Utworzenie Centralnego Zarządu Państwowych Gospodarstw Rolnych.

Monitor Polski

M.P.1949.A-19.286

Akt indywidualny
Wersja od: 31 marca 1949 r.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA ROLNICTWA I REFORM ROLNYCH
z dnia 29 marca 1949 r.
wydane w porozumieniu z Ministrem Skarbu i Prezesem Centralnego Urzędu Planowania, o utworzeniu Centralnego Zarządu Państwowych Gospodarstw Rolnych.

Na podstawie art. 1 i 2 dekretu z dnia 3 stycznia 1947 r. o tworzeniu przedsiębiorstw państwowych (Dz. U. R. P. Nr 8, poz. 42) zarządza się, co następuje:
Tworzy się Centralny Zarząd Państwowych Gospodarstw Rolnych jako przedsiębiorstwo państwowe wydzielone z administracji państwowej, prowadzone w ramach narodowych planów gospodarczych według zasad rozrachunku gospodarczego, zwane w dalszym ciągu niniejszego zarządzenia Centralny Zarząd P.G.R.
Centralny Zarząd P.G.R. ma siedzibę w m. st. Warszawie.
1.
Przedmiotem działalności Centralnego Zarządu P.G.R. jest koordynowanie, nadzorowanie i kontrolowanie oraz ogólne kierownictwo wydzielonych z administracji państwowej przedsiębiorstw (ich zjednoczeń), których zadaniem jest:
a)
prowadzenie wzorowej produkcyjnej gospodarki rolnej, roślinnej i zwierzęcej w nieruchomościach ziemskich, przeznaczonych na państwowe gospodarstwa rolne;
b)
prowadzenie zakładów przemysłu rolnego, związanych z określonymi wyżej państwowymi nieruchomościami ziemskimi;
c)
zakładanie i prowadzenie w ramach państwowych gospodarstw rolnych stacji hodowli i reprodukcji nasion selekcyjnych, zarodowych zwierząt gospodarskich, zwierząt futerkowych oraz stacji naukowo-doświadczalnych z zakresu produkcji roślinnej i zwierzęcej;
d)
zakładanie i prowadzenie czyszczalni nasion, punktów kopulacyjnych, sztucznej inseminizacji i wylęgarni;
e)
prowadzenie państwowych stad ogierów, państwowych stadnin koni oraz źrebięciarni w celu zaopatrywania kraju w materiał zarodowy i zapewnienia gospodarce narodowej produkcji różnych typów koni;
f)
zakładanie i prowadzenie zespołowych i wydzielonych warsztatów reparacyjnych dla bieżących remontów traktorów i maszyn rolniczych w celu racjonalnej eksploatacji środków mechanicznej uprawy w państwowych gospodarstwach rolnych;
g)
prowadzenie administracji przejściowej państwowych nieruchomości ziemskich, przeznaczonych na inne cele - do czasu przekazania właściwym instytucjom lub organom.
2.
Wykaz wymienionych w ust. 1 przedsiębiorstw (ich zjednoczeń), podporządkowanych Centralnemu Zarządowi P.G.R. zostanie ustalony odrębnym zarządzeniem.
3.
W okresie przejściowym do czasu powołania do życia w trybie prawem przepisanym przedsiębiorstw i ich zjednoczeń, przewidzianych w ust 1 - Centralny Zarząd P.G.R. prowadzi:
a)
wzorową produkcją roślinną i zwierzęcą w nieruchomościach ziemskich, przeznaczanych na państwowe gospodarstwa rolne, oraz określone w ust. 1 zakłady, stacje, czyszczalnie, punkty i warsztaty,
b)
administrację przejściową w nieruchomościach ziemskich, przeznaczonych na inne cele, niż wymienione w ust. 1 lit. a.
4.
Minister Rolnictwa i Reform Rolnych w porozumieniu z Ministrem Skarbu i Prezesem Centralnego Urzędu Planowania może powierzyć Centralnemu Zarządowi P.G.R. do wykonania inne jeszcze zadania, niż wyżej wymienione a wynikłe z potrzeb gospodarki rolnej Państwa.
Wytyczne i zarządzenia Centralnego Zarządu P.G.R., wydane w zakresie jego kompetencji, są wiążące dla podporządkowanych mu zjednoczeń i przedsiębiorstw nadzorowanych (§ 3 ust. 1 i 2).
Nadzór nad Centralnymi Zarządem P.G.R. sprawuje Minister Rolnictwa i Reform Rolnych.
Przy Centralnym Zarządzie P.G.R. powołana będzie Rada Nadzoru Społecznego, której zakres działania, sposób powoływania i odwoływania jej członków, organizację i sposób wykonywania powierzonych czynności określi rozporządzenie Rady Ministrów.
Organem zarządzającym Centralnego Zarządu P.G.R. jest Dyrekcja, powoływana i zwalniana przez Ministra Rolnictwa i Reform Rolnych, składająca się z Dyrektora Generalnego oraz podległych mu: jego zastępcy i 6 Dyrektorów Naczelnych.

Dyrektor Generalny wobec władz i urzędów reprezentuje Dyrekcję samodzielnie.

Do ważności zobowiązań, zaciąganych przez Centralny Zarząd P.G.R. wymagane jest współdziałanie, zgodnie z uprawnieniami, przewidzianymi w statucie:
a)
dwóch członków Dyrekcji, albo
b)
jednego członka Dyrekcji łącznie z pełnomocnikem handlowym w granicach jego pełnomocnictwa, albo
c)
dwóch pełnomocników handlowych łącznie w granicach ich pełnomocnictw.
1.
Przekazaniu na rzecz Centralnego Zarządu P.G.R. ulega majątek Skarbu Państwa, oznaczony przez Ministra Rolnictwa i Reform Rolnych.
2.
Minister Rolnictwa i Reform Rolnych zarządzi protokolarne przekazanie Centralnemu Zarządowi P.G.R. przydzielonego majątku nieruchomego w zarząd i użytkowanie, a ruchomego na własność.
Szczegółowe zasady organizacji i zakres działania Centralnego Zarządu P.G.R. ustali statut, nadany przez Ministra Rolnictwa i Reform Rolnych w porozumieniu z Ministrem Skarbu i Prezesem Centralnego Urzędu Planowania, ogłoszony w Monitorze Polskim.
Zarządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem ogłoszenia w Monitorze Polskim.