Uznanie za rezerwaty przyrody.

Monitor Polski

M.P.1974.32.194

Akt utracił moc
Wersja od: 12 marca 1992 r.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA LEŚNICTWA I PRZEMYSŁU DRZEWNEGO
z dnia 16 września 1974 r.
w sprawie uznania za rezerwaty przyrody.

Na podstawie art. 13 ustawy z dnia 7 kwietnia 1949 r. o ochronie przyrody (Dz. U. Nr 25, poz. 180) zarządza się, co następuje:
(skreślony).
Uznaje się za rezerwat przyrody pod nazwą "Nawionek" obszar jeziora Nawionek o powierzchni 10,67 ha, położony w gminie Konarzyny, w powiecie chojnickim województwa bydgoskiego, stanowiący własność Państwa, zarządzany przez Państwowe Gospodarstwo Rybackie Charzykowo. Celem ochrony jest zachowanie jeziora typu lobeliowego, na południowej granicy zasięgu lobelii jeziornej.
Uznaje się za rezerwat przyrody pod nazwą "Rogoźno Zamek" obszar lasu oraz odcinek rzeki Gardęgi o łącznej powierzchni 28,39 ha w Leśnictwie Orle Nadleśnictwa Jamy, położony w gminie Rogoźno, w powiecie grudziądzkim województwa bydgoskiego, oznaczony w planie urządzenia gospodarstwa leśnego na lata 1966-1976 jako oddział lasu 250 a, b, c, d, f. Celem ochrony jest zachowanie fragmentu wielogatunkowego lasu liściastego o charakterze naturalnym z udziałem brekini oraz wyjątkowo bogatym runem.
Uznaje się za rezerwat przyrody pod nazwą "Ostrów koło Pszczółczyna" obszar lasu o powierzchni 16,80 ha w Leśnictwie Pszczółczyn Nadleśnictwa Szubin, położony w gminie Łabiszyn, w powiecie szubińskim województwa bydgoskiego, oznaczony w planie urządzenia gospodarstwa leśnego na lata 1971-1981 jako oddział lasu 37 a, b, c. Celem ochrony jest zachowanie fragmentu lasu liściastego o charakterze naturalnym z dużym udziałem lipy szerokolistnej.
Uznaje się za rezerwat przyrody pod nazwą "Polana Polichno" obszar halizny leśnej o powierzchni 9,45 ha, w Leśnictwie Bugaj Nadleśnictwa Pińczów, położony w gminie Pińczów, w powiecie pińczowskim województwa kieleckiego, oznaczony w planie urządzenia gospodarstwa leśnego na lata 1969-1979 jako oddział lasu 115 c. Celem ochrony jest zachowanie zbiorowiska roślinności kserotermicznej oraz stanowiska rzadkich gatunków owadów.
Uznaje się za rezerwat przyrody pod nazwą "Zielonka" obszar lasu o powierzchni 21,09 ha w Leśnictwie Stróża Nadleśnictwa Ostrowiec, położony w gminie Zawichost, w powiecie sandomierskim województwa kieleckiego, oznaczony w planie urządzenia gospodarstwa leśnego na lata 1969-1979 jako oddział lasu 12 b, c. Celem ochrony jest zachowanie fragmentu wielogatunkowego lasu liściastego o cechach zespołu naturalnego.
Uznaje się za rezerwat przyrody pod nazwą "Dębno nad Wartą" obszar lasu o powierzchni 21,62 ha w Leśnictwie Dębno Nadleśnictwa Jarocin, położony w gminie Nowe Miasto nad Wartą, w powiecie jarocińskim województwa poznańskiego, oznaczony w planie urządzenia gospodarstwa leśnego na lata 1966-1976 jako oddziały lasu 211 p, r, m, s, t, x, 216 a, b, f. Celem ochrony jest zachowanie stanowisk rzadkich zwierząt bezkręgowych.
Uznaje się za rezerwat przyrody pod nazwą "Żywiec dziewięciolistny" obszar lasu o powierzchni 10,51 ha w Leśnictwie Boduszewo Nadleśnictwa Łopuchówko, położony w gminie Murowana Goślina, w powiecie obornickim województwa poznańskiego, oznaczony w planie urządzenia gospodarstwa leśnego na lata 1966-1976 jako oddział lasu 93 f. Celem ochrony jest zachowanie stanowiska bardzo rzadkiej rośliny na niżu - żywca dziewięciolistnego.
