Ustanowienie odznaki honorowej "Odznaka Mistrza".

Monitor Polski

M.P.1983.43.251

Akt utracił moc
Wersja od: 30 grudnia 1983 r.

UCHWAŁA Nr 190
RADY MINISTRÓW
z dnia 27 grudnia 1983 r.
w sprawie ustanowienia odznaki honorowej "Odznaka Mistrza".

W celu uznania wzorowej pracy mistrza Rada Ministrów uchwala, co następuje:
Ustanawia się odznakę honorową "Odznaka Mistrza", zwaną dalej "odznaką".
Odznaka jest zaszczytnym wyróżnieniem zawodowym i może być nadawana pracownikom zatrudnionym w państwowych zakładach pracy na stanowiskach mistrzów (majstrów) i starszych mistrzów (starszych majstrów) oraz na stanowiskach równorzędnych, określonych przez właściwych ministrów (kierowników urzędów centralnych), za szczególne zasługi i osiągnięcia w pracy oraz we współuczestnictwie w wychowaniu młodych kadr.
1.
Odznaka ma kształt sześcioboku foremnego o średnicy 25 mm. Wykonana jest z metalu koloru złotego. Na licowej stronie jest umieszczone koło zębate emaliowane koloru czarnego. W środku koła na tle emaliowanym koloru białego są umieszczone kontury stylizowanego wizerunku zakładu pracy, wykonane w kolorze czarnym. Wokół koła na tle emaliowanym koloru czerwonego jest umieszczony napis u góry "odznaka", u dołu "mistrza". Brzegi sześcioboku oraz napis są koloru złotego. Na odwrotnej stronie odznaki jest umieszczona zakrętka lub zapięcie agrafkowe.
2.
Wzór odznaki określa załącznik do uchwały.
Odznaka może być nadana pracownikowi, który przepracował 10 lat w uspołecznionych zakładach pracy na stanowiskach określonych w § 2.
Odznakę nadaje minister (kierownik urzędu centralnego) lub terenowy organ administracji państwowej będący organem założycielskim zakładu pracy zatrudniającego wyróżnianą osobę.
1.
Wniosek o nadanie odznaki przedstawia kierownik zakładu pracy w porozumieniu z zakładową organizacją partyjną, związkową, radą pracowniczą oraz z zakładową organizacją młodzieżową.
2.
Wniosek o nadanie odznaki powinien zawierać uzasadnienie, przedstawiające charakterystykę pracy zawodowej i postawy społecznej osoby, która ma być wyróżniona.
Osobie wyróżnionej wręcza się wraz z odznaką legitymację stwierdzającą nadanie odznaki.
Odznakę wręcza się uroczyście.
Odznakę wręcza organ, który ją nadał, lub osoba przez niego upoważniona.
Odznakę nosi się na prawej stronie piersi.
1.
Utrata odznaki następuje w razie prawomocnego skazania osoby wyróżnionej na karę dodatkową pozbawienia praw publicznych.
2.
Odznaki może pozbawić organ, który ją nadał, w razie stwierdzenia, że nadanie odznaki nastąpiło na skutek wprowadzenia w błąd.
1.
Organy nadające odznaki prowadzą ewidencję osób wyróżnionych odznaką.
2.
Fakt nadania, utraty lub pozbawienia odznaki odnotowuje się w aktach osobowych pracownika.
W razie zgubienia, zniszczenia albo kradzieży odznaki lub legitymacji stwierdzającej jej nadanie wydaje się nową odznakę lub duplikat legitymacji.
Koszty związane z nadawaniem odznaki są pokrywane ze środków budżetu centralnego, w części dotyczącej właściwych ministerstw (urzędów centralnych), lub ze środków budżetów terenowych organów administracji państwowej będących organami założycielskimi przedsiębiorstw zatrudniających wyróżniane osoby.
1.
Kierownik zakładu pracy może przyznać wyróżnionej osobie nagrodę pieniężną.
2.
Nagroda może być przyznana na wniosek samorządu załogi z posiadanych przez zakład pracy środków na wynagrodzenia.
W załączniku do uchwały nr 258 Rady Ministrów z dnia 8 grudnia 1982 r. w sprawie wzorcowego statusu mistrza w państwowym zakładzie pracy (Monitor Polski Nr 32, poz. 277) § 12 otrzymuje brzmienie:

"§ 12. Mistrzowie otrzymują za dziesięcioletnią wzorową pracę na stanowiskach mistrzów specjalne wyróżnienie w postaci odznaki honorowej "Odznaka Mistrza."

Uchwała wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIK

WZÓR ODZNAKI HONOROWEJ "ODZNAKA MISTRZA"

(grafikę pominięto)