Ustalenie wzoru umowy o naukę rzemiosła.

Monitor Polski

M.P.1952.A-86.1362

Akt utracił moc
Wersja od: 15 października 1952 r.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA PRZEMYSŁU DROBNEGO I RZEMIOSŁA
z dnia 6 października 1952 r.
w sprawie ustalenia wzoru umowy o naukę rzemiosła.

W związku z postanowieniem § 1 ust. 2 zarządzenia Ministra Przemysłu Drobnego i Rzemiosła z dnia 17 czerwca 1952 r. w sprawie szkolenia zawodowego młodocianych zatrudnionych w zakładach rzemieślniczych (Monitor Polski Nr A-59, poz. 904) zarządza się, co następuje:
Umowa o naukę zawodu pomiędzy osobami prowadzącymi zakłady rzemieślnicze a młodocianymi powinna być zawarta według wzoru stanowiącego załącznik do niniejszego zarządzenia.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIK 

Umowę zarejestrowano w Izbie Rzemieślniczej

dnia .................... tom .......... str. .......... nr ..........

podpis ....................

UMOWA O NAUKĘ RZEMIOSŁA

W .................... (miejscowość) dnia .................... 195... r., pomiędzy Ob. .................... zam. ...................., zwanym dalej "mistrzem", prowadzącym zakład rzemieślniczy w .................... legitymującym się .................... (nazwa, nr i data wystawienia dokumentu) z jednej strony, a Ob. .................... zam. ...................., zwanym dalej "uczniem", urodzonym dnia .................... młodocianym, działającym w obecności swego przedstawiciela ustawowego .................... zam. .................... i za jego zgodą, z drugiej strony, została zawarta następująca umowa o naukę rzemiosła:

§ 1.
Mistrz przyjmuje ucznia na naukę rzemiosła w zawodzie .................... specjalnościach .................... i zobowiązuje się do wyuczenia go praktycznego wykonywania zawodu oraz do przekazania mu posiadanych wiadomości teoretycznych.
§  2.
1.
Czas szkolenia wynosi, zgodnie z pozycją .......... lit. .......... wykazu czasu szkolenia w zawodach rzemieślniczych, stanowiącego załącznik do zarządzenia Ministra Przemysłu Drobnego i Rzemiosła z dnia 17 czerwca 1952 r. w sprawie szkolenia zawodowego młodocianych zatrudnionych w zakładach rzemieślniczych (Monitor Polski Nr A-59, poz. 904), .......... miesięcy.
2.
Szkolenie ucznia rozpoczęło się w dniu ....................
3.
*)Do czasu szkolenia zaliczono uczniowi okres poprzedniego szkolenia w ilości .......... miesięcy na podstawie zaświadczenia cechu.

*) Niepotrzebne skreślić.

