Ustalenie zasad zawierania umów i dokonywania rozliczeń za prace naukowo-badawcze i doświadczalno-konstrukcyjne.

Monitor Polski

M.P.1964.49.242

Akt utracił moc
Wersja od: 30 lipca 1968 r.

ZARZĄDZENIE
PRZEWODNICZĄCEGO KOMITETU NAUKI I TECHNIKI
z dnia 14 lipca 1964 r.
w sprawie ustalenia zasad zawierania umów i dokonywania rozliczeń za prace naukowo-badawcze i doświadczalno-konstrukcyjne.

Na podstawie § 1 ust. 3 pkt 4 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 28 czerwca 1963 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Komitetu Nauki i Techniki oraz zasad współdziałania z Komisją Planowania przy Radzie Ministrów, Polską Akademią Nauk i ministrami (kierownikami urzędów centralnych) (Dz. U. Nr 28, poz. 171) zarządza się, co następuje:
Prace naukowo-badawcze i doświadczalno-konstrukcyjne dla ministerstw (urzędów centralnych), zjednoczeń (jednostek równorzędnych), przedsiębiorstw państwowych oraz innych instytucji państwowych i jednostek gospodarki uspołecznionej mogą być wykonywane tylko na podstawie zawartych umów.
Zasady zawierania umów i dokonywania rozliczeń za prace naukowo-badawcze i doświadczalno-konstrukcyjne, prowadzone przez instytuty naukowo-badawcze, centralne biura konstrukcyjne, zakłady badań i doświadczeń, centralne laboratoria, laboratoria itp. placówki, zwane dalej "placówkami naukowo-technicznymi", wykonywane na rzecz jednostek organizacyjnych wymienionych w § 1, zawiera załącznik do zarządzenia.
Do umów zawartych przed dniem wejścia w życie zarządzenia stosuje się przepisy dotychczasowe.
Zarządzenie nie dotyczy:
1)
szkół wyższych, placówek naukowych Polskiej Akademii Nauk oraz Instytutu Geologicznego Centralnego Urzędu Geologii, dla których obowiązują w regulowanym przedmiocie odrębne przepisy,
2)
placówek naukowo-technicznych będących jednostkami budżetowymi w rozumieniu art. 10 ustawy z dnia 1 lipca 1958 r. o prawie budżetowym (Dz. U. Nr 45, poz. 221), dla których zostaną opracowane odrębne przepisy.
W szczególnie uzasadnionym wypadku placówka naukowo-techniczna może być przez Przewodniczącego Komitetu Nauki i Techniki na wniosek właściwego ministra (kierownika urzędu centralnego) zwolniona czasowo od obowiązku stosowania umów.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 1965 r.

ZAŁĄCZNIK 

OGÓLNE ZASADY ZAWIERANIA UMÓW I DOKONYWANIA ROZLICZEŃ ZA PRACE NAUKOWO-BADAWCZE I DOŚWIADCZALNO-KONSTRUKCYJNE

I.

Przepisy ogólne.

§  1.
Używane w niniejszych zasadach określenia:
1)
"prace naukowo-badawcze i konstrukcyjno-doświadczalne" oznaczają prace wchodzące w zakres działalności placówek naukowo-technicznych,
2)
"placówki naukowo-techniczne" oznaczają:
a)
jednostki zaplecza naukowo-technicznego, z wyjątkiem biur projektów (samodzielnych pracowni projektowych), a w szczególności instytuty naukowo-badawcze, centralne biura konstrukcyjne, zakłady badań i doświadczeń, centralne biura technologiczne i centralne laboratoria,
b)
komórki organizacyjne zakładowego zaplecza naukowo-technicznego, a w szczególności zakładowe laboratoria badawcze, biura studiów, biura konstrukcyjne i technologiczne, warsztaty doświadczalne, prototypownie, stacje prób i badań, komórki mechanizacji i automatyzacji, jeżeli wykonują prace na rzecz jednostek spoza przedsiębiorstwa, w skład którego wchodzą.
§  2.
Odbiorcami prac wykonywanych przez placówki naukowo-techniczne są ministerstwa (urzędy centralne), instytucje państwowe, zjednoczenia (jednostki równorzędne), przedsiębiorstwa państwowe oraz inne jednostki gospodarki uspołecznionej realizujące przede wszystkim plany rozwoju techniki i dysponujące środkami na finansowanie zadań tego planu; jednostki te nazywane są dalej "zamawiającymi".

