Ustanowienie odznaki honorowej "Wzorowy Kierowca".

Monitor Polski

M.P.1987.3.23

Akt utracił moc
Wersja od: 12 lutego 1987 r.

UCHWAŁA Nr 5
RADY MINISTRÓW
z dnia 13 stycznia 1987 r.
w sprawie ustanowienia odznaki honorowej "Wzorowy Kierowca".

Na podstawie art. 4 ust. 2 i art. 6 ust. 1 ustawy z dnia 21 grudnia 1978 r. o odznakach i mundurach (Dz. U. Nr 31, poz. 130) Rada Ministrów uchwala, co następuje:
1.
Ustanawia się odznakę honorową "Wzorowy Kierowca", zwaną dalej "odznaką".
2.
Odznaka jest trzystopniowa: brązowa, srebrna i złota.
Odznaka jest zaszczytnym wyróżnieniem oraz wyrazem uznania dla wzorowej zawodowej i społecznej postawy kierowców pojazdów samochodowych oraz motorniczych tramwajów, zwanych dalej "kierowcami".
Odznaka może być nadawana zawodowym kierowcom zatrudnionym w jednostkach gospodarki uspołecznionej lub będącym członkami zrzeszeń prywatnego transportu, należących do Naczelnej Rady Zrzeszeń Transportu Prywatnego, a także żołnierzom i pracownikom resortu obrony narodowej oraz funkcjonariuszom Służby Bezpieczeństwa i Milicji Obywatelskiej, żołnierzom jednostek wojskowych podległych Ministrowi Spraw Wewnętrznych oraz pracownikom resortu spraw wewnętrznych - za wzorową postawę oraz współudział w wychowywaniu młodych kadr kierowców.
1.
Odznaka jest okrągła, o średnicy 30 mm, wykonana z metalu koloru brązowego, srebrnego lub złotego, zależnie od stopnia odznaki. Licowa strona przedstawia koło samochodowe, wewnątrz którego na oksydowanym lub patynowym tle znajduje się sylwetka stylizowanego wizerunku samochodu ciężarowego w kolorze odznaki. Nad sylwetką samochodu jest umieszczona emaliowana czerwona tarcza z godłem Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej. Poniżej sylwetki znajduje się emaliowana biało-czerwona wstęga o szerokości 4 mm; w środkowej części wstęgi na tle koloru odznaki jest wyryty czarny dwuwierszowy napis: "WZOROWY KIEROWCA". Odwrotna strona odznaki jest gładka; znajduje się na niej zakrętka lub zapięcie agrafkowe.
2.
Wzór odznaki określa załącznik do uchwały.
Odznaka może być nadana kierowcy, który w zawodzie tym wzorowo przepracował:
1)
co najmniej 5 lat w jednym zakładzie pracy - brązowa,
2)
co najmniej 10 lat i otrzymał brązową odznakę przed co najmniej pięcioma laty - srebrna,
3)
co najmniej 15 lat i otrzymał srebrną odznaką przed co najmniej pięcioma laty - złota.
1.
Żołnierzom pełniącym czynną służbę wojskową oraz osobom spełniającym zastępczo obowiązek tej służby do uzyskania odznaki zalicza się okres zatrudnienia w zawodzie kierowcy z ostatniego miejsca pracy.
2.
Żołnierzom zwolnionym z czynnej służby wojskowej oraz pozostałym osobom wymienionym w ust. 1 okres pełnienia służby w charakterze kierowcy zalicza się do okresu zatrudnienia wymaganego do uzyskania odznaki odpowiedniego stopnia, jeżeli podjęli pracę w zawodzie kierowcy przed upływem terminów określonych w przepisach ustawy z dnia 21 listopada 1967 r. o powszechnym obowiązku obrony Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej (Dz. U. z 1984 r. Nr 7, poz. 31) oraz ustawy z dnia 30 czerwca 1970 r. o służbie wojskowej żołnierzy zawodowych (Dz. U. Nr 16, poz. 134, z 1972 r. Nr 53, poz. 341 i 342, z 1974 r. Nr 24, poz. 142 i Nr 47, poz. 282, z 1979 r. Nr 15, poz. 97 i z 1983 r. Nr 16, poz. 78), normujących zasady zaliczania odbytej służby wojskowej do okresu zatrudnienia.
