Uznanie za rezerwaty przyrody.

Monitor Polski

M.P.1981.26.231

Akt utracił moc
Wersja od: 7 października 1981 r.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA LEŚNICTWA I PRZEMYSŁU DRZEWNEGO
z dnia 21 września 1981 r.
w sprawie uznania za rezerwaty przyrody.

Na podstawie art. 13 ustawy z dnia 7 kwietnia 1949 r. o ochronie przyrody (Dz. U. Nr 25, poz. 180) zarządza się, co następuje:
Uznaje się za rezerwat przyrody pod nazwą "Bagno Jacka" obszar śródleśnego torfowiska o powierzchni 19,45 ha w Leśnictwie Rembertów Warszawskiego Zespołu Leśnego, położony w miejscowości Wesoła województwa stołecznego warszawskiego, oznaczony w planie urządzenia gospodarstwa leśnego na lata 1977-1987 jako oddział lasu 139 f1. Celem ochrony jest zachowanie torfowiska przejściowego z charakterystyczną florą i fauną.
Uznaje się za rezerwat przyrody pod nazwą "Czarny Las" obszar lasu o powierzchni 15,96 ha w Leśnictwie Milanów Nadleśnictwa Radzyń, położony w gminie Milanów województwa bialskopodlaskiego, oznaczony w planie urządzenia gospodarstwa leśnego na lata 1972-1982 jako oddział lasu 267 c, d. Celem ochrony jest zachowanie fragmentu wielogatunkowego lasu mieszanego pochodzenia naturalnego z rzadkimi i chronionymi gatunkami roślin w runie.
Uznaje się za rezerwat przyrody pod nazwą "Ługi" obszar bagien i lasu o łącznej powierzchni 90,23 ha w Leśnictwie Pękowiec Nadleśnictwa Włoszczowa, położony w gminie Włoszczowa województwa kieleckiego, oznaczony w planie urządzenia gospodarstwa leśnego na lata 1973-1983 jako oddziały lasu 159 a, d-i, 160 c-h, 169 a-c, 170 a-c, 171 a-f. Celem ochrony jest zachowanie miejsc lęgowych wielu gatunków ptaków związanych ze środowiskiem wodno-bagiennym i leśnym.
Uznaje się za rezerwat przyrody pod nazwą "Góra Rzepka" obszar szczytowych części Góry Rzepki i Beyliny oraz fragment nieczynnego kamieniołomu Korzecko, o łącznej powierzchni 9,09 ha, położony w granicach miasta Chęciny województwa kieleckiego, stanowiący własność Państwa, zarządzany przez Naczelnika Miasta i Gminy Chęciny. Celem ochrony jest zachowanie wychodni skał dewońskich oraz pozostałości historycznego górnictwa kruszcowego rud ołowiu.
Uznaje się za rezerwat przyrody pod nazwą "Biesak-Białogon" obszar nieczynnego kamieniołomu i otaczającego go lasu o łącznej powierzchni 13,08 ha w Leśnictwie Słowik Nadleśnictwa Kielce, położony w granicach miasta Kielce województwa kieleckiego, oznaczony w planie urządzenia gospodarstwa leśnego na lata 1974-1983 jako oddział lasu 28 a, b, h, i, k, l. Celem ochrony jest zachowanie wychodni skał ordowickich i kambryjskich.
Uznaje się za rezerwat przyrody pod nazwą "Śliże" obszar dwóch jezior oraz otaczającego je torfowiska o łącznej powierzchni 44,29 ha w Leśnictwie Śliże Nadleśnictwa Łochów, położony w gminie Jadów województwa siedleckiego, oznaczony w planie urządzenia gospodarstwa leśnego na lata 1972-1982 jako oddziały lasu 430 a-j, 431. Celem ochrony jest zachowanie dwóch zarastających jezior dystroficznych, stanowiących przykład wtórnego tworzenia się torfowiska wysokiego.
Uznaje się za rezerwat przyrody pod nazwą "Jegiel" obszar lasu o powierzchni 18,54 ha w Leśnictwie Jerzyska Nadleśnictwa Łochów, położony w gminie Łochów województwa siedleckiego, oznaczony w planie urządzenia gospodarstwa leśnego na lata 1972-1982 jako oddziały lasu 197 c, d, f, 198 a, b, c, f. Celem ochrony jest zachowanie rzadko spotykanego zbiorowiska leśnego - świerczyny na torfie.