II.

Zamówienie.

§  3.
1.
Zamawiający składają w placówkach naukowo-technicznych zamówienia na prace naukowo-badawcze i doświadczalno-konstrukcyjne.
2.
Zamówienie złożone przez zamawiającego powinno zawierać dane umożliwiające placówce naukowo-technicznej opracowanie projektu umowy, a zwłaszcza umożliwiające ustalenie tematu i jego podział na etapy, określenie czasu niezbędnego do wykonania prac i ustalenie umownego wynagrodzenia za pracę.
§  4.
1.
Placówki naukowo-techniczne analizują otrzymane zamówienie przede wszystkim pod kątem:
1)
zgodności z planem pracy placówki naukowo-technicznej,
2)
konieczności lub celowości włączenia tematu objętego zamówieniem do planu pracy placówki naukowo-technicznej bądź - gdy plan już został zatwierdzony - możliwości jego zmiany w obowiązującym trybie,
3)
dodatkowych możliwości realizacji tematu objętego zamówieniem poza planem pracy placówki - bez uszczerbku dla zadań planowych.
2.
Pierwszeństwo w przyjęciu do realizacji mają zamówienia na wykonanie prac szczególnie ważnych dla gospodarki narodowej, a więc zamówienia Komitetu Nauki i Techniki, a następnie zamówienia ministerstw i zjednoczeń (jednostek równorzędnych).
§  5.
1.
Rozpatrzenie zamówienia oraz wysłanie zamawiającemu projektu umowy przez placówkę naukowo-techniczną powinno nastąpić w okresie nie przekraczającym 45 dni od daty otrzymania zamówienia, z wyjątkiem wypadku, gdy:
1)
strony ustalą inne terminy,
2) 1
zamówienie jest złożone w okresie prac nad narodowym planem gospodarczym, a placówka naukowo-techniczna nie zna jeszcze planowanego zakresu zadań na okres objęty planem; podany wyżej termin obowiązuje wtedy od uchwalenia narodowego planu gospodarczego.
2. 2
Jeżeli placówka naukowo-techniczna nie przyjmuje zamówienia, odmowa przyjęcia z podaniem uzasadnienia powinna nastąpić w okresie nie dłuższym niż 14 dni od daty otrzymania zamówienia.

III.

Wykonawcy.

§  6.
1. 3
Prace naukowo-badawcze i doświadczalno-konstrukcyjne, konieczne do rozwiązania problemu (tematu) naukowo-badawczego objętego narodowym planem gospodarczym, należy powierzać w formie umowy:
1)
w całości jednostce wiodącej, o której mowa w § 1 ust. 1 zarządzenia Przewodniczącego Komitetu Nauki i Techniki z dnia 25 czerwca 1964 r. w sprawie jednostek wiodących w planowaniu i realizacji prac naukowo-badawczych (Monitor Polski Nr 44, poz. 211), zwanego dalej "zarządzeniem o jednostkach wiodących", lub
2)
w odpowiednich częściach jednostkom wiodącym II stopnia, o których mowa w § 1 ust. 2 zarządzenia o jednostkach wiodących,

bez względu na to, czy prace te będą wykonane wyłącznie przez te placówki, czy też przy współpracy innych jednostek.

