Uwzględnienie zmiany cen niektórych materiałów budowlanych i taryf transportu samochodowego w rozliczeniach za roboty budowlano-montażowe.

Monitor Polski

M.P.1957.15.112

Akt utracił moc
Wersja od: 1 stycznia 1957 r.

ZARZĄDZENIE NR 45
PREZESA RADY MINISTRÓW
z dnia 15 lutego 1957 r.
w sprawie uwzględnienia zmiany cen niektórych materiałów budowlanych i taryf transportu samochodowego w rozliczeniach za roboty budowlano-montażowe.

W związku z uchwałą nr 808 Rady Ministrów z dnia 22 grudnia 1956 r. w sprawie zmian cen niektórych grup produktów oraz w związku z zarządzeniem Ministra Transportu Drogowego i Lotniczego z dnia 15 stycznia 1957 r. w sprawie zmian w taryfie towarowej transportu samochodowego i spedycji zarządza się, co następuje:
Rozliczeń za roboty budowlano-montażowe wykonane po dniu 1 stycznia 1957 r. należy dokonywać po cenach materiałów budowlanych zmienionych na podstawie uchwały nr 808 Rady Ministrów z dnia 22 grudnia 1956 r. w sprawie zmian cen niektórych grup produktów oraz z uwzględnieniem zmiany stawek przewozowych wprowadzonych zarządzeniem Ministra Transportu Drogowego i Lotniczego z dnia 15 stycznia 1957 r. w sprawie zmian w taryfie towarowej transportu samochodowego i spedycji - zgodnie z instrukcją stanowiącą załącznik do niniejszego zarządzenia.
1.
Limity planu inwestycyjnego oraz limity przeznaczone na remonty kapitalne w zakresie robót budowlano-montażowych nie ulegają przeliczeniu w związku ze zmianami cen i stawek przewozowych, o których mowa w § 1.
2.
Różnice powstałe w rozliczeniach za roboty budowlano-montażowe wykonane w ramach inwestycji limitowych i kapitalnych remontów w wyniku zmian cen i stawek przewozowych pokrywane będą ze specjalnej rezerwy utworzonej w bankach finansujących. Należności za roboty budowlano-montażowe wykonane w ramach inwestycji pozalimitowych oraz remontów średnich i bieżących rozlicza się w cenach 1957 r., z tym że należności te pokrywane są w całości ze środków zleceniodawcy.
3.
Wysokość rezerwy, o której mowa w ust. 2, sposób jej tworzenia oraz gospodarowania nią, jak też jej rozdział pomiędzy ministerstwa (prezydia wojewódzkich rad narodowych) nadzorujące przedsiębiorstwa budowlano-montażowe lub jednostki wykonujące roboty systemem gospodarczym ustali Minister Finansów w porozumieniu z Komisją Planowania przy Radzie Ministrów.
Podstawę do obliczenia różnic w rozliczeniach, o których mowa w § 1, stanowią nowe ceny materiałów budowlanych oraz stawki przewozowe na 1957 r., ogłaszane dla celów kosztorysowania w Biuletynie Informacyjnym Biura Norm Budowlano-Montażowych Urzędu Rady Ministrów.
Minister Finansów ustali zakres, formy i metody kontroli przez banki prawidłowości obliczeń różnic z tytułu zmian cen niektórych materiałów i stawek przewozowych.
Do czasu ogłoszenia podstaw obliczenia różnic w rozliczeniach (§ 3) należy wystawiać faktury według cen obowiązujących w 1956 r., po ogłoszeniu zaś podstaw obliczenia różnic należy wystawić dodatkową fakturę na tę różnicę za roboty wykonane po dniu 1 stycznia 1957 r.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia z mocą od dnia 1 stycznia 1957 r.

ZAŁĄCZNIK 

INSTRUKCJA O SPOSOBIE UWZGLĘDNIANIA ZMIENIONYCH CEN NIEKTÓRYCH MATERIAŁÓW BUDOWLANYCH I STAWEK PRZEWOZOWYCH W ROZLICZENIACH ZA ROBOTY BUDOWLANO-MONTAŻOWE ORAZ O CENACH, W JAKICH NALEŻY SPORZĄDZAĆ KOSZTORYSY W 1957 R.