Uznaje się za rezerwat przyrody pod nazwą "Torfowisko Zieliń Miastecki" obszar torfowiska i lasu o łącznej powierzchni 46,50 ha w Leśnictwie Gumieniec Nadleśnictwa Dretyń, położony w gminie Trzebielino województwa słupskiego, oznaczony w planie urządzenia gospodarstwa leśnego na lata 1976-1986 jako oddziały lasu 40 a-i, 41 a-f. Celem ochrony jest zachowanie torfowiska z charakterystycznymi zespołami roślinnymi oraz stanowiskami wielu gatunków rzadkich roślin torfowiskowych i bagiennych.
Uznaje się za rezerwat przyrody pod nazwą "Grodzisko Borzytuchom" obszar lasu o powierzchni 27,03 ha w Leśnictwie Borzytuchom Nadleśnictwa Bytów, położony w gminie Borzytuchom województwa słupskiego, oznaczony w planie urządzenia gospodarstwa leśnego na lata 1973-1983 jako oddział lasu 203. Celem ochrony jest zachowanie fragmentu buczyny z licznymi pomnikowymi bukami, torfowiska przejściowego oraz pozostałości wczesnośredniowiecznego grodziska słowiańskiego.
Uznaje się za rezerwat przyrody pod nazwą "Grodzisko Runowo" obszar lasu o powierzchni 29,90 ha w Leśnictwie Runowo Nadleśnictwa Lębork, położony w gminie Potęgowo województwa słupskiego, oznaczony w planie urządzenia gospodarstwa leśnego na lata 1972-1982 jako oddział lasu 41. Celem ochrony jest zachowanie fragmentu buczyny z licznymi pomnikowymi bukami oraz pozostałości wczesnośredniowiecznego grodziska słowiańskiego.
Uznaje się za rezerwat przyrody pod nazwą "Retno" obszar lasu o powierzchni 33,60 ha w Leśnictwie Tęgowiec Nadleśnictwa Brodnica, położony w gminie Zbiczno województwa toruńskiego, oznaczony w planie urządzenia gospodarstwa leśnego na lata 1972-1982 jako oddziały lasu 238, 239 a, b. Celem ochrony jest zachowanie zbiorowisk grądowych o cechach zespołów naturalnych.
Na obszarach rezerwatów zabrania się:
1)
wycinania drzew i pobierania użytków drzewnych, z wyjątkiem wypadków uzasadnionych potrzebami gospodarstwa rezerwatowego; na obszarze rezerwatu określonego w § 8, w oddziałach lasu 40 b, 41 c, nie mogą być wykonywane żadne czynności gospodarcze, z wyjątkiem uznanych za niezbędne przez Naczelnego Konserwatora Przyrody,
2)
zmiany stosunków wodnych naruszających w sposób istotny warunki ekologiczne,
3)
zbierania ziół leczniczych i innych roślin oraz zbierania owoców i nasion drzew i krzewów, z wyjątkiem nasion na potrzeby odnowienia lasu,
4)
pozyskiwania ściółki leśnej i pasania zwierząt gospodarskich,
5)
niszczenia gleby i pozyskiwania kopalin oraz w rezerwatach określonych w § 4 i 5 wydobywania kamienia i minerałów,
6)
zanieczyszczania wody i terenu, wzniecania ognia oraz zakłócania ciszy,
7)
stosowania wszelkich środków chemicznych,
8)
niszczenia drzew i innych roślin,
9)
polowania, chwytania, płoszenia i zabijania dziko żyjących zwierząt, niszczenia gniazd, wybierania jaj i piskląt wszystkich gatunków ptaków,
10)
umieszczania tablic, napisów i innych znaków, z wyjątkiem tablic i znaków związanych z ochroną rezerwatu,
11)
wznoszenia budowli oraz zakładania i budowy urządzeń komunikacyjnych i innych urządzeń technicznych,
12)
kąpieli oraz pływania łodziami i innym sprzętem wodnym w rezerwatach określonych w § 1, 5 i 6 oraz dokonywania zmian linii brzegowej zbiornika wodnego w rezerwacie określonym w § 3,
13)
przebywania poza miejscami wyznaczonymi.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem 15 października 1981 r.