2. 4
Bezpośrednie powierzenie przez zamawiającego prac jednostkom wiodącym II stopnia, o których mowa w ust. 1, powinno następować w porozumieniu z jednostką wiodącą.
3. 5
Do prac nie objętych narodowym planem gospodarczym można na podstawie decyzji właściwych jednostek nadrzędnych nie stosować zasad ustalonych w ust. 1 i 2. W tym wypadku zamawiający zawiera odrębne umowy ze wszystkimi wykonawcami.
4. 6
Placówka wiodąca odpowiedzialna jest za właściwe i terminowe wykonanie całości prac naukowo-badawczych i doświadczalno-konstrukcyjnych objętych umową. Powierzenie przez placówkę wiodącą wykonania prac podwykonawcom nie zwalnia tej placówki od odpowiedzialności za całość prac.
5.
Powierzenie wykonania prac naukowo-badawczych i doświadczalno-konstrukcyjnych podwykonawcy nie będącemu jednostką gospodarki uspołecznionej może nastąpić wyłącznie w wypadkach przewidzianych w obowiązujących przepisach i powinno być uzgodnione z zamawiającym.
§  7. 7
W stosunkach między jednostkami wiodącymi a jednostkami współpracującymi stosuje się odpowiednio do jednostek wiodących przepisy dotyczące zamawiającego, a do jednostek współpracujących przepisy dotyczące placówki naukowo-technicznej.

IV.

Umowa i jej zmiany.

§  8.
1.
Umowy o wykonanie prac naukowo-badawczych i doświadczalno-konstrukcyjnych powinny być zawarte na piśmie.
2. 8
Prace, których planowany koszt nie przekracza zł. 50.000, mogą być wykonywane na podstawie umowy zawartej w formie pisemnego potwierdzenia zamówienia przez placówkę naukowo-techniczną, jeżeli zamówienie to określa przedmiot, termin oraz warunki wykonania zamówienia.
§  9.
1.
Projekt umowy przygotowuje placówka naukowo-techniczna na podstawie zamówienia (§ 3 ust. 2) i przesyła - po jego podpisaniu - zamawiającemu w 2 egzemplarzach.
2.
Zamawiający jest obowiązany w terminie 14 dni po otrzymaniu umowy do jej podpisania i zwrotu jednego egzemplarza placówce naukowo-technicznej. Drugi egzemplarz umowy pozostaje u zamawiającego.
§  10.
1.
Jeżeli zamawiający nie zgadza się z poszczególnymi postanowieniami umowy, sporządza protokół rozbieżności i wysyła go wraz z podpisanym egzemplarzem umowy placówce naukowo-technicznej w terminie ustalonym w § 9 ust. 2, zaznaczając w umowie o załączonym protokole rozbieżności.
2.
Placówka naukowo-techniczna po otrzymaniu podpisanej umowy wraz z protokołem rozbieżności w terminie 14 dni:
1)
potwierdzi przyjęcie zgłoszonych zmian do opracowanego projektu umowy lub też zaproponuje ich omówienie dla uzgodnienia stanowiska albo
2)
przekaże sprawę do rozstrzygnięcia jednostce nadrzędnej przedstawiając protokół rozbieżności.

Jeżeli zamawiający i wykonawca podlegają różnym jednostkom nadrzędnym lub gdy zamawiającym jest naczelny organ administracji państwowej bądź urząd centralny, placówka naukowo-techniczna przekazuje sprawę do rozstrzygnięcia właściwej komisji arbitrażowej.

