Utworzenie komitetów turystyki przy prezydiach wojewódzkich rad narodowych (Rad Narodowych w m.st. Warszawie i m. Łodzi).

Monitor Polski

M.P.1955.25.252

Akt utracił moc
Wersja od: 24 marca 1955 r.

UCHWAŁA NR 187
RADY MINISTRÓW
z dnia 5 marca 1955 r.
w sprawie utworzenia komitetów turystyki przy prezydiach wojewódzkich rad narodowych (Rad Narodowych w m. st. Warszawie i m. Łodzi).

W celu zapewnienia należytego udziału aktywu społecznego w pracach prezydiów rad narodowych w dziedzinie zarządzania sprawami turystyki Rada Ministrów na podstawie art. 20 ust. 1 i art. 23 ustawy z dnia 20 marca 1950 r. o terenowych organach jednolitej władzy państwowej (Dz. U. Nr 14, poz. 130) uchwala, co następuje:
1.
Tworzy się:
a)
wojewódzkie komitety turystyki przy prezydiach wojewódzkich rad narodowych,
b)
Miejskie Komitety Turystyki przy Prezydiach Rad Narodowych w m. st. Warszawie i m. Łodzi.
2.
Wojewódzkie komitety turystyki i miejskie komitety turystyki, wymienione w ust. 1, zwane będą w dalszym ciągu "komitetami".
3.
Ilekroć w uchwale niniejszej jest mowa o prezydiach rad narodowych, należy przez to rozumieć prezydia wojewódzkich rad narodowych oraz Rad Narodowych w m. st. Warszawie i m. Łodzi.
1.
Komitety są organami prezydiów rad narodowych w dziedzinie kierowania, planowania i kontroli całokształtu spraw turystyki na obszarze województwa.
2.
Zakres działania komitetów obejmuje w szczególności:
a)
planowanie rozwoju turystyki w skali wojewódzkiej i projektowanie środków służących do realizacji tego zadania;
b)
udzielanie wytycznych organizatorom turystyki oraz kontrolę w zakresie całokształtu ruchu turystycznego na obszarze województwa;
c)
koordynację prac instytucji rozwijających działalność na polu turystyki;
d)
inicjowanie, popieranie i prowadzenie działalności w zakresie propagandy i kursowego szkolenia turystycznego;
e)
przedstawianie wniosków właściwemu prezydium rady narodowej w dziedzinie turystycznego zagospodarowania terenu i - w zakresie wskazanym przez Komitet dla Spraw Turystyki - współpraca przy przygotowywaniu i realizacji inwestycji turystycznych i remontów obiektów turystycznych;
f)
nadzór nad działalnością terenowego przedsiębiorstwa eksploatacji obiektów turystycznych i obsługi ruchu turystycznego.
3.
Szczegółowy zakres i tryb działania komitetów określi zarządzenie Przewodniczącego Komitetu dla Spraw Turystyki.
1.
Komitety działają zgodnie z wytycznymi i instrukcjami Rady Ministrów, Komitetu dla Spraw Turystyki i właściwego prezydium rady narodowej.
2.
Komitety składają prezydiom rad narodowych sprawozdania ze swej działalności oraz opracowują i przedstawiają prezydiom rad narodowych projekty uchwał tych prezydiów w sprawach wymienionych w § 2, o ile obowiązujące przepisy wymagają uchwały prezydium rady narodowej albo prezydium rady narodowej zastrzegło sprawę do swej decyzji.
3.
Dochody i wydatki komitetów wraz z sekretariatami (§ 9) objęte są jednostkowymi budżetami wojewódzkimi.
W pracy swej komitety dążą do upowszechnienia turystyki i zapewnienia dla mas pracujących jej wartości krajoznawczych, kulturalno-oświatowych, wychowawczo-społecznych i biologicznych.
1.
W skład komitetu wchodzi przewodniczący, mianowany i odwoływany przez prezydium rady narodowej za zgodą Przewodniczącego Komitetu dla Spraw Turystyki, oraz 6-12 członków powoływanych i odwoływanych przez prezydium rady narodowej na wniosek przewodniczącego komitetu spośród znawców zagadnień turystyki i działaczy turystycznych.
2.
Liczbę członków poszczególnych komitetów ustala Przewodniczący Komitetu dla Spraw Turystyki na wniosek prezydium rady narodowej.
1.
Przewodniczący komitetu kieruje całokształtem prac komitetu i wydaje zarządzenia celem wprowadzenia w życie jego uchwał.
2.
Przewodniczący komitetu jest stale urzędującym kierownikiem sekretariatu komitetu (§ 9).
1.
Komitety działają kolegialnie.
2.
Komitety odbywają posiedzenia nie rzadziej niż raz na miesiąc.
3.
Uchwały komitetów zapadają zwykłą większością głosów. W przypadku równości głosów rozstrzyga głos przewodniczącego. Każdy członek komitetu ma prawo zgłosić do protokołu swoje odrębne uzasadnione zdanie.
Celem zapewnienia komitetowi współpracy szerokiego aktywu społecznego komitet może powołać komisje stałe lub doraźne dla poszczególnych dziedzin turystyki.
1.
Referaty turystyki w prezydiach wojewódzkich rad narodowych (Rad Narodowych w m. st. Warszawie i m. Łodzi), utworzone uchwałą nr 129 Rady Ministrów z dnia 8 marca 1952 r. (Monitor Polski Nr A-26, poz. 343), przekształca się w sekretariaty komitetów, stanowiące aparat wykonawczy komitetów.
2.
Sekretariaty komitetów opracowują materiały i projekty uchwał na posiedzenia komitetów, spełniają czynności związane z odbywaniem posiedzeń komitetów, czuwają nad wprowadzeniem w życie uchwał, a w okresach między posiedzeniami opracowują bieżące sprawy w zakresie ustalonym w § 2.
Członkowie komitetów i komisji za swe czynności nie otrzymują wynagrodzenia, a w razie podróży służbowych otrzymują należności określone w przepisach dotyczących pracowników państwowych.
Pracownicy zatrudnieni w dniu wejścia w życie niniejszej uchwały w referatach turystyki w prezydiach wojewódzkich rad narodowych (Rad Narodowych w m. st. Warszawie i m. Łodzi) przechodzą do pracy w sekretariatach komitetów (§ 9).
W zakresie unormowanym niniejszą uchwałą tracą moc przepisy:
1)
uchwały Rady Ministrów z dnia 17 kwietnia 1950 r. - Instrukcja nr 2 w sprawie składu, podziału pracy i trybu działania prezydiów rad narodowych (Monitor Polski Nr A-57, poz. 654 z późniejszymi zmianami),
2)
uchwały Rady Ministrów z dnia 17 kwietnia 1950 r. - Instrukcja nr 3 w sprawie tworzenia wydziałów i referatów prezydiów rad narodowych (Monitor Polski Nr A-57, poz. 655 z późniejszymi zmianami),
3)
uchwały Rady Ministrów z dnia 10 czerwca 1950 r. - Instrukcja nr 8 w sprawie organizacji wewnętrznej i etatów wydziałów prezydiów rad narodowych (Monitor Polski z 1952 r. Nr A-8, poz. 76 z późniejszymi zmianami).
Wykonanie uchwały porucza się Prezesowi Rady Ministrów i Przewodniczącemu Głównego Komitetu Kultury Fizycznej.
Uchwała wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.