Ustanowienie odznaki "Wzorowego Kierowcy".

Monitor Polski

M.P.1952.A-49.671

Akt utracił moc
Wersja od: 7 czerwca 1952 r.

UCHWAŁA NR 404
PREZYDIUM RZĄDU
z dnia 14 maja 1952 r.
w sprawie ustanowienia odznaki "Wzorowego Kierowcy".

W celu podkreślenia poważnej roli kierowców pojazdów samochodowych w gospodarce narodowej i wyróżnienia kierowców pracujących wzorowo oraz w celu upowszechnienia wzorowych bezawaryjnych metod ich pracy, Prezydium Rządu uchwala, co następuje:
Ustanawia się odznakę "Wzorowego Kierowcy".
1.
Odznaka "Wzorowego Kierowcy" stanowi uznanie osiągniętej przez kierowcę sprawności zawodowej i aktywnego udziału w budowie Polski Ludowej.
2.
Ustanawia się następujące stopnie odznaki:

I stopień koloru brązowego,

II stopień koloru srebrnego,

III stopień koloru złotego.

Kierowcy pojazdów samochodowych wyróżnieni odznaką "Wzorowego Kierowcy" przy innych równych warunkach mają pierwszeństwo:
1)
w awansie społecznym;
2)
w szkoleniu zawodowym;
3)
w przydziale mieszkań pracowniczych;
4)
w lecznictwie sanatoryjnym;
5)
w skierowaniu na wczasy pracownicze;
6)
w przyjęciu dzieci na wyższe uczelnie;
7)
we wszelkiego rodzaju świadczeniach socjalnych.
1.
Odznakę "Wzorowego Kierowcy" nadaje Minister Transportu Drogowego i Lotniczego na wniosek ministra, w którego resorcie kierowca jest zatrudniony, lub kierownika urzędu centralnego, jeżeli kierowca jest zatrudniony w tym urzędzie albo w podległych mu jednostkach.
2.
Żołnierzom w czynnej służbie wojskowej odznakę "Wzorowego Kierowcy" nadaje Minister Obrony Narodowej w trybie i na zasadach, określonych w przepisach wojskowych.
3.
Kierowcom, będącym funkcjonariuszami lub pracownikami służby bezpieczeństwa publicznego, odznakę "Wzorowego Kierowcy" nadaje Minister Bezpieczeństwa Publicznego na wniosek dowódcy (kierownika) jednostki, w której kierowca jest zatrudniony.
1.
Minister Transportu Drogowego i Lotniczego za zgodą Prezesa Rady Ministrów ustali regulamin odznaki "Wzorowego Kierowcy", określający warunki uzyskiwania odznaki, tryb jej nadawania i cofania, jak również wzór dokumentów, stwierdzających nadanie odznaki, jej wygląd, sposób noszenia i umieszczania na pojazdach samochodowych.
2.
Regulamin, o którym mowa w ust. 1, co do funkcjonariuszów i pracowników służby bezpieczeństwa publicznego ustali Minister Bezpieczeństwa Publicznego w porozumieniu z Ministrem Transportu Drogowego i Lotniczego, za zgodą Prezesa Rady Ministrów.
1.
Otrzymanie wojskowej odznaki "Wzorowego Kierowcy" stanowi podstawę do korzystania przez odznaczonego po zwolnieniu ze służby wojskowej i przejściu do cywilnej służby w charakterze kierowcy z uprawnień, określonych w § 3.
2.
Nadanie żołnierzowi po raz pierwszy wojskowej odznaki "Wzorowego Kierowcy" odpowiada odznace I stopnia, po raz drugi - odznace II stopnia, po raz trzeci - odznace III stopnia.
Uprawnienia Ministra Obrony Narodowej, wypływające z uchwały, przysługują w stosunku do Wojsk Wewnętrznych Ministrowi Bezpieczeństwa Publicznego.
Nadanie odznaki "Wzorowego Kierowcy" nie stanowi przeszkody w przedstawieniu wyróżnionego kierowcy do odznaczeń państwowych.
Wykonanie uchwały porucza się Prezesowi Rady Ministrów, Przewodniczącemu Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego, Ministrowi Transportu Drogowego i Lotniczego, Ministrowi Obrony Narodowej, Ministrowi Bezpieczeństwa Publicznego oraz wszystkim innym ministrom.
Uchwała wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.