Uznanie za rezerwat przyrody.

Monitor Polski

M.P.1962.2.8

Akt utracił moc
Wersja od: 8 stycznia 1962 r.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA LEŚNICTWA I PRZEMYSŁU DRZEWNEGO
z dnia 12 grudnia 1961 r.
w sprawie uznania za rezerwat przyrody.

Na podstawie art. 13 ustawy z dnia 7 kwietnia 1949 r. o ochronie przyrody (Dz. U. Nr 25, poz. 180) zarządza się, co następuje:
1.
Uznaje się za rezerwat przyrody pod nazwą "Buki Wysoczyzny Elbląskiej" obszar lasu wraz z wewnętrznymi liniami podziału powierzchniowego o łącznej powierzchni 92,12 ha w Leśnictwie Górki Nadleśnictwa Państwowego Kadyny, położony w miejscowości Górki, w gromadzie Łęcze w powiecie elbląskim województwa gdańskiego.
2.
W skład rezerwatu wchodzą oddziały lasu 141g, 146a, 147a, 148b oraz 149a, według oznaczeń przyjętych w planie urządzenia gospodarstwa leśnego na okres 1952–1961 r. Granice rezerwatu zostały oznaczone na mapie rezerwatu w skali 1:20000, stanowiącej załącznik do odpowiedniej pozycji rejestru tworów przyrody poddanych pod ochronę.
3.
Rezerwat tworzy się w celu zachowania ze względów naukowych i dydaktycznych fragmentu buczyny pomorskiej z kostrzewą leśną (Festuca silvatica) i perłówką jednokwiatową (Nelica uniflora) oraz fragmentu zespołu Querceto-Carpinetum medioeuropeum z czosnkiem niedźwiedzim (Allium ursinum) i żebrowcem górskim (Pleurospermum austriacum).
4.
Na obszarze rezerwatu zabronione są:
a)
wycinanie drzew i pobór użytków drzewnych, z wyjątkiem przypadków uzasadnionych potrzebami gospodarstwa rezerwatowego, których zakres określi specjalnie w tym celu opracowany plan gospodarczy, podlegający zatwierdzeniu przez Naczelnego Konserwatora Przyrody; do czasu sporządzenia wymienionego planu dopuszczalne jest usuwanie drzew martwych, wywrotów i złomów w sposób nie narażający na zniszczenie otoczenia, a w szczególności podrostów i nalotów, oraz z pozostawieniem w ziemi karpiny; dopuszczalne jest również, po uzgodnieniu z konserwatorem przyrody, wykonywanie zabiegów pielęgnacyjno-hodowlanych,
b)
zbiór owoców oraz nasion drzew i krzewów, z wyjątkiem nasion na potrzeby odnowienia lasu, których pozyskiwanie może odbywać się na warunkach ustalonych przez konserwatora przyrody,
c)
zbiór ziół leczniczych oraz innych roślin lub ich części,
d)
pozyskiwanie ściółki leśnej i pasanie zwierząt gospodarskich,
e)
niszczenie lub uszkadzanie drzew i innych roślin,
f)
niszczenie gleby i pozyskiwanie kopalin,
g)
polowanie, chwytanie, płoszenie i zabijanie dziko żyjących zwierząt,
h)
zanieczyszczanie terenu i wzniecanie ognia,
i)
umieszczanie tablic, napisów i innych znaków, z wyjątkiem tablic i znaków związanych z ochroną terenu,
j)
wznoszenie budowli oraz zakładanie lub budowa urządzeń komunikacyjnych i innych urządzeń technicznych,
k)
przebywanie na terenie rezerwatu poza miejscami wyznaczonymi przez konserwatora przyrody.
5.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.