Utworzenie Instytutu Gospodarki Materiałowej.

Monitor Polski

M.P.1982.11.80

Akt utracił moc
Wersja od: 27 kwietnia 1982 r.

ZARZĄDZENIE Nr 11
PREZESA RADY MINISTRÓW
z dnia 20 kwietnia 1982 r.
w sprawie utworzenia Instytutu Gospodarki Materiałowej.

Na podstawie art. 4 ust. 1 i 4 ustawy z dnia 17 lutego 1961 r. o instytutach naukowo-badawczych (Dz. U. z 1975 r. Nr 7, poz. 41) zarządza się, co następuje:
1.
Tworzy się Instytut Gospodarki Materiałowej, zwany dalej "Instytutem".
2.
Instytut przejmie majątek oraz prawa i zobowiązania Instytutu Efektywności Wykorzystania Materiałów oraz Centralnego Ośrodka Badawczo-Rozwojowego Gospodarki Materiałowej, które ulegają zniesieniu.
Nadzór nad Instytutem sprawuje Minister Gospodarki Materiałowej.
Siedzibą Instytutu jest m.st. Warszawa.
1.
Przedmiotem działania Instytutu jest prowadzenie prac naukowo-badawczych i rozwojowych w dziedzinie gospodarki materiałowej oraz współudział we wdrażaniu tych prac do praktyki gospodarczej, określanie metod badawczych i sposobów realizacji zadań, a także prowadzenie informacji naukowej, technicznej i ekonomicznej w tym zakresie.
2.
W szczególności przedmiotem działania Instytutu jest organizowanie, koordynacja i prowadzenie prac naukowo-badawczych i wdrożeniowych w zakresie:
1)
organizacji i zarządzania gospodarką materiałową,
2)
metod i instrumentów ekonomicznego i organizacyjno-technicznego oddziaływania na obniżenie materiałochłonności wyrobów oraz efektywnego wykorzystania materiałów w fazie projektowania, produkcji i eksploatacji,
3)
metod i instrumentów ekonomicznego i organizacyjno-technicznego oddziaływania na efektywne pozyskiwanie i wykorzystanie surowców wtórnych,
4)
gromadzenia i upowszechniania informacji o własnościach materiałów,
5)
ekonomicznych zagadnień korozji i ochrony przed korozją,
6)
systemu zaopatrzenia jednostek gospodarczych w materiały, zasad kształtowania systemów ekonomicznych funkcjonowania przedsiębiorstw obrotu środkami produkcji oraz metod sterowania zapasami i rezerwami materiałowymi,
7)
prognozowania, bilansowania i planowania zaopatrzenia materiałowo-technicznego gospodarki narodowej,
8)
projektowania i zastosowania systemów informatycznych w zarządzaniu gospodarką materiałową.
Strukturę organizacyjną oraz szczegółowy zakres działania Instytutu i jego organów określa statut nadany przez Ministra Gospodarki Materiałowej.
Tracą moc:
1)
zarządzenie nr 59 Prezesa Rady Ministrów z dnia 9 lipca 1974 r. w sprawie utworzenia Instytutu Efektywności Wykorzystania Materiałów (Monitor Polski Nr 26, poz. 156),
2)
zarządzenie nr 7 Przewodniczącego Państwowej Rady Gospodarki Materiałowej z dnia 31 lipca 1972 r. w sprawie utworzenia Centralnego Ośrodka Badawczo-Rozwojowego Gospodarki Materiałowej.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.