Utworzenie przedsiębiorstwa państwowo-spółdzielczego pod nazwą: "Centrala Ogrodnicza".

Monitor Polski

M.P.1950.A-31.362

Akt indywidualny
Wersja od: 23 marca 1950 r.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA HANDLU WEWNĘTRZNEGO
z dnia 18 lutego 1950 r.
w sprawie utworzenia przedsiębiorstwa państwowo-spółdzielczego pod nazwą: "Centrala Ogrodnicza".

Na podstawie art. 1 ustawy z dnia 21 maja 1948 r. o przedsiębiorstwach państwowo-spółdzielczych (Dz. U. R. P. Nr 30, poz. 201) zarządza się w porozumieniu z Przewodniczącym Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego oraz po zasięgnięciu opinii Centralnego Związku Spółdzielczego, co następuje:
Tworzy się przedsiębiorstwo państwowo-spółdzielcze pod nazwą: "Centrala Ogrodnicza - przedsiębiorstwo państwowo-spółdzielcze", prowadzone w ramach narodowych planów gospodarczych oraz według zasad rozrachunku gospodarczego i postanowień niniejszego zarządzenia, zwane dalej w skrócie "Centrala".
Centrala ma siedzibę w Warszawie.
Przedmiotem działalności Centrali jest:
a)
planowanie, koordynowanie, prowadzenie i organizowanie obrotu owocami, warzywami, nasionami warzyw i kwiatów, drzewkami i krzewami owocowymi, miodem i ich przetworami oraz
b)
organizowanie i prowadzenie przemysłu owocowo-warzywnego z wyjątkiem przetwórstwa owocowego i fermentacyjnego, podległego Ministerstwu Przemysłu Rolnego i Spożywczego.
Zwierzchni nadzór nad "Centralą" sprawuje Minister Handlu Wewnętrznego.
Organem zarządzającym "Centrali" jest Dyrekcja, składająca się z Dyrektora Naczelnego, reprezentującego Dyrekcję samodzielnie oraz z podległych Dyrektorowi Naczelnemu 4 Dyrektorów.
Dyrekcję powołuje i odwołuje Minister Handlu Wewnętrznego.
Przy "Centrali" powołuje się Radę Gospodarczą, składającą się z przewodniczącego, dziesięciu członków i trzech zastępców.
Przekazaniu na rzecz "Centrali" ulega majątek Skarbu Państwa i Centrali Spółdzielni Ogrodniczych, ustalony przez Ministra Handlu Wewnętrznego w porozumieniu z przewodniczącym Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego, Ministrem Skarbu oraz Ministrem Przemysłu Rolnego i Spożywczego.
Do ważności zobowiązań, zaciąganych przez "Centralę", wymagane jest współdziałanie, zgodnie z uprawnieniami, przewidzianymi w statucie:
a)
dwóch członków Dyrekcji łącznie, albo
b)
jednego członka Dyrekcji łącznie z pełnomocnikiem handlowym w granicach jego pełnomocnictwa, albo
c)
dwóch pełnomocników handlowych łącznie w granicach ich pełnomocnictw.
Szczegółowe zasady organizacji i zakres działania "Centrali" ustali statut, nadany przez Ministra Handlu Wewnętrznego po zasięgnięciu opinii Centralnego Związku Spółdzielczego.
Zarządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem ogłoszenia w Monitorze Polskim z mocą obowiązującą od dnia 1 stycznia 1950 r.