujące podstawowe warunki:
1)
istnieje bieżąca dokumentacja pasieczna i hodowlana,
2)
zachowuje się odpowiednie warunki higieniczno-weterynaryjne hodowli, pasieka zaś jest wolna od zaraźliwych chorób pszczół,
3)
stosuje się niezbędny sprzęt pasieczny i hodowlany,
4)
prowadzi się ewidencję wagową pożytków pszczelich,
5)
pasieka obejmuje odpowiednią liczbę rodzin pszczelich, wynoszącą nie mniej niż:
a)
dla pasiek zarodowych - 60 rodzin,
b)
dla pasiek reprodukcyjnych - 20 rodzin.
1.
Decyzję o uznaniu pasieki za zarodową lub reprodukcyjną wydaje wojewoda (prezydent miasta wyłączonego z województwa).
2.
Wydatki związane z uznawaniem pasiek pokrywane są z budżetu rady narodowej stopnia wojewódzkiego.
1.
Pasieki uznane za zarodowe wpisuje się do krajowego rejestru pasiek zarodowych. Rejestr ten prowadzi Ministerstwo Rolnictwa.
2.
Pasieki uznane za reprodukcyjne wpisuje się do wojewódzkiego rejestru pasiek reprodukcyjnych. Rejestry te prowadzą urzędy wojewódzkie (urzędy miast wyłączonych z województw).
Wykaz pasiek uznanych za zarodowe i reprodukcyjne oraz pasiek, którym cofnięto uznanie, ogłasza się corocznie w dziennikach urzędowych wojewódzkich rad narodowych (rad narodowych miast wyłączonych z województw).
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem 1 marca 1975 r.
*Z dniem 10 kwietnia 1998 r. zarządzenie zachowuje moc w części niesprzecznej z ustawą z dnia 20 sierpnia 1997 r. o organizacji hodowli i rozrodzie zwierząt gospodarskich (Dz.U.97.123.774), nie dłużej jednak niż do dnia 11 kwietnia 1999 r. - zobacz art. 44 ust. 2 powołanej ustawy.