3.
Jeżeli placówka naukowo-techniczna nie przekaże w terminie ustalonym w ust. 2 nie uzgodnionych rozbieżności do rozstrzygnięcia, propozycje zamawiającego, zawarte w protokole rozbieżności, uważa się za przyjęte.
§  11.
1.
Umowa powinna obejmować wszystkie postanowienia niezbędne dla zabezpieczenia interesów obu stron. W szczególności umowa powinna zawierać:
1)
określenie stron zawierających umowę,
2)
datę i miejsce zawarcia umowy,
3)
określenie przedmiotu umowy (program pracy, metoda pracy, treść i forma wyniku pracy itp.),
4)
określenie przez zamawiającego przewidywanego miejsca i czasu wdrożenia wyniku pracy naukowo-badawczej lub doświadczalno-konstrukcyjnej,
5)
określenie końcowego terminu wykonania pracy,
6)
ustalenie podziału pracy na części (etapy) mogące stanowić przedmiot odrębnego odbioru i rozliczeń, podania terminów wykonania poszczególnych etapów pracy,
7)
ustalenie miejsca i sposobu przekazania prac po zakończeniu poszczególnych etapów i całości,
8)
ustalenie wynagrodzenia placówki naukowo-technicznej za całą pracę i za jej poszczególne etapy,
9)
stwierdzenie zabezpieczenia środków finansowych, ustalenie sposobu zapłaty z podaniem rodzaju środków i numeru konta bankowego, z którego zostanie dokonana zapłata,
10)
określenie dokumentów stanowiących podstawę do prowadzenia prac oraz w miarę potrzeby ustalenie terminu dostarczenia danych uzupełniających w tym zakresie,
11)
ustalenie zakresu wykorzystania projektów i opracowań typowych, których stosowanie zamawiający zastrzega już przy zawarciu umowy, niezależnie od obowiązku uwzględnienia przez placówkę naukowo-techniczną rozwiązań typowych w każdej fazie wykonywania prac,
12)
wyraźne stwierdzenie, czy i w jakim stopniu należy do zakresu pracy placówki naukowo-technicznej udział we wdrażaniu wyniku pracy do praktyki,
13)
ustalenie sposobu zabezpieczenia przedmiotów (materiałów) powierzonych wykonawcy w związku z zamówieniem,
14)
odwołanie się do przepisów niniejszych zasad w sprawach nie uregulowanych w umowie,
15)
inne ustalenia istotne przy wykonywaniu danej pracy,
16)
podpisy stron.
2.
Umowa określa wynagrodzenie placówki naukowo-technicznej:
1)
w zakresie prac objętych obowiązującymi cennikami - według cen zawartych w tych cennikach,
2)
w zakresie pozostałych prac wykonywanych bezpośrednio przez placówkę naukowo-techniczną - według cen uzgodnionych z zamawiającym, na podstawie kalkulacji kosztu własnego; cenę tę określa załączony do umowy plan kosztów (kalkulacja wstępna), stanowiący integralną część umowy; placówki naukowo-techniczne, którym pozwalają na to przepisy specjalne, mogą doliczać do kosztu własnego zysk według określonej stopy procentowej, natomiast pozostałe placówki - a wśród nich instytuty naukowo-badawcze - zysku nie doliczają,
3) 9
w zakresie prac koordynacyjnych wykonywanych zgodnie z § 6 przez jednostkę wiodącą - w wysokości przewidywanych kosztów koordynacji, lecz nie przekraczającej 2% wynagrodzenia ustalonego za prace podlegające wykonaniu przez podwykonawców.
3.
Plan kosztów określa wynagrodzenie placówki naukowo-technicznej z podziałem na koszty bezpośrednie (w rozbiciu na wynagrodzenie bezpośrednie: płace, robocizna, materiały bezpośrednie, koszty specjalne i pozostałe koszty bezpośrednie) i koszty ogólne (w rozbiciu na koszty ogólne zakładu i koszty ogólne placówki naukowo-technicznej). Plan kosztów powinien w sposób szczegółowy podawać podstawę prawną przyjętej wyceny. Jeżeli odbiór ma być dokonywany etapami, plan kosztów powinien określać wynagrodzenie placówki naukowo-technicznej za każdą część prac, która będzie oddzielnie przekazywana zamawiającemu.