§  3.
Praktyczne szkolenie ucznia odbywać się będzie według programu i wytycznych Związku Izb Rzemieślniczych, z którymi obie strony powinny się dokładnie zapoznać.
§  4.
Przez okres szkolenia uczeń otrzymuje wynagrodzenie w wysokości określonej układem zbiorowym lub innymi przepisami.
§  5.
1.
Czas pracy ucznia wynosi do chwili ukończenia przez niego 16 lat życia 36 godzin tygodniowo, a następnie 46 godzin tygodniowo.
2.
Mistrzowi nie wolno zatrudniać ucznia młodocianego w godzinach nadliczbowych ani w porze nocnej, jak również przy pracach szczególnie uciążliwych lub szkodliwych dla zdrowia, wymienionych w obowiązujących przepisach o pracach wzbronionych dla młodocianych.
§  6.
Młodocianym przysługuje urlop zgodnie z obowiązującymi przepisami. Za czas urlopu uczeń otrzymuje wynagrodzenie nie niższe, aniżeli kwota, od której oblicza się składkę na ubezpieczenia społeczne.
§  7.
1.
Mistrz jest obowiązany:
1)
szkolić ucznia w jego zawodzie, przydzielając mu pracę odpowiadającą programowi praktycznej nauki danego zawodu oraz niezbędne urządzenia, sprzęt, narzędzia, materiały i dokumentację techniczną, a także dbać o to, by nie było przerw w szkoleniu,
2)
udzielać uczniowi wiadomości teoretycznych, potrzebnych przy wykonywaniu zawodu oraz zapoznać go z przepisami dotyczącymi bezpieczeństwa i higieny pracy ze szczególnym uwzględnieniem przepisów dotyczących rodzaju pracy, przy której uczeń jest zatrudniony,
3)
przestrzegać, aby uczeń nie był zatrudniony przy pracach nie związanych z nauką zawodu,
4)
zapewnić uczniowi bezpieczeństwo pracy i odpowiednie warunki zdrowotne,
5)
dopilnować, aby uczeń uczęszczał na uzupełniający kurs szkolenia teoretycznego w Zakładzie Doskonalenia Rzemiosła.
2.
Po zakończeniu nauki mistrz jest obowiązany wydać w terminie 7 dni uczniowi świadectwo ukończenia nauki. Świadectwo powinno zawierać wymienienie zawodu i specjalności, w jakich uczeń był szkolony, czas trwania nauki oraz ocenę nabytych przez ucznia umiejętności.
§  8.
Uczeń jest obowiązany:
1)
stosować się do wskazówek mistrza,
2)
pracować pilnie i zachowywać się poprawnie,
3)
obchodzić się odpowiednio ze sprzętem, narzędziami i urządzeniami oraz oszczędzać materiały,
4)
uczęszczać na kurs szkolenia teoretycznego Zakładu Doskonalenia Rzemiosła,
5)
po zakończeniu nauki i kursu zawodowego przystąpić do czeladniczego egzaminu kwalifikacyjnego przed komisją egzaminacyjną izby rzemieślniczej.
§  9.
1.
Umowa o naukę może być rozwiązana przez każdą ze stron w okresie czterech tygodni od daty rozpoczęcia szkolenia niezwłocznie i bez podania przyczyn.
2.
Po upływie okresu oznaczonego w ust. 1 rozwiązanie umowy może nastąpić z zachowaniem powszechnie obowiązujących przepisów o rozwiązaniu umowy o pracę, z tym że rozwiązanie umowy o naukę przez mistrza wymaga zgody właściwej izby rzemieślniczej.
3.
W razie śmierci mistrza umowa rozwiązuje się, chyba że zakład jest nadal prowadzony przez zastępcę, posiadającego prawo kształcenia uczniów. W tym przypadku zastępca przyjmuje na siebie obowiązki mistrza, o czym powinien niezwłocznie zawiadomić izbę rzemieślniczą i cech.
§  10.
Jeżeli uczeń w czasie trwania umowy o naukę osiągnie pełnoletność, umowa trwa nadal ze zmianami wynikającymi z ustania ustawowych ograniczeń co do rodzaju pracy.
§  11.
1.
Umowa niniejsza została sporządzona w 3 jednobrzmiących egzemplarzach po jednym dla mistrza, ucznia (bądź jego ojca lub opiekuna) i cechu wraz z odpisem dla izby rzemieślniczej.
2.
Umowa wymaga zarejestrowania w izbie rzemieślniczej, której należy przesłać 3 egzemplarze i jeden odpis umowy. Po zarejestrowaniu umowy Izba Rzemieślnicza zwraca 3 egzemplarze cechowi, w celu doręczenia po jednym mistrzowi i uczniowi.

Podpisy:

.......................................................................................................................................................

(mistrza) (ucznia) (przedstawiciela ustawowego ucznia)

Załączniki:*)

1)
świadectwo urodzenia,
2)
świadectwo ukończenia szkoły podstawowej lub uczęszczania przez 7 lat do szkoły,
3)
świadectwo lekarza urzędowego zezwalające na zatrudnienie młodocianego w danym zawodzie,
4)
skierowanie Oddziału Zatrudnienia Prezydium Rady Narodowej.

*) Niepotrzebne skreślić.