Utworzenie przedsiębiorstwa państwowego pod nazwą "Państwowe Zakłady Pomocy Szkolnych".

Monitor Polski

M.P.1947.99.659

Akt indywidualny
Wersja od: 5 listopada 1949 r.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA OŚWIATY
z dnia 10 czerwca 1947 r.
(Nr G. M. Praw. 2994/47) wydane w porozumieniu z Ministrem Skarbu i Prezesem Centralnego Urzędu Planowania w sprawie utworzenia przedsiębiorstwa państwowego pod nazwą "Państwowe Zakłady Pomocy Szkolnych".

Na podstawie art. 1 dekretu z dnia 3 stycznia 1947 r. o tworzeniu przedsiębiorstw państwowych (Dz. U. R. P. Nr 8, poz. 42) zarządza się, co następuje:
Wydziela się z administracji Ministerstwa Oświaty przedsiębiorstwo państwowe pod nazwą "Państwowe Zakłady Pomocy Szkolnych", zwane w dalszym ciągu w skrócie "P.Z.P.S.", prowadzone w ramach narodowych planów gospodarczych według zasad rozrachunku gospodarczego.
Siedzibą P.Z.P.S. jest m.st. Warszawa.
Przedmiotem działalności P. Z. P. S. jest działalność montażowa, produkcyjna i handlowa pomocy szkolnych w zakresie potrzeb szkół, zakładów oraz instytucji naukowych, w szczególności:
a)
pomocy szkolnych, z wyjątkiem pomocy wykonywanych techniką poligraficzną,
b)
sprzętu ogólnego, materiałów oraz odczynników chemicznych, potrzebnych do ćwiczeń szkolnych i laboratoryjnych,
c)
przyrządów pomiarowych i narzędzi,
d)
przyborów uczniowskich,
e)
innych pomocy oraz urządzeń szkolnych, zleconych przez Ministra Oświaty.

Dla realizacji tych zadań P. Z. P. S. zakładają i prowadzą:

a)
wzorcownie (dla celów badawczo-naukowych),
b)
montownie,
c)
ośrodki i warsztaty produkcyjne,
d)
oddziały oraz punkty zakupu i rozprowadzenia.
Nadzór państwowy nad P.Z.P.S. sprawuje Minister Oświaty.
Przy P. Z. P. S. powołana będzie Rada Nadzoru Społecznego, której zakres działania, sposób powoływania i zwalniania jej członków, organizację i sposób wykonywania powierzonych czynności określi rozporządzenie Rady Ministrów.
Organem zarządzającym P. Z. P. S. jest Dyrekcja, powoływana i zwalniana przez Ministra Oświaty i składająca się z Dyrektora Naczelnego, reprezentującego Dyrekcję samodzielnie, oraz z podległych Dyrektorowi Naczelnemu czterech Dyrektorów.

€§ 7.  5 Do ważności zobowiązań zaciąganych przez P. Z. P. S. wymagane jest współdziałanie, zgodnie z uprawnieniami przewidzianymi w statucie:

a)
dwóch członków Dyrekcji łącznie, albo
b)
jednego członka Dyrekcji łącznie z pełnomocnikiem handlowym w granicach jego pełnomocnictwa, albo
c)
dwóch pełnomocników handlowych łącznie w granicach ich pełnomocnictw
Przekazaniu na rzecz P.Z.P.S. ulega majątek Skarbu Państwa nieruchomy i ruchomy, oznaczony przez Ministra Oświaty.

Minister Oświaty zarządzi protokularne przekazanie P.Z.P.S. przydzielonego majątku nieruchomego w zarząd i użytkowanie, a ruchomego na własność.

Szczegółowe zasady organizacji i działania P.Z.P.S. ustali statut, nadany przez Ministra Oświaty w porozumieniu z Ministrem Skarbu i Prezesem Centralnego Urzędu Planowania, ogłoszony w Monitorze Polskim.
1 § 1 zmieniony przez § 1 lit. a) zarządzenia z dnia 26 sierpnia 1949 r. (M.P.49.A-82.1002) zmieniającej nin. zarządzenie z dniem 5 listopada 1949 r.
2 § 3 zmieniony przez § 1 lit. b) zarządzenia z dnia 26 sierpnia 1949 r. (M.P.49.A-82.1002) zmieniającej nin. zarządzenie z dniem 5 listopada 1949 r.
3 § 5 zmieniony przez § 1 lit. c) zarządzenia z dnia 26 sierpnia 1949 r. (M.P.49.A-82.1002) zmieniającej nin. zarządzenie z dniem 5 listopada 1949 r.
4 § 6 zmieniony przez § 1 lit. d) zarządzenia z dnia 26 sierpnia 1949 r. (M.P.49.A-82.1002) zmieniającej nin. zarządzenie z dniem 5 listopada 1949 r.
5 § 7 zmieniony przez § 1 lit. e) zarządzenia z dnia 26 sierpnia 1949 r. (M.P.49.A-82.1002) zmieniającej nin. zarządzenie z dniem 5 listopada 1949 r.