4.
W razie zwłoki w terminowym dostarczeniu przez zamawiającego danych niezbędnych do wykonywania prac objętych umową (ust. 1 pkt 10 oraz § 15 pkt 1), placówka naukowo-techniczna powinna wyznaczyć pisemnie odpowiedni termin dodatkowy, a po bezskutecznym jego upływie może odstąpić od umowy.
§  12.
1.
Umowa powinna dotyczyć w zasadzie wykonania całości tematu powierzonego placówce naukowo-technicznej. Przy tematach wieloletnich przedmiotem kolejnych umów mogą być etapy stanowiące część tematu realizowaną w określonym czasie oraz nadającą się do odrębnego odbioru i rozliczenia. Powinny to być z zasady etapy zamieszczone w "planie ważniejszych prac konstrukcyjno-doświadczalnych, laboratoryjnych i naukowo-badawczych" zamawiającego.
2.
Przy tematach wieloletnich mogą być zawierane porozumienia roczne określające zakres umowy na dany rok.
3.
Przy tematach mających charakter drobnych prac jednorodnych i powtarzalnych wykonywanych systematycznie dla jednego odbiorcy lub określonej grupy odbiorców umowa może być zawarta z jednym zamawiającym (§ 14) na całokształt tych prac na okres nie dłuższy niż rok.
§  13.
Przyjęcie w umowie terminów oraz kosztów przekraczających terminy ustalone w obowiązującym planie jest niedopuszczalne.
§  14.
Jeżeli w wykonaniu tego samego tematu zainteresowanych jest więcej jednostek organizacyjnych, umowę o wykonanie określonej pracy zawiera się tylko z jednym zamawiającym. Zamawiający po uzyskaniu upoważnienia od pozostałych jednostek organizacyjnych realizuje wszystkie prawa i zobowiązania wynikające z umowy.
§  15.
Do podstawowych obowiązków zamawiającego należy:
1)
dostarczenie danych niezbędnych do wykonania prac objętych umową,
2)
podpisanie umowy bądź zawiadomienie wykonawcy w terminie określonym w § 9 ust. 2 o stanowisku zajętym względem projektu umowy,
3)
dokonanie odbioru wykonanych prac naukowo-badawczych i doświadczalno-konstrukcyjnych,
4)
zapłata wynagrodzenia określonego umową,
5)
zapewnienie terminowego i prawidłowego wdrożenia wyniku pracy objętej umową.
§  16.
Do podstawowych obowiązków placówki naukowo-technicznej przyjmującej zamówienie należy:
1)
sporządzenie projektu umowy o wykonanie zamówionych prac naukowo-badawczych i doświadczalno-konstrukcyjnych,
2)
wykonanie prac zgodnie z ustaleniami umowy przy zastosowaniu obowiązujących przepisów, norm i warunków technicznych,
3)
udzielenie zamawiającemu na jego żądanie wyjaśnień co do wykonywanych prac,
4)
współudział we wdrażaniu wyniku pracy w zakresie ustalonym umową.
§  17. 10
Jednostki wiodące oraz inne placówki naukowo-techniczne powinny świadczyć w zakresie swoich specjalności wzajemne odpłatne usługi.
§  18.
1.
Uzupełnienie postanowień umowy może nastąpić jedynie za zgodą obu stron, wyrażoną na piśmie.
2.
Rozwiązanie umowy bądź zmiana jej warunków może nastąpić po porozumieniu stron; jedynie gdyby to było sprzeczne z zatwierdzonym dla każdej ze stron planem, rozwiązanie czy zmiana warunków umów może nastąpić dopiero po uprzedniej zmianie planu w obowiązującym trybie.