Uznaje się za rezerwat przyrody pod nazwą "Dolinka" obszar łąk o powierzchni 1,77 ha, położony w gminie Lipno, w powiecie leszczyńskim województwa poznańskiego, określony w ewidencji gruntów wsi Goniembice jako działki nr 61 ŁIV, 63 ŁIV, 70 ŁIV, 62, 69 stanowiące własność Państwa, zarządzane przez Rolniczą Spółdzielnię Produkcyjną w Goniembicach. Celem ochrony jest zachowanie stanowiska pełnika europejskiego.
Uznaje się za rezerwat przyrody pod nazwą "Szachownica w Krównikach" obszar łąk o powierzchni 16,67 ha, położony w gminie Przemyśl, w powiecie przemyskim województwa rzeszowskiego, określony w ewidencji gruntów wsi Krówniki jako działki nr 419, 886, 887 stanowiące własność Państwa, zarządzane przez Technikum Rolniczo-Łąkarskie w Przemyślu i Urząd Gminy w Przemyślu, oraz nr 420-425, 428-430, 432, 433 stanowiące własność indywidualną. Celem ochrony jest zachowanie stanowiska rzadkiej rośliny szachownicy kostkowatej.
Uznaje się za rezerwat przyrody pod nazwą "Pogorzelce" obszar lasu o powierzchni 6,15 ha w Leśnictwie Pogorzelce Nadleśnictwa Białowieża, położony w gminie Białowieża, w powiecie hajnowskim województwa białostockiego, oznaczony w planie urządzenia gospodarstwa leśnego na lata 1968-1978 jako oddział lasu 252 B c. Celem ochrony jest zachowanie fragmentu lasu o charakterze naturalnym z dużym udziałem lipy drobnolistnej.
Uznaje się za rezerwat przyrody pod nazwą "Nieznanowo" obszar lasu o powierzchni 27,49 ha w Leśnictwie Czerlonka Nadleśnictwa Hajnówka, położony w gminie Hajnówka, w powiecie hajnowskim województwa białostockiego, oznaczony w planie urządzenia gospodarstwa leśnego na lata 1968-1978 jako oddział lasu 488 C. Celem ochrony jest zachowanie fragmentu Puszczy Białowieskiej z kilkoma dobrze wykształconymi zbiorowiskami leśnymi.
Na obszarze rezerwatów zabrania się:
1)
wycinania drzew i pobierania użytków drzewnych, z wyjątkiem wypadków uzasadnionych potrzebami gospodarstwa rezerwatowego,
2)
zmiany stosunków wodnych naruszających w sposób istotny warunki ekologiczne rezerwatu,
3)
zbioru owoców oraz nasion drzew i krzewów, z wyjątkiem nasion na potrzeby odnowienia lasu oraz zbioru ziół leczniczych i innych roślin; nie dotyczy to obszarów wymienionych w § 1 ust. 2,
4)
pozyskiwania ściółki leśnej i pasania zwierząt gospodarskich,
5)
niszczenia gleby i pozyskiwania kopalin,
6)
zanieczyszczania terenu i wzniecania ognia,
7)
niszczenia drzew i innych roślin,
8)
polowania, chwytania, płoszenia i zabijania dziko żyjących zwierząt, niszczenia gniazd, wybierania jaj i piskląt wszystkich gatunków ptaków,
9)
umieszczania tablic, napisów i innych znaków, z wyjątkiem tablic i znaków związanych z ochroną rezerwatu,
10)
wznoszenia budowli oraz zakładania i budowy urządzeń komunikacyjnych i innych urządzeń technicznych,
11)
przebywania poza miejscami ściśle wyznaczonymi, z wyjątkiem obszarów wymienionych w § 1 ust. 2 oraz rezerwatu wymienionego w § 10 w zakresie użytkowania nieruchomości,
12)
zanieczyszczania wód w rezerwatach wymienionych w § 1-3 oraz poboru wody z rzeki Drawy, z wyjątkiem poboru na potrzeby gospodarki leśnej,
13)
połowu ryb siecią i innymi narzędziami w rezerwatach określonych w § 1 i 2,
14)
połowu ryb wędką i uprawiania sportów wodnych w rezerwatach wymienionych w § 2 i 3,
15)
zmiany rodzaju użytkowania oraz przeorywania łąk w rezerwacie wymienionym w § 10.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem 1 października 1974 r.
1 § 1 skreślony przez § 2 pkt 2 zarządzenia Ministra Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa z dnia 11 lutego 1992 r. w sprawie zniesienia ochrony obszarów uznanych za rezerwaty przyrody (M.P.92.6.39) z dniem 12 marca 1992 r.