Ustalenie wzoru oraz zasad i trybu nadawania odznaki "Za zasługi w zwalczaniu powodzi".

Monitor Polski

M.P.1984.10.74

Akt utracił moc
Wersja od: 24 kwietnia 1984 r.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA - KIEROWNIKA URZĘDU OCHRONY ŚRODOWISKA I GOSPODARKI WODNEJ
z dnia 7 kwietnia 1984 r.
w sprawie ustalenia wzoru oraz zasad i trybu nadawania odznaki "Za zasługi w zwalczaniu powodzi".

Na podstawie § 5 uchwały nr 80 Rady Ministrów z dnia 10 kwietnia 1973 r. w sprawie ustanowienia odznaki "Za zasługi w zwalczaniu powodzi" (Monitor Polski Nr 18, poz. 112) i w związku z art. 4 ustawy z dnia 28 lipca 1983 r. o utworzeniu Urzędu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (Dz. U. Nr 44, poz. 201) zarządza się, co następuje:
Odznakę "Za zasługi w zwalczaniu powodzi", zwaną dalej "odznaką", nadaje Minister - Kierownik Urzędu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w uznaniu zasług przy zapobieganiu i zwalczaniu powodzi.
1.
Odznaka ma kształt okrągłego medalu o średnicy 40 mm. Licowa strona odznaki przedstawia klęczącego na prawym kolanie mężczyznę, osłoniętego przed uderzającymi falami wody, z rękami wzniesionymi w kierunku fal, a za nim dwa budynki: u góry fabryczny, u dołu mieszkalny. W otoku odznaki znajduje się napis "Za zasługi w zwalczaniu powodzi". Odznaka jest zawieszona na wstążce ciemnoniebieskiej o szerokości 30 mm, z czerwono-czarnymi paskami o szerokości po 8 mm, oddalonymi o 4 mm od krawędzi boku. Wstążka połączona jest z odznaką za pomocą kółka o średnicy 10 mm. Odwrotna strona odznaki jest gładka. Odznaka wykonana jest ze stopu metali i pokryta złotem lub srebrem w zależności od jej stopnia.
2.
Wzór odznaki określa załącznik do zarządzenia.
Z wnioskami o nadanie odznaki występują właściwi ministrowie (kierownicy urzędów centralnych) lub wojewodowie (prezydenci miast: stołecznego Warszawy, Krakowa i Łodzi).
Wnioski o nadanie odznaki należy nadsyłać do Urzędu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Wskazane jest, aby wnioski o nadanie odznaki były nadsyłane natychmiast po stwierdzeniu czynu stanowiącego podstawę nadania odznaki.
Wnioski o nadanie odznaki powinny być opracowane z dużą wnikliwością i poważną oceną zasług oraz uzgodnione z organizacjami społecznymi i politycznymi.
1.
Wręczenie odznaki i legitymacji odbywa się w sposób uroczysty.
2.
Wręczenia odznaki dokonuje Minister - Kierownik Urzędu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, wojewoda (prezydent miasta stołecznego Warszawy, Krakowa i Łodzi) bądź też upoważniona przez niego osoba.
1.
Odznakę nosi się na lewej stronie piersi.
2.
Zamiast odznaki można nosić jej miniaturę i baretkę.
O nadaniu odznaki czyni się adnotację w aktach osobowych pracownika.
Urząd Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej prowadzi ewidencję nadanych odznak oraz pokrywa koszty związane z ich nadawaniem.
1.
Przez czyn uzasadniający pozbawienie odznaki należy rozumieć przestępstwo popełnione z chęci zysku lub innych niskich pobudek, stwierdzone prawomocnym wyrokiem sądu.
2.
O pozbawieniu odznaki orzeka Minister - Kierownik Urzędu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
3.
Fakt utraty lub pozbawienia odznaki odnotowuje się w ewidencji nadanych odznak; o fakcie tym czyni się także adnotację w aktach osobowych pracownika.
W razie zagubienia lub zniszczenia odznaki albo dokumentu stwierdzającego jej nadanie Urząd Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej wydaje nową odznakę lub duplikat dokumentu.
Traci moc zarządzenie Ministra Rolnictwa z dnia 22 maja 1973 r. w sprawie ustalenia wzoru oraz zasad i trybu nadawania odznaki "Za zasługi w zwalczaniu powodzi" (Monitor Polski Nr 23, poz. 144).
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem 1 lipca 1984 r.

ZAŁĄCZNIK

WZÓR ODZNAKI "ZA ZASŁUGI W ZWALCZANIU POWODZI"

(pominięty)