1.
Odznaka jest nadawana z okazji Dnia Transportowca i Drogowca. Odznakę nadaje i wręcza uroczyście wraz z legitymacją:
1)
wojewoda (prezydent miasta: stołecznego Warszawy, Krakowa i Łodzi) właściwy ze względu na miejsce zatrudnienia kierowcy,
2)
żołnierzom i pracownikom resortu obrony narodowej - Minister Obrony Narodowej lub organ przez niego upoważniony,
3)
funkcjonariuszom Służby Bezpieczeństwa i Milicji Obywatelskiej, żołnierzom jednostek wojskowych podległych Ministrowi Spraw Wewnętrznych i pracownikom resortu spraw wewnętrznych - Minister Spraw Wewnętrznych lub organ (dowódca - kierownik jednostki) przez niego upoważniony.
2.
Odznakę może również wręczać osoba upoważniona przez właściwy organ wymieniony w ust. 1.
1.
Uzasadniony wniosek o nadanie odznaki przedstawia wojewodzie kierownik zakładu pracy zatrudniającego kierowcę. Wniosek powinien być zaopiniowany przez organizacje polityczne i społeczne działające na terenie zakładu pracy.
2.
Wniosek o nadanie odznaki żołnierzowi, funkcjonariuszowi Służby Bezpieczeństwa i Milicji Obywatelskiej oraz pracownikowi resortu obrony narodowej lub spraw wewnętrznych przedstawia właściwemu ministrowi dowódca - kierownik jednostki.
1.
Odznakę nosi się na prawej stronie piersi.
2.
Żołnierze w czynnej służbie wojskowej oraz funkcjonariusze Służby Bezpieczeństwa i Milicji Obywatelskiej noszą odznakę w sposób określony w przepisach dotyczących umundurowania, obowiązujących w resortach obrony narodowej i spraw wewnętrznych.
Organy nadające odznakę prowadzą ewidencję osób wyróżnionych odznaką. Kartą ewidencyjną jest zatwierdzony wniosek o nadanie odznaki.
1.
Utrata odznaki następuje w razie prawomocnego skazania wyróżnionej osoby na karę pozbawienia praw publicznych.
2.
Organ, który nadał odznakę, może pozbawić odznaki w razie stwierdzenia, że osoba wyróżniona dopuściła się czynu, wskutek którego stała się niegodna tej odznaki.
Nadanie, utratę lub pozbawienie odznaki odnotowuje się w aktach osobowych pracownika.
W razie zgubienia, zniszczenia albo kradzieży odznaki lub legitymacji wydaje się nową odznakę lub duplikat legitymacji.
Koszty związane z nadaniem odznaki są pokrywane ze środków budżetów terenowych organów administracji państwowej nadających odznakę, a jeżeli odznakę nadaje Minister Obrony Narodowej lub Minister Spraw Wewnętrznych - ze środków budżetu centralnego w części dotyczącej odpowiednio Ministerstwa Obrony Narodowej lub Ministerstwa Spraw Wewnętrznych.
Minister Komunikacji ustali wzory:
1)
wniosku o nadanie odznaki "Wzorowy Kierowca",
2)
legitymacji odznaki "Wzorowy Kierowca".
1.
Traci moc uchwała nr 313 Rady Ministrów z dnia 24 września 1963 r. w sprawie odznaki "Wzorowy Kierowca" (Monitor Polski Nr 73, poz. 362).
2.
Pozostają w mocy decyzje o przyznaniu odznaki wydane na podstawie uchwały wymienionej w ust. 1.
Uchwała wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIK

WZÓR ODZNAKI HONOROWEJ "WZOROWY KIEROWCA"

(pominięty)