Utworzenie w Ministerstwie Handlu Wewnętrznego Centralnego Zarządu Handlu Artykułami Kolonialnymi i Delikatesami.

Monitor Polski

M.P.1952.A-25.317

Akt utracił moc
Wersja od: 6 lutego 1952 r.

UCHWAŁA NR 131
PREZYDIUM RZĄDU
z dnia 8 marca 1952 r.
w sprawie utworzenia w Ministerstwie Handlu Wewnętrznego Centralnego Zarządu Handlu Artykułami Kolonialnymi i Delikatesami.

W celu prawidłowego zorganizowania handlu artykułami kolonialnymi i delikatesami oraz stworzenia w miastach sieci wyspecjalizowanych sklepów wzorcowych tej branży na poziomie, odpowiadającym wzrastającym wymaganiom i potrzebom ludności w zakresie jakości i asortymentu towarów, sposobu obsługi i estetyki, jak również popularyzowania spożycia nowych artykułów i gatunków towarów, tworzy się w Ministerstwie Handlu Wewnętrznego Centralny Zarząd Handlu Artykułami Kolonialnymi i Delikatesami z siedzibą w Warszawie, zwany dalej Centralnym Zarządem, działający według zasad ustalonych uchwałą Prezydium Rządu z dnia 23 grudnia 1950 r. w sprawie włączenia w skład ministerstw centralnych zarządów (Monitor Polski z 1951 r. Nr A-5, poz. 63).
Przedmiotem działania Centralnego Zarządu jest nadzór, koordynacja i ogólne kierownictwo podległych wyspecjalizowanych przedsiębiorstw, utworzonych odrębnymi zarządzeniami Ministra Handlu Wewnętrznego w trybie dekretu z dnia 26 października 1950 r. o przedsiębiorstwach państwowych (Dz. U. R. P. Nr 49, poz. 439), a prowadzących handel artykułami kolonialnymi, delikatesami oraz półfabrykatami mięsnymi i rybnymi. W szczególności do zadań Centralnego Zarządu należy:
a)
opracowywanie zbiorczych planów działalności podległych przedsiębiorstw i nadzór nad ich wykonaniem,
b)
opracowywanie zasad organizacji i techniki obrotu towarowego artykułami kolonialnymi i delikatesami,
c)
dbanie o stały postęp w zakresie techniki handlu, obsługi konsumenta i o racjonalizację,
d)
wzajemna koordynacja działalności przedsiębiorstw, zwłaszcza w zakresie zaopatrzenia,
e)
prowadzenie analizy rynku w zakresie asortymentu, jakości towarów i ceny,
f)
nadzór i koordynacja gospodarki finansowej,
g)
regulowanie zagadnień pracy i płac,
h)
opracowywanie norm i instrukcji organizacyjnych,
i)
planowanie inwestycji i remontów oraz nadzór nad ich wykonaniem celem zapewnienia odpowiedniego poziomu obsługi konsumentów, estetyki i reklamy,
j)
nadzór nad konserwacją urządzeń i sprzętu,
k)
nadzór nad eksploatacją majątku przydzielonego przedsiębiorstwom.
Wykonanie uchwały i ustalenie terminu rozpoczęcia działalności Centralnego Zarządu porucza się Ministrowi Handlu Wewnętrznego.
Uchwała wchodzi w życie z dniem ogłoszenia z mocą od dnia 6 lutego 1952 r.