§ 1.
Za roboty budowlano-montażowe wykonane po dniu 1 stycznia 1957 r. wykonawca wystawia fakturę podzieloną na dwie następujące części:
1)
część pierwsza - podająca wartość wykonanych robót oparta na kosztorysie sporządzonym według poziomu cen 1956 r. lub też przeliczonym na ten poziom cen przez zastosowanie właściwych mnożników przeliczeniowych,
2)
część druga - podająca zwiększenie kwoty, o której mowa w pkt 1, w wyniku zmiany cen materiałów budowlanych i stawek za ich przewóz.
§  2.
Całość faktury podlega sprawdzeniu i potwierdzeniu przez zleceniodawcę robót budowlano-montażowych.
§  3.
Pokrycie faktury do czasu rozdzielenia rezerwy, o której mowa w § 2 ust. 2 zarządzenia nr 45 Prezesa Rady Ministrów z dnia 15 lutego 1957 r. w sprawie uwzględnienia zmiany cen niektórych materiałów budowlanych i taryf transportu samochodowego w rozliczeniach za roboty budowlano-montażowe (Monitor Polski Nr 15, poz. 112), następuje w ciężar:
1)
zleceniodawcy - na kwotę objętą częścią pierwszą faktury (§ 1 pkt 1),
2)
rezerwy utworzonej w banku finansującym - na kwotę objętą drugą częścią faktury (§ 1 pkt 2).
§  4.
Obliczenia podstaw drugiej części faktury (§ 1 pkt 2) dokonują wykonawca robót budowlano-montażowych i organ nadzoru nad tymi robotami z ramienia zleceniodawcy przez zastosowanie do wszystkich robót objętych częścią pierwszą faktury (§ 1 pkt 1) dodatku procentowego, ustalonego zgodnie z §§ 5, 6 i 7 instrukcji.
§  5.
1.
Wykonawca robót budowlano-montażowych i organ nadzoru nad tymi robotami z ramienia zleceniodawcy ustalają dodatek procentowy, o którym mowa w § 4, odrębnie dla każdego kosztorysu częściowego (część obiektu), na podstawie:
1)
dołączonego do kosztorysu zestawienia materiałów,
2)
wykazu nowych cen materiałów budowlanych oraz stawek ich przewozu - ogłaszanego w Biuletynie Informacyjnym Biura Norm Budowlano-Montażowych Urzędu Rady Ministrów.
2.
W przypadku rozliczania robót przechodzących z roku 1956 zestawienie materiałów, o których mowa w ust. 1 pkt 1, należy sporządzić w oparciu o inwentaryzację robót według stanu na dzień 31 grudnia 1956 r. wyłączając z obliczenia roboty, elementy lub ich części już wykonane przed tym terminem.
§  6.
Spory dotyczące obliczeń mogą być na żądanie stron sprawdzone przez biura projektowe.
§  7.
W przypadku gdy w jednej części kosztorysu ujęte zostały roboty o znacznie zróżnicowanym zużyciu materiałów lub też roboty wykonywane z materiałów, których ceny uległy zmianie i roboty wykonywane z materiałów, których ceny nie uległy zmianie - mogą być ustalone odrębne dodatki procentowe dla wydzielonych rozdziałów lub pozycji kosztorysu.
§  8.
Dla określonych typowych rodzajów budownictwa mogą być ustalone średnie dodatki procentowe. Ustalenia takiego dokonuje ministerstwo nadzorujące przedsiębiorstwo wykonawcze w uzgodnieniu z Biurem Norm Budowlano-Montażowych Urzędu Rady Ministrów.
§  9.
1.
Kosztorysy na roboty przewidziane do wykonania w 1957 r. powinny być sporządzane w cenach 1956 r. lub sprowadzone do poziomu tych cen według zasad zawartych w zarządzeniu nr 9 Prezesa Rady Ministrów z dnia 17 stycznia 1957 r. w sprawie opracowywania kosztorysów na roboty budowlane, montaż konstrukcji oraz montaż maszyn i urządzeń (Monitor Polski Nr 6, poz. 39).
2.
W drugim półroczu 1957 r. mogą być sporządzane kosztorysy częściowe (na części obiektów) na roboty budowlano-montażowe wykonywane częściowo w 1957 r., a przechodzące na rok 1958 w cenach 1957 r., jednakże przy zastosowaniu nowych, zmniejszonych stawek narzutów na koszty bezpośrednie, które zostaną ustalone przez Biuro Norm Budowlano-Montażowych Urzędu Rady Ministrów oraz przy obliczeniu różnicy wartości kosztorysowej wynikającej ze zmiany cen materiałów budowlanych i stawek ich przewozu - w celu odjęcia tej różnicy od wartości kosztorysowej robót wykonywanych w 1957 r. dla pokrycia jej z rezerwy, o której mowa w § 2 ust. 2 zarządzenia.
3.
Kosztorysy na roboty przewidziane do wykonania w 1958 r. powinny być sporządzone w cenach 1957 r. przy zastosowaniu nowych zmniejszonych stawek narzutu na koszty bezpośrednie.
§  10.
1.
Przepisy §§ 1-8 stosuje się odpowiednio do robót budowlano-montażowych wykonywanych systemem gospodarczym a rozliczanych według cen kosztorysowych.
2.
Przy robotach wykonywanych systemem gospodarczym a rozliczanych według kosztów własnych wykonawca robót przedkłada w terminach miesięcznych obliczenie z tytułu różnicy cen materiałów. Formę obliczenia ustalają banki finansujące.
3.
Ust. 2 dotyczy również rozliczeń za materiały budowlane powierzone przez zleceniodawcę robót do przerobu spółdzielniom pracy.