Utworzenie Narodowego Funduszu Ochrony Zabytkowej Kopalni Soli "Wieliczka".

Monitor Polski

M.P.1983.31.170

Akt utracił moc
Wersja od: 22 września 1983 r.

UCHWAŁA Nr 115
RADY MINISTRÓW
z dnia 8 września 1983 r.
w sprawie utworzenia Narodowego Funduszu Ochrony Zabytkowej Kopalni Soli "Wieliczka".

Na podstawie art. 13 ust. 1 ustawy z dnia 25 listopada 1970 r. - Prawo budżetowe (Dz. U. Nr 29, poz. 244) Rada Ministrów uchwala, co następuje:
1.
Tworzy się Narodowy Fundusz Ochrony Zabytkowej Kopalni Soli "Wieliczka", zwany dalej "Funduszem".
2.
Dysponentem Funduszu jest Kopalnia Soli "Wieliczka".
Dochodami Funduszu są:
1)
równowartość podatku obrotowego od sprzedanych soli jadalnych,
2)
wpływy od osób fizycznych i prawnych.
Minister Finansów:
1)
ustala stawki podatku obrotowego od soli jadalnych,
2)
zwolni producentów soli od wpłat do budżetu podatku obrotowego naliczonego od sprzedaży soli jadalnych i przekazywanego na Fundusz.
1.
Środki Funduszu są gromadzone na wyodrębnionym rachunku bankowym Kopalni Soli "Wieliczka" pod nazwą "Narodowy Fundusz Ochrony Zabytkowej Kopalni Soli «Wieliczka»".
2.
Nie wykorzystane w ciągu roku środki Funduszu przechodzą na lata następne.
Wartość robót wykonywanych przez Kopalnię Soli "Wieliczka", finansowanych z Funduszu, zalicza się do sprzedaży zewnętrznej.
Środki Funduszu przeznacza się na finansowanie:
1)
robót wykonywanych według Programu doraźnych robót remontowo-konserwatorskich w Kopalni Soli "Wieliczka" na lata 1982-1985, stanowiącego załącznik do decyzji nr 46 Prezydium Rządu z dnia 22 grudnia 1982 r. w sprawie zachowania zabytkowej części Kopalni Soli "Wieliczka",
2)
robót remontowo-konserwatorskich i inwestycji zabezpieczająco-konserwatorskich wykonywanych po roku 1985, zgodnie z docelowym programem zabezpieczenia zabytkowej Kopalni Soli "Wieliczka", zatwierdzonym przez Ministra Przemysłu Chemicznego i Lekkiego.
1.
Kopalnia Soli "Wieliczka" prowadzi prace zabezpieczające według rocznych planów opracowywanych przez Kopalnię we współpracy z zespołem do spraw zabezpieczenia pod względem górniczym Kopalni Soli "Wieliczka", działającym przy Ministrze Przemysłu Chemicznego i Lekkiego.
2.
Kopalnia Soli "Wieliczka" zasięga opinii właściwych organizacji naukowych i społecznych w sprawach prac zabezpieczających.
3.
Nadzór konserwatorski nad realizacją programów i rocznych planów prac zabezpieczających sprawuje właściwy konserwator zabytków.
4.
Nadzór górniczy i ogólny nad realizacją programów i rocznych planów prac zabezpieczających sprawuje dyrektor Biura Zrzeszenia Przedsiębiorstw Kopalnictwa Surowców Chemicznych i Mineralnych, który składa Ministrowi Przemysłu Chemicznego i Lekkiego sprawozdania z działalności technicznej i finansowej w okresach rocznych.
5.
Nadzór nad wykorzystaniem Funduszu sprawuje Minister Przemysłu Chemicznego i Lekkiego.
Uchwała wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.