Utworzenie Nadzwyczajnej Komisji dla spraw kolejowych.

Monitor Polski

M.P.1945.52.119

Akt utracił moc
Wersja od: 12 grudnia 1945 r.

UCHWAŁA
RADY MINISTRÓW
z dnia 15 listopada 1945 r.
w sprawie utworzenia Nadzwyczajnej Komisji dla spraw kolejowych.

1.
Celem usprawnienia komunikacji kolejowej powołuje się Nadzwyczajną Komisję dla spraw kolejowych.
2.
W skład Nadzwyczajnej Komisji wchodzą: Przewodniczący. Komitetu Ekonomicznego Rady Ministrów jako Przewodniczący, Prezes Centralnego Urzędu Planowania, jako Zastępca Przewodniczącego, Minister Komunikacji, przedstawiciel Ministra Komunikacji, przedstawiciel Ministra Bezpieczeństwa Publicznego oraz dwaj delegaci Z.Z.K.
3.
Nadzwyczajna Komisja jest uprawniona do wydawania zarządzeń potrzebnych celem usprawnienia komunikacji, w pierwszym rzędzie w zakresie:
a)
wykonywania planów przewozowych,
b)
spraw zużycia węgla na P.K.P.,
c)
wykonania zobowiązań innych resortów względem P.K.P.,
d)
spraw zaopatrzenia kolejarzy,
e)
stanu ilościowego pracowników P.K.P.,
f)
bezpieczeństwa ruchu kolejowego,
g)
pociągnięcia do odpowiedzialności winnych niesprawnego funkcjonowania kolei.
4.
W wypadkach nagłych uprawnienia powyższe przysługują Przewodniczącemu Nadzwyczajnej Komisji, względnie jego zastępcy. Nadzwyczajna Komisja winna zawiadomić zainteresowanego Ministra o każdym zarządzeniu, wchodzącym w zakres jego kompetencji.
5.
Postanowienia Nadzwyczajnej Komisji w kwestiach wymienionych w punkcie 3 c powzięte w obecności zainteresowanego Ministra winny być przedstawione na najbliższym posiedzeniu Komitetu Ekonomicznego, a do czasu powzięcia uchwały w tym przedmiocie przez Komitet Ekonomiczny Rady Ministrów mają moc uchwały, powziętej przez Komitet Ekonomiczny Rady Ministrów.
6.
Nadzwyczajna Komisja powoła na terenach Dyrekcyj Kolejowych Specjalne Komisje Dyrekcyjne, określając zakres ich praw, obowiązków oraz ich skład. Nadzwyczajna Komisja może ponadto ustanowić swoich delegatów w poszczególnych dyrekcjach i działach pracy P.K.P.
7.
Na pokrycie wydatków związanych z działalnością Nadzwyczajnej Komisji Minister Skarbu w ramach budżetu Ministerstwa Kolei otworzy kredyt specjalny w wysokości 3 milionów złotych.
8.
Z funduszów Ministerstwa Przemysłu przekazuje się do dyspozycji Nadzwyczajnej Komisji kwotę siedmiu milionów złotych z sum przeznaczonych na pokrycie premii za wykonanie planu węglowego za trzecią dekadę października i pierwszą dekadę listopada 1945 roku, na nagrody dla tych kolejarzy, którzy odznaczyli się szczególnie wydajną pracą,
9.
Nadzwyczajną Komisję powołuje się na okres trzymiesięczny. Termin, ten może być skrócony lub przedłużony przez Radę Ministrów na wniosek Nadzwyczajnej Komisji.