V.

Kontrola wykonania pracy oraz jej odbiór.

§  19.
1.
Zamawiający ma prawo kontrolować przebieg oraz jakość wykonywanej pracy naukowo-badawczej i doświadczalno-konstrukcyjnej.
2.
Jednocześnie z podpisaniem umowy zamawiający powiadamia na piśmie placówkę naukowo-techniczną o wyznaczeniu przedstawiciela upoważnionego z jego ramienia do kontrolowania prac i do przejęcia pracy.
3.
Na żądanie zamawiającego placówka naukowo-techniczna powinna informować go o przebiegu pracy.
§  20.
1.
Jeżeli w toku wykonywania prac okaże się, że jej kontynuacja jest niecelowa, gdyż końcowy wynik może być tylko negatywny w stosunku do założeń, placówka naukowo-techniczna ma prawo przerwać tę pracę i powiadomić o tym zamawiającego w ciągu 3 dni od przerwania pracy.
2.
W wypadku omówionym w ust. 1 strony obowiązane są w terminie dalszych 7 dni rozpatrzyć sprawę celowości kontynuowania pracy, ustalając jednocześnie stopień jej zaawansowania (§ 25 ust. 2 i 3). Przy rozpatrywaniu tej sprawy zamawiający może zasięgnąć opinii rady naukowej (rady technicznej) placówki naukowo-technicznej. Ostateczna decyzja o przerwaniu (zaniechaniu) pracy należy do zamawiającego.
§  21.
1.
Placówka naukowo-techniczna jest obowiązana zawiadomić zamawiającego o zakończeniu każdego etapu pracy wymienionego w umowie i stanowiącego odrębny przedmiot rozliczeń oraz o wykonaniu całości pracy, przedstawiając jednocześnie sprawozdanie z wykonanej pracy (etapu).
2.
Odbiór wykonanych prac powinien się odbywać komisyjnie i być stwierdzony w formie protokołu zdawczo-odbiorczego.
3.
Jeżeli zamawiającym jest ministerstwo (urząd centralny) lub zjednoczenie (jednostka równorzędna), w skład komisji przyjmującej pracę powinni wchodzić przedstawiciele zakładów, w których praca ma być wykorzystana (wdrożona).
4.
Jeżeli zamawiający nie odebrał pracy w terminie 21 dni od daty zawiadomienia, o którym mowa w ust. 1, placówka naukowo-techniczna ma prawo sporządzić jednostronny protokół, który sianowi podstawę dokonania rozliczeń.
§  22.
1.
W protokole zdawczo-odbiorczym należy zamieścić obok określenia przedmiotu odbioru również stwierdzenie dotyczące jakości wykonanej pracy oraz ewentualny wykaz niezbędnych do wprowadzania poprawek i uzupełnień, jeżeli potrzeba ich wykonania powstała na skutek:
1)
wykonania prac niezgodnie z warunkami umowy,
2)
niezgodności pracy z dostarczonymi danymi wyjściowymi,
3)
niewłaściwego pod względem technicznym i ekonomicznym wykonania prac,
4)
niezgodności z obowiązującymi w chwili rozpoczęcia prac przepisami, normami, normatywami technicznymi i cennikami.
2.
Szczegółowy wykaz niezbędnych poprawek i uzupełnień powinien być złożony przez zamawiającego w ciągu 14 dni od daty podpisania protokołu zdawczo-odbiorczego lub doręczenia zamawiającemu jednostronnego protokołu, o którym mowa w § 21 ust. 4.
§  23. 11
W razie zwłoki placówki naukowo-technicznej w terminowym wykonaniu prac, zamawiający powinien wyznaczyć odpowiedni termin dodatkowy, a po bezskutecznym jego upływie może odstąpić od umowy. Jeżeli dotyczy to umów o prace objęte planami jednostek nadrzędnych dla zamawiających, odstąpienie od umowy może nastąpić w uzgodnieniu z właściwą jednostką nadrzędną.

VI.

Wynagrodzenie i rozliczenia.

§  24.
1.
Wynagrodzenie placówki naukowo-technicznej określa umowa (§ 11 ust. 2).
2.
Jeżeli faktyczny koszt pracy jest niższy od ceny uzgodnionej z zamawiającym (§ 11 ust. 2 pkt 2) lub jest od niej wyższy nie więcej niż o 5%, podstawą rozliczenia jest faktyczny koszt pracy.
3.
Jeżeli faktyczny koszt pracy jest wyższy od ceny uzgodnionej z zamawiającym (§ 11 ust. 2 pkt 2) więcej niż o 5%, koszt ten może być podstawą rozliczenia za zgodą zamawiającego bądź jego jednostki nadrzędnej, jeżeli przepisy szczególne nie wykluczają prawa do udzielenia takiej zgody.
4.
Otrzymanie negatywnego wyniku pracy wykonanej zgodnie z umową nie zwalnia zamawiającego od obowiązku zapłaty za tę pracę.
§  25.
1.
Jeżeli wykonanie pracy objętej umową zostało przerwane na polecenie zamawiającego albo zamawiający odstąpił od umowy z innych przyczyn, aniżeli określone w § 23, lub też jeżeli placówka naukowo-techniczna odstąpiła od umowy na podstawie § 11 ust. 4, albo obydwie strony odstąpiły od umowy, przerywając prace zgodnie z § 20, zamawiający obowiązany jest pokryć należność z tego tytułu w wysokości odpowiadającej wartości faktycznego zaawansowania pracy lub w wysokości faktycznie poniesionych kosztów. Wybór jednego z podanych sposobów rozliczenia pozostawia się do uznania placówki naukowo-technicznej.
2.
Stan zaawansowania prac w chwili ich przerwania powinien być ustalony w protokole sporządzonym z udziałem zamawiającego. O terminie sporządzenia protokołu placówka naukowo-techniczna zawiadamia zamawiającego na piśmie.
3.
W razie niestawienia się przedstawiciela zamawiającego w wyznaczonym terminie placówka naukowo-techniczna sporządza komisyjnie jednostronny protokół.
§  26.
1.
Placówka naukowo-techniczna jest obowiązana do bezpłatnego wykonania - w terminie uzgodnionym z zamawiającym - wszelkich poprawek i uzupełnień, o których mowa w § 22 ust. 2.
2.
Jeżeli placówka naukowo-techniczna nie wykona poprawek i uzupełnień w terminach wyznaczonych przez zamawiającego, zamawiający może wykonać poprawki i uzupełnienia na jej koszt.
§  27.
1.
Podstawą do rozliczeń pomiędzy placówką naukowo-techniczną a zamawiającym jest faktura wystawiona za odebraną całą pracę lub jej etap.
2.
Wystawienie faktury następuje w ciągu 3 dni od daty sporządzenia protokołu zdawczo-odbiorczego lub jednostronnych protokołów, o których mowa w § 21 ust. 4 oraz w § 25 ust. 3, bądź protokołu przerwania pracy, stosownie do przepisu § 20 ust. 2.
3.
Jeżeli zamawiający nie dokonał przyjęcia pracy we właściwym terminie, nie może uznać tej okoliczności za podstawę odmowy zapłaty faktury wystawionej zgodnie z ust. 2.
§  28. 12
Jednostki wiodące obejmują wystawioną przez siebie fakturą również wynagrodzenie podwykonawcy, jeżeli strony nie ustalą inaczej.
§  29.
Rozliczenia pomiędzy stronami są dokonywane zgodnie z ogólnie obowiązującymi przepisami o rozliczeniach między jednostkami gospodarki uspołecznionej.
§  30.
Placówka naukowo-techniczna obowiązana jest, na żądanie zamawiającego, do bezzwłocznego usunięcia wad w wykonanej pracy, ujawnionych w ciągu 2 lat od daty jej przyjęcia.

VII.

Rozstrzyganie sporów i inne zasady.

§  31.
1.
Wszelkie spory o charakterze naukowym i technicznym rozstrzyga bądź jednostka nadrzędna, bądź wyznaczona przez strony inna jednostka, jeżeli strony podlegają różnym jednostkom nadrzędnym lub jeżeli zamawiającym jest naczelny organ administracji państwowej bądź urząd centralny.
2.
Pozostałe spory rozstrzygają właściwe komisje arbitrażowe.
3.
Przed skierowaniem sporu do rozstrzygnięcia przez komisję arbitrażową strony mogą uregulować spór polubownie.
§  32.
1.
Ustalenia zawarte w niniejszych zasadach obowiązują strony bez potrzeby zamieszczania w umowie ich treści.
2.
Strony mogą zamieszczać w umowie uzgodnione postanowienia szczególne, które nie mogą być sprzeczne z późniejszymi zasadami.
§  33.
Prawo wykorzystania wyników prac, wykonywanych według zawartej umowy, przysługuje obydwu stronom w równej mierze.
§  34.
W sprawach nie uregulowanych ogólnymi zasadami zawierania umów i dokonywania rozliczeń za prace naukowo-badawcze i doświadczalno-konstrukcyjne mają zastosowanie odpowiednie przepisy kodeksu cywilnego.
1 Załącznik § 5 ust. 1 pkt 2 zmieniony przez § 10 pkt 1 zarządzenia z dnia 12 grudnia 1964 r. w sprawie powiązania trybu planowania rozwoju nauki i techniki z trybem zawierania umów oraz ustalenia wzorów: umowy, planu kosztów i protokołu zdawczo-odbiorczego. (M.P.64.89.424) z dniem 1 stycznia 1965 r.
2 Załącznik § 5 ust. 2 zmieniony przez § 1 zarządzenia z dnia 30 grudnia 1966 r. (M.P.67.1.1) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 1 stycznia 1967 r.
3 Załącznik § 6 ust. 1 zmieniony przez § 10 pkt 2 zarządzenia z dnia 12 grudnia 1964 r. w sprawie powiązania trybu planowania rozwoju nauki i techniki z trybem zawierania umów oraz ustalenia wzorów: umowy, planu kosztów i protokołu zdawczo-odbiorczego. (M.P.64.89.424) z dniem 1 stycznia 1965 r.
4 Załącznik § 6 ust. 2 zmieniony przez § 10 pkt 2 zarządzenia z dnia 12 grudnia 1964 r. w sprawie powiązania trybu planowania rozwoju nauki i techniki z trybem zawierania umów oraz ustalenia wzorów: umowy, planu kosztów i protokołu zdawczo-odbiorczego. (M.P.64.89.424) z dniem 1 stycznia 1965 r.
5 Załącznik § 6 ust. 3 zmieniony przez § 10 pkt 2 zarządzenia z dnia 12 grudnia 1964 r. w sprawie powiązania trybu planowania rozwoju nauki i techniki z trybem zawierania umów oraz ustalenia wzorów: umowy, planu kosztów i protokołu zdawczo-odbiorczego. (M.P.64.89.424) z dniem 1 stycznia 1965 r.
6 Załącznik § 6 ust. 4 zmieniony przez § 10 pkt 3 zarządzenia z dnia 12 grudnia 1964 r. w sprawie powiązania trybu planowania rozwoju nauki i techniki z trybem zawierania umów oraz ustalenia wzorów: umowy, planu kosztów i protokołu zdawczo-odbiorczego. (M.P.64.89.424) z dniem 1 stycznia 1965 r.
7 Załącznik § 7 zmieniony przez § 10 pkt 4 zarządzenia z dnia 12 grudnia 1964 r. w sprawie powiązania trybu planowania rozwoju nauki i techniki z trybem zawierania umów oraz ustalenia wzorów: umowy, planu kosztów i protokołu zdawczo-odbiorczego. (M.P.64.89.424) z dniem 1 stycznia 1965 r.
8 Załącznik § 8 ust. 2:

- zmieniony przez § 10 pkt 5 zarządzenia z dnia 12 grudnia 1964 r. w sprawie powiązania trybu planowania rozwoju nauki i techniki z trybem zawierania umów oraz ustalenia wzorów: umowy, planu kosztów i protokołu zdawczo-odbiorczego. (M.P.64.89.424) z dniem 1 stycznia 1965 r.

- zmieniony przez § 1 zarządzenia z dnia 6 lipca 1968 r. (M.P.68.32.214) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 30 lipca 1968 r.

9 Załącznik § 11 ust. 2 pkt 3 zmieniony przez § 10 pkt 6 zarządzenia z dnia 12 grudnia 1964 r. w sprawie powiązania trybu planowania rozwoju nauki i techniki z trybem zawierania umów oraz ustalenia wzorów: umowy, planu kosztów i protokołu zdawczo-odbiorczego. (M.P.64.89.424) z dniem 1 stycznia 1965 r.
10 Załącznik § 17 zmieniony przez § 10 pkt 7 zarządzenia z dnia 12 grudnia 1964 r. w sprawie powiązania trybu planowania rozwoju nauki i techniki z trybem zawierania umów oraz ustalenia wzorów: umowy, planu kosztów i protokołu zdawczo-odbiorczego. (M.P.64.89.424) z dniem 1 stycznia 1965 r.
11 Załącznik § 23 zmieniony przez § 10 pkt 8 zarządzenia z dnia 12 grudnia 1964 r. w sprawie powiązania trybu planowania rozwoju nauki i techniki z trybem zawierania umów oraz ustalenia wzorów: umowy, planu kosztów i protokołu zdawczo-odbiorczego. (M.P.64.89.424) z dniem 1 stycznia 1965 r.
12 Załącznik § 28 zmieniony przez § 10 pkt 9 zarządzenia z dnia 12 grudnia 1964 r. w sprawie powiązania trybu planowania rozwoju nauki i techniki z trybem zawierania umów oraz ustalenia wzorów: umowy, planu kosztów i protokołu zdawczo-odbiorczego. (M.P.64.89.424) z dniem 1 stycznia